poniedziałek, 19 czerwca 2017

News: Szwajcaria, Kościół katolicki, Nauczyciel roku, Ukraina, Orlando, Rainbow Riots, Rosja, Gay Pride ...


Małżeństwa jednopłciowe nie są legalne w Szwajcarii, chociaż pary homoseksualne mają prawo do związków partnerskich zatwierdzone w 2005 roku w referendum.

Podczas gdy wielu deputowanych Szwajcarskich i też według sondażu 2015 większość szwajcarów są na rzecz równości małżeńskiej ale konserwatyści posłowie próbują wszystko zablokować ruchy w tym kierunku, a nawet je zakazać.

Ale niższa izba nie dawno głosowała 118 do 71 na korzyść rozpoczęcie parlamentarnej debaty na temat równości małżeństw, zaproponowane przez Zieloną Partie, która zbada również ideę rozszerzenia związków partnerskich na rzecz par heteroseksualnych.
Szwajcaria spadła o trzy miejsca w najnowszym rankingu Rainbow Europie od ILGA-Europe, umieszczając 26 z 49 krajów, daleko tyle za Wielką Brytanią, Francją, Hiszpanią i Norwegią.(The Local)

Homoseksualiści są wezwani do zachowania czystości. Jeśli sądzimy, że nie potrafią osiągnąć tej cnoty, to tym samym ich poniżamy – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napisał wprowadzenie do autobiografii amerykańskiego homoseksualisty, który opowiada drogę swego nawrócenia od kultury gejowskiej do życia w czystości. Książka Daniela Mattsona nosi znamienny tytuł: „Dlaczego nie nazywam siebie gejem”. Dodajmy, że spotkała się ona z bardzo dobrym odbiorem w anglosaskim Kościele. Do jej lektury zachęcają między innymi kardynałowie: Dolan, O’Malley i Collins.

Odnosząc się do tego świadectwa, kard. Sarah podkreśla, że kapłani, którzy nie wzywają osób homoseksualnych do zachowania czystości, pozbawiają ich tym samym pełni Ewangelii. Unikanie trudnego nauczania Chrystusa i Kościoła na ów temat nie stanowi przejawu miłości. W ten sposób nie oddaje się przysługi ani Panu, ani ludziom stworzonym na Jego obraz i podobieństwo, a następnie odkupionym Jego przenajświętszą Krwią. „Nie możemy być bardziej współczujący i miłosierni niż Jezus, który kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie przekazał dwa równie ważne przesłania: ani Ja ciebie nie potępiam; idź i nie grzesz już więcej”. (...) - Radio Watykańskie.

Tylko szkoda sami nie podtrawią zachowywać czystości, obłuda i hipokryzja kościoła katolickiego, żądają od inny celibat ale sami mogą ruchać się wszystkimi kobietami, mężczyznami czy dziećmi.

Nauczyciel roku odebrał blask najpotężniejszemu człowiekowi na świecie - tak amerykańskie media komentują zdjęcie nauczyciela z Rhode Island z prezydentem USA Donaldem Trumpem i pierwszą damą Melanią Trump, które zdobyło ogromną popularność w sieci.

Zdjęcie wykonane przez fotografkę Białego Domu Shealah Craighead zamieścił na swoim profilu na Facebooku Nikos Giannopoulos, nauczyciel z amerykańskiego stanu Rhode Island.

We wpisie na Facebooku poinformował, że garderobę na to spotkanie skompletował ze szczególną dbałością. Napisał, że tęczową broszkę przypiął "z wdzięczności dla społeczności LGBTQ", granatową marynarkę i czarny wachlarz, by "uczcić radość i wolność płciowego nonkonformizmu" oraz ozdobę na szyi w kształcie kotwicy na cześć Rhode Island.

Giannopoulos oświadczył, że wachlarz należy do jego partnera, ale od kilku lat jest używany przez niego. Nauczyciel - jak powiedział - ma go wszędzie ze sobą. To właśnie ten gadżet skradł show prezydentowi. (TVN24)

Minęło raptem kilka dni od otwarcia, a już na nowych bulwarach widać uszkodzone elementy. Pozrywane są linki przy barierkach, czy uszkodzone zamki w przeszklonych kioskach. Ratusz zapewnia, że napraw będzie dokonywać na bieżąco. (TVN Warszawa)

W Columbus Ohio pracownik szkolny grozi uczestnikom parady Gay Pride że po zabija ich, zasługują na śmierć. Chce zrobić powtórkę z zamachu Bostońskiego. (PinkNews)

Zbigniew Ziobro staje po stronie drukarza skazanego z odmowę drukowania plakatów LGBT i zapowiada kasację wyroku oraz takie zmiany w prawie, które jednym pozwolą pod byle pozorem dyskryminować drugich. (strajk.eu)

Fot: Radio Svoboda
Półgodzinny przemarsz 2,5 tysiąca osób był chroniony przez około 5 tysięcy policjantów i żołnierzy. Zatrzymano co najmniej 7 przeciwników marszu, głównie przedstawicieli skrajnej prawicy.

W Kijowie w napiętej atmosferze, ale bez poważniejszych incydentów odbył się marsz równości. W centrum ukraińskiej stolicy zamknięto 3 stacje metra. Miejsce rozpoczęcia marszu było od rana ogrodzone przez policję. Wpuszczano tylko przez bramki - wykrywacze metalu. W okolicach trasy przemarszu protestowali przeciwnicy mniejszości seksualnych. Skonfiskowano im kominiarki i pojemniki z gazem łzawiącym, a także jajka. Doszło do kilku incydentów. W kierunku marszu rzucono petardę. Spalono też tęczową flagę.

Po zakończeniu marszu jego uczestnicy zeszli do najbliższej stacji metra, skąd zostali odwiezieni specjalnym pociągiem na jedną ze stacji poza centrum. Czekały tam na nich autobusy. Organizatorzy obawiali się bowiem polowania ze strony przeciwników marszu. Do takich incydentów doszło w czasie poprzednich manifestacji. (Gazeta.pl)

Hakerzy nacjonaliści zaatakowali stronę LGBT, wzywali do wieszania i mordowania. osób LGBT. (PinkNews)


Vice News rozmawiał z czwórką ocalili z ataku na klub Pulse, opowiadają swoje doświadczenia z nocy koszmarnej.


Petter Wallenberg współpracował z muzykami i działaczy z Malawi, Ugandzie i na Jamajce nad projektem Rainbow Riots.


NBC News klipy/zdjęcia z całego świata przestawia parady Gay Pride wśród nich jest Polska Gdańsk marsz równości.


Władimir Putin wywiadzie dla Olivera Stone, powiedział że jego obowiązkiem jest zatrzymać małżeństwa homoseksualne i walczyć z nimi, po takie związki nie przynoszą dzieci.

Wyjaśnił uzasadnienie swoich przekonań anty-LGBTI, twierdząc: „Jako szef państwa dzisiaj uważam, że moim obowiązkiem jest podtrzymywać tradycyjne wartości i wartości rodzinne. Czemu? Ponieważ małżeństw osób tej samej płci nie przynoszą żadnych dzieci. Bóg postanowił kazał mi, muszę dbać o przerost urodzeń w naszym kraju. Musimy wzmocnić rodzinę. Jak moim zdaniem, dzieci będą miały większą swobodę wyboru, gdy stają się dorośli, jeśli rosną w tradycyjnej rodzinie."(GayStarNews)


Eliza Michalik i Marcin Teller podsumują tydzień


Parady Gay Pride w weekend obywały wielu krajach stanach miedzy innymi Saloniki Grecja, Denver Kolorado,  Naples na Florydzie, Portland Oregon, Wiedeń Austria, Michigan, Boise Idaho, Utrecht Holandia, Rhode Island.


Partia La Republique en Marche prezydenta Emmanuela Macrona i koalicyjna partia MoDem zwyciężyły w niedzielę w wyborach parlamentarnych we Francji - wynika z prognoz przygotowanych przez francuskie ośrodki badawcze. Według Kantar Sofres La Republique en Marche zdobyła 315 z 577 mandatów. Koalicyjna partia MoDem może natomiast liczyć na 45 miejsc. (TVN24)


Jedna osoba nie żyje, a 10 zostało rannych po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek furgonetka wjechała w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie - poinformowała policja. Śledztwo prowadzone jest przez oddział antyterrorystyczny. (TVN24)