poniedziałek, 5 czerwca 2017

Zabić tych, których nie ma: prześladowanie gejów w Czeczenii


Na początku kwietnia tego roku światem wstrząsnęły doniesienia o brutalnym prześladowaniu gejów w Czeczenii – organizowaniu obławy na nich, torturach, a także morderstwach i podżeganiu krewnych ofiar do „zabójstw honorowych”, które miały zmyć z nich „hańbę” ściągniętą na nich przez członka rodziny o „nietradycyjnej orientacji seksualnej”. Nowaja Gazieta, która jako pierwsza napisała o tej sprawie, również znalazła się w strefie zagrożenia: na nadzwyczajnym spotkaniu przywódców duchowych czeczeńskiej wspólnoty islamskiej z udziałem doradcy prezydenta Ramzana Kadyrowa zarzucono jej dziennikarzom oszczerstwo, nazwano ich „wrogami naszej wiary i ojczyzny” i obiecano im zemstę. Władze Rosji, do której Czeczenia formalnie należy, nie reagują ani na informacje o przypadkach zabójstw gejów, ani na groźby pod adresem dziennikarzy.

W dyskusji organizowanej przez stowarzyszenie „Za Wolną Rosję” w ramach tegorocznego Festiwalu Równości chcielibyśmy poruszyć m.in. następujące kwestie:

- Na czym polega specyfika sytuacji gejów i innych przedstawicieli społeczności LGBT w Czeczenii na tle sytuacji w całej Rosji?
- W jaki sposób organizowana jest pomoc dla osób prześladowanych?
- Jak w akcji pomocy mogą pomóc kraje europejskie i ich obywatele?

Data i miejsce: 5.06, godz. 18:00-20:00, klub Państwo Miasto (ul. Andersa 29)

Wprowadzenie: Misza Czerniak – aktywista ruchu LGBT i stowarzyszenia „Za Wolną Rosję”. Draginja Nadażin – dyrektorka polskiej sekcji Amnesty International

Panelistki: Tatiana Winniczenko – obrończyni praw człowieka, kierowniczka archangielskiej organizacji obrony praw osób LGBT „Rakurs”, przewodnicząca rady Rosyjskiej Sieci LGBT. Jelena. Kostiuczenko – dziennikarka Nowej Gaziety, aktywistka ruchu LGBT

Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka Radia Tok Fm. Język: rosyjski, tłumaczenie symultaniczne na język polski. Partnerami wydarzenia są Amnesty International Polska i Kampania Przeciw Homofobii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz