czwartek, 15 czerwca 2017

Irlandia ma nowego premiera. "Jego wybór odzwierciedla przemiany społeczne"


Leo Varadkar kiedy został wybrany jako przewodzący partii Fine Gael, największej partii w Irlandii. On będzie też pierwszym gejem premierem Irlandii, a jeszcze najmłodszy ma 38 lat, jeszcze pochodzi z rodziny emigrantów, jego ojciec jest Hindusem i imigrantem, a matka jest Irlandką.

Varadkar będzie czwartym w historii premierem na świecie, który jest ujawniony homoseksualistą, a drugi który nadal rządzi premiera Luksemburga Xavier Bettel.

Jest członkiem rządzącej partii irlandzkiej Fine Gael, partia centroprawicowa, Varadkar jest obecnie ministrem opieki społecznej. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu w wieku 27 lat i był wcześniej ministrem zdrowia, kiedy publicznie ujawnił się jest gejem podczas kampanii na rzecz równości małżeńskiej w roku 2015.

Uchwalenie równości małżeńskiej w takim jaki był ultrakonserwatywny katolickim kraju, zalegalizowano stosunki homoseksualne dopiero 1993 roku, a rozwody w 1995 roku.

Były premier Irlandii Enday Kenny był premierem od marca 2011 roku. W tym czasie między innymi Irlandia wyszła na prostą po kryzysie finansowym. W 2015 roku premier - pomimo że jest praktykującym katolikiem - doprowadził też do zwycięskiego referendum w sprawie zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. Rząd wspierał kampanie jak większość partie w Irlandii mówi tak równości małżeńskiej. (TVN24)

Sama Irlandia zmiany mimo większość nadal są katolikami 78 proc, to Irlandia jest czołówce tolerancji 87 proc popiera równe prawa dla osób LGBT, a w Unijna ogólna to tylko 71 proc.

82 proc Irlandczyków nie widzi nic złego w relacja homoseksualny, Polska to jest bliżej Rosji u nas według badania Pew Research Center 48% Polaków uznaje homoseksualizm za coś moralnie złego. mimo też o nie wiele więcej niż Irlandii 87% badanych w Polsce zadeklarowało się jako katolicy. Irlandczycy nawet nie ma problemu związkom z innej rasy 78 proc.

Varadkar jest politykiem zalicza się to taki jak premier Kanady Justin Trudeau czy ostatnio Francji prezydent Emmanuel Macron którzy reprezentują nowe pokolenie zmiany w polityce Zachodniej, gdzie otwartość, tolerancja, różnorodność stoją ci politycy w opozycji przeciwko miedzy innymi polityków którzy chcą dzielić obywateli i odbierać im prawa przez taki jak m.in. Donald Trump, Władimira Putina czy Jarosław Kaczyński.

Po prostu gratulacje dla Leo Varadkar i całej Irlandii zmianom przeszli. Dziś potrzebujemy taki liderów polityczny którzy łączą, a nie dzielą obywateli.

Ale pomimo postępów w Irlandii i inny krajach świat nadal jest świadkami okrucieństwa i przemocy wobec osób LGBTQ w miejscach takich jak Czeczenia, Indonezji, Rosja, Uganda czy Polska. Przez to walka nadal trwa nadal i też samej Irlandii po jeszcze dużo zmian trzeba miedzy innymi homofobią w szkole.

W swoim pierwszym przemówieniu jako premier, Leo Varadkar mówi, o tym jak pierwszy raz został posłem 10 lat temu. Też chwalił premiera Enda Kenny, miedzy za głosowania referendum wsparcie w 2015 roku, dotyczące równości małżeństw mówi, że dzięki jemu stał się równoprawnym obywatelem Irlandii.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz