wtorek, 6 czerwca 2017

News: Paweł Rabiej, Chile, Malta, Parada równości, Japonia, Ariana Grande, Transfobia, PO ...


W Madrycie z okazji festiwalu World Pride zainstalowane zostaną nowe światła na przejściach dla pieszych, które pokazywać będą dwóch mężczyzn lub dwie kobiety trzymające się za ręce. (RP.PL)

W sobotę w Warszawie odbyła się nadzwyczajna konwencja regionu warszawskiego .Nowoczesnej. Podczas niej wybrano przewodniczącego regionu warszawskiego Nowoczesnej oraz głosowano nad uchwałą wskazującą kandydata partii w wyborach na prezydenta stolicy.

Kandydatem .Nowoczesnej został Paweł Rabiej. Za jego kandydaturą głosowało 151 osób, przeciwnych było 5, wstrzymało się 11. Przewodniczącym regionu warszawskiego został Sławomir Potapowicz za którym głosowało 150 osób, przeciw – 17.

– To ważny dzień dla Nowoczesnej, rozpoczynamy kampanię samorządową. Nowoczesna ma wizję Warszawy uczciwej, otwartej, aktywnej i nowoczesnej – mówił Paweł Rabiej.

Kandydat na prezydenta stolicy wskazywał, że w Warszawie program in vitro powinien być finansowany z budżetu miasta. Zdaniem Rabieja, stolica musi stać się miastem tolerancyjnym, odrzucającym skrajności, przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. (Newsweek)

„W drugim półroczu wniosę do parlamentu projekt ustawy legalizujący równość małżeńską w naszym kraju” – powiedziała wczoraj Michelle Bachelet, prezydentka Chile.

Dodajmy, że związki partnerskie są już w Chile legalne – od 2015 r. Gdybyście mieli jeszcze pół minuty, to dwa słowa o pani Bachelet - warto:

Ma 65 lat, ma dyplom z medycyny oraz dyplom z wojskowej strategii. Ma trójkę dorosłych dzieci, jest rozwódką. Na pytanie o religię, odpowiada, że jest agnostyczką. Jest jedyną osobą na urzędzie prezydenta/tki Chile, która służy – właśnie teraz – drugą kadencję. Tę drugą kadencję wygrała z lepszym wynikiem (ponad 60%) niż pierwszą.

Jej ojciec był wysokim urzędnikiem państwowym za czasów lewicowego prezydenta Salvadora Allende. Po zamachu stanu prawicowego generała Augusto Pinocheta w 1973 r., został zatrzymany i poddany torturom. W 1975 r. 24-letnia wówczas Michelle również została wtrącona do więzienia, była torturowana, ale jak sama mówi, ”nie była poddawana elektrowstrząsom choć widziała, jak robiono to innym więźniom”.

Wyszła z więzienia po kilku miesiącach. Następnych kilka lat spędziła na emigracji w NRD. W latach 80., po powrocie do Chile, należała do opozycji walczącej o przywrócenie demokracji (co stało się w 1990 r.)

W latach dwutysięcznych, zanim została prezydentką. była ministrą zdrowia oraz ministrą obrony narodowej. (Replika)

Uczestniczka Parady Równości opisała historię, która przydarzyła jej się po marszu. Kobieta została zaatakowana za tęczową przypinkę wpiętą w bluzkę.

Mam świetny humor, dzwonię do mamy. Tzn próbuję, bo kiedy wyjmuję telefon, czuję cios w okolice obojczyka, w miejsce, gdzie mam tęczową przypinkę ze znamiennym hasłem "your rights, our fight" [ang. twoje prawa, nasza walka]. Podnoszę głowę, oszołomiona. Dwudziestokilkuletni facet przede mną kipi z wściekłości. - Poj***na jesteś? Ściągaj to.

Próbuję odejść, kiedy do mojego nowego znajomego podchodzi kolega i zaczynają mnie szarpać, wyzywając przy tym tak, że nawet jako przeklinająca jak szewc osoba nie mam ochoty tego powtarzać. Udaje im się, zrywają ze mnie przypinkę, powód całego zamieszania, depczą, kopią, plują, odgrywają cały spektakl plemiennej nienawiści i lęku przed wszystkim, co obce i nieswoje. Stoję ze łzami w oczach, przestraszona i upokorzona, w tłumie ludzi, z których żaden nie uznał za stosowne zareagować w sytuacji, kiedy dwóch nafuranych typów szarpie dziewczynę.

Moje spojrzenie najwyraźniej nie podoba się jednemu z nich, bo jeszcze kilkakrotnie się upewnia, czy aby mi nie zaj***ć. Robię w głowie szybki rachunek wartości, ale jednak lubię swoją twarz, a moje pobicie chyba nie przyniosłoby wiele ruchom działającym na rzecz wartości, o które staram się walczyć.

Moje rozterki przerywa kolejna ofiara, inna dziewczyna, też młoda i też sama, z girlandą tęczowych kwiatów na szyi. Spotyka ją dokładnie to samo, z tą różnicą, że wobec niej najwyraźniej mają jeszcze wątpliwości, bo pada graniczne pytanie: byłaś na paradzie? -Nie - odpowiada przerażona. Kwiaty na wszelki wypadek i tak lądują na ziemi. Wygrali.

W Warszawie w 2017 r. paranazistowskie bojówki czują się pewniej i swobodniej, niż osoby nieheteronormatywne, niebiałe czy nie spełniające innych standardów obrońców narodu i moralności. Wszyscy potrzebujemy oddolnego nacisku na władzę i doprowadzenia do systemowych rozwiązań, jeśli nie chcemy żyć w takiej rzeczywistości. To jest nasza wspólna walka o sprawy, które wszystkich nas dotyczą. Jeśli nie trafiają do Was górnolotne hasła, to nie wiem, jak Wy, ale ja chcę, do ch***a, móc iść w sobotę wieczorem chlać burbon z kolegą, mając na sobie, na co tylko mam ochotę. Wszyscy lubimy pić nad Wisłą i wszyscy powinniśmy lubić naszą wolność. A ona bardzo niebezpiecznie wymyka nam się z rąk. jesteście gotowi? (Gazeta.pl)

Wypowiedź Ryszarda Czarneckiego stanowi modelowy przykład tzw. nowoczesnej homofobii, zgodnie z którą osoby LGBT mają już wszelkie prawa i zupełnie niepotrzebnie czegoś się jeszcze domagają. Ale europoseł PiS sięgnął też do pokładów absurdalnego lęku twierdząc ni mniej ni więcej, że uzyskanie praw przez przez "tych ludzi" byłoby dyskryminacją osób hetero (Oko Press)

Dopóki Platforma Obywatelska nie będzie brała czynnego udziału w organizacji i budowie frekwencji podczas Parady Równości, dopóty jej obrona demokracji będzie zupełnie niewiarygodna (Gazeta Wyborcza)

Na Malcie odbyły się przedterminowe wybory które mają być wotum zaufania dla premiera Josepha Muscata. Dużym sukcesem partii Muscata był silny wzrost gospodarczy 6 proc. PKB, i niskie bezrobocie - rzędu 4 proc.

Joseph Muscat, w przemówieniu zwycięskim, powiedział, że jest zdeterminowany, aby uchwalić równość małżeńską na Malcie, po letniej przerwie. (Gazeta Prawna/GayStarNews)

Damian Kutryb, Mister Gay Parady Równości, szalał na Paradzie - i nie tylko, co widać na załączonym obrazku.

Wyoutowany dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Karpieszuk pisze w komentarzu: "Biorę udział w Paradach Równości od lat i nie mam wątpliwości: sobotnia była historyczna. Nie chodzi tu o liczbę uczestników - moim zdaniem znacznie bliższą tej podanej przez organizatorów.

Chodzi o to, kto w niej wziął udział. Na Paradzie Równości pojawiły się prawie wszystkie partie polskiej opozycji poza Kukiz’15 i PSL. Byli posłowie i działacze Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, Partii Razem, Zielonych, Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej.Politycy chwalą się na portalach społecznościowych zdjęciami z przemarszu. Dumnie idą z tęczowymi flagami.

Choć wielką nieobecną wciąż była Hanna Gronkiewicz-Waltz, która ósmy raz odmówiła udzielenia patronatu Paradzie Równości. Piotr Cykowski z Akcji Demokracja na Paradę Równości przyszedł z transparentem ze zdjęciem prezydent Warszawy i hasłem „A mogłam być khólową tej pahady”.

Honor stolicy uratował jej zastępca Michał Olszewski, który maszerował z tęczową flagą. Warszawa dołączyła do chlubnego grona miast - Poznania, Gdańska, Łodzi - których włodarze też brali udział w podobnych przemarszach. Najwidoczniej konserwatyzm Hanny Gronkiewicz-Walz zaczyna ciążyć PO. Pierwszy raz szedł Jarosław Szostakowski, lider klubu Platformy w radzie Warszawy. Jeszcze przed rokiem było to nie do pomyślenia. Maszerowali posłowie PO Rafał Trzaskowski, Michał Szczerba i europosłanka Róża Thun.

Podejście polityków, też z centroprawicy, się zmienia. Parada Równości świadczy o tym, że w zrozumieli, że związki partnerskie to życiowa sprawa dla co najmniej kilku milionów polskich obywateli, i przecież również wyborców." Fundacja Wolontariat Równości i jego prezeska Julia Maciocha - organizatorzy Parady.  (Replika)

Dwie kobiety przy obecności swoi dzieci, znieważyli i obrażali transpłciowego mężczyznę Naith Payton w metrze Londyńskim.

Nawet te kobiety namawiały własne dzieci żeby obrażali jego. Obrażali jego nazywano go "facet z cyckami", "pedał".  (PinkNews)

O zbadanie przypadków uprowadzeń gejów w Czeczenii oraz o pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności apelowała dziś do władz rosyjskich i czeczeńskich Amnesty International Polska. Organizacja złożyła w tej sprawie petycję w ambasadzie Rosji. (Onet.pl)

Leo Varadkar został wybrany szefem irlandzkich Chadeków i wkrótce zostanie tam premierem. Będzie nie tylko najmłodszym szefem rządu w historii tego kraju, ale też pierwszym homoseksualistą na tym stanowisku. (Gazeta.pl)

emocjonalne przemowa nowego szefa partii i przyszłego premiera Irlandii


W weekend związki partnerskie są legalne w 2-milionowym mieście Sapporo w Japonii. Japonia idzie własną drogą do związków partnerskich/równości małżeńskiej - poprzez legalizację na poziomie miast. Pierwsza była liberalna dzielnica Tokio - Shibuya, potem średniej wielkości miasta Naha, Takarazuka i Iga. Teraz do tej grupy dołącza pierwsza metropolia. (Replika)


​Pinksixty News wiadomości LGBT


Jedni z najbardziej znanych polskich gejowskich vloggerów - Piotr i Paweł - byli gośćmi kolejnego odcinka programu "Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka".


One Love Manchester koncert Ariany Grande i jej gości miedzy innymi Justin Bieber, Coldplay, Katy Perry, Miley Cyrus, Pharrell Williams, Take That, Little Mix. Koncert który był odpowiedzią na zamach terrorystyczny z Manchesteru, zbierano pieniądze na pomoc rodzinom ofiar zamachowca.


"Związki partnerskie to sprawa coraz mniej kontrowersyjna" - Paweł Rabiej gościł w programie Onet Rano


Związki partnerskie - Konrad Berkowicz vs Michał Szczerba w Superstacji


 Pinksixty Entertainment


"Zamknąć! Na wieki wieków amen". Mieszkańcy gminy Góra Kalwaria ramię w ramię z władzami i ONR-em żądają likwidacji ośrodka dla cudzoziemców w Lininie.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz