wtorek, 27 czerwca 2017

Komitet Obrony Demokracji na paradzie równości San Francisco Pride


zdjęcie Agata Lach
Pierwszy polski kontyngent w 47-letniej historii San Francisco Pride (Parady Równość) pod banerem "Tęczowego Pieroga" (stworzonego przez Ania Troszkiewicz) organizowane przez KOD z San Francisco - szli w paradzie miedzy innymi z polski działaczem Łukaszem Pułackim, były współorganizator Parady Równości w Warszawie i jego partnerem, Michałem Okraską. Oboje ubrani w odpowiednie szaty znany z parady równości od wielu lat Łukasz idzie ten sam sposób.

KOD San Francisco działa od stycznia zeszłego roku - do tej pory grupa zabierała głos ws. demokracji w Polsce, m.in. na łamach "Washington Post", czy na Uniwersytecie w Stanford. Teraz - KOD oficjalnie pojawił się na San Francisco Pride. Dlaczego? "Chcemy pokazać, że jesteśmy kolejnym głosem Polonii Kalifornijskiej, która jest otwarta, widzi różnorodność jako atut i chce robić inicjatywy, które pogłębiają więzi z lokalną społecznością" - podkreśla Paweł Długosz, organizator grupy, dodając, że KOD chce pokazać, iż Polonia w USA nie jest tak konserwatywna, jak zwykło się uważać.

Logiem polskiego kontyngentu, do którego zgłosiło się ponad 30 osób, był... tęczowy pieróg. Dlaczego akurat on? "Bo w końcu liczy się to co w środku! Przysmak polskiej kuchni jest idealnym narzędziem do niekonfrontacyjnego pokazania na czym nam zależy: kontury pieroga są w kolorach tęczy, a w środku jest mały biało-czerwony pasek" - opowiada Długosz. (Queer.pl)