środa, 7 czerwca 2017

Odmówił przyjęcia nagrody od miasta Warszawy


W Centrum Nauki Kopernik odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom olimpiad przedmiotowych i zawodowych. Uczeń WLH im. Jacka Kuronia, laureat Olimpiady Filozoficznej i aktywista Sebastian Maria odmówił przyjęcia nagrody od miasta, które kilka dni temu po raz kolejny zupełnie zignorowało Paradę Równości i jej postulaty. Nagrodzono go brawami, a za jego przykładem poszła kolejna uczennica. Po gali odbierał gratulacje od pozostałych zwycięzców. Brawo Sebastian, dziękujemy za Twoje wsparcie i zaangażowanie, oby więcej było w Polsce tak konsekwentnych działaczy.

Odmówiłem odebrania nagrody i dyplomu, podpisanego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, z bardzo prostego powodu, choć nie wszystko udało mi się powiedzieć na gali wręczenia. Po pierwsze, miasto Stołeczne po raz kolejny odmówiło patronatu Paradzie Równości, w której udział biorą mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Tak samo ważni i tak samo mieszkający w niej, jak inni.

Po drugie, Hanna Gronkiewicz-Waltz nie tylko marginalizuje sprawy osób LGBTQ, ale również ruchy lokatorskie i te, które nie wpisują się w neoliberalną, heteronormatywną wizję tkanki społecznej. Nie mam zamiaru przyjmować ani nagród, ani tytułów od władz miasta, które reprezentuje tylko wybujałą „większość” seksualną, bogatych warszawiaków i warszawianek – skomentował Sebastian - Codziennik Feministyczny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz