środa, 7 czerwca 2017

Joseph Muscat został zaprzysiężony na premiera Malty i zapowiada uchwalenie małżeństw jednopłciowy


Joseph Muscat został w poniedziałek zaprzysiężony na premiera Malty. To druga kadencja Muscata. Misja prowadzenia rządu została mu powierzona przez socjaldemokratyczną Partię Pracy, która wygrała sobotnie wybory parlamentarne.

Po wygrany wyborach podczas przemówienia premier Malty zapowiada małżeństwa jednopłciowe jeszcze przed wakacjami. Krótkim czasie Malta wiele zrobiła od związki partnerskie z prawem do adopcji dzieci, zakaz terapii reparatywnej, a jeszcze w roku 2011 Malta zakazywała rozwodów, była z trzech krajów po Filipinach i Watykanie.

Jeszcze 98 proc. mieszkańców deklaruje się jako katolicy. Gdzie ponad 70 proc. mieszkańców regularnie chodzi na niedzielne msze. Dodatkowo ponad 60 proc. mieszkańców i mieszkanek Malty w wieku 18-35 lat popiera równość małżeńską.

W przemówieniu po zaprzysiężeniu Joseph Muscat wezwał do "jedności po dzielącej kampanii". Przemawiając do tłumu zgromadzonego przed pałacem prezydenckim zapowiedział, że jest gotowy do współpracy "ze wszystkimi, którzy na pierwszym miejscu stawiają Maltę". - Mamy silny mandat, aby dalej rozwijać kraj - dodał.

W kampanii wyborczej premier zobowiązał się do obniżenia podatków, podniesienia emerytur i legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Według oficjalnych wyników Partia Pracy otrzymała 55 proc. głosów, a opozycyjna Partia Nacjonalistyczna 44 proc. Rezultat ten jest niemal identyczny jak w głosowaniu w 2013 roku i pozwala Partii Pracy utrzymać bezwzględną większość w parlamencie. Frekwencja wyniosła około 92 proc. Wybory odbyły się podczas sprawowania przez Maltę prezydencji w Unii Europejskiej. (TVN24)

Malta przez zaledwie trzech lat, zrobiła duży krok w równości dla LGBT, nie tylko związki partnerskie uchwalenie inne ustawy LGBT. Rząd Josepha Muscata uchwalił ustawę podstawowe prawa dla osób transseksualnych i interseksualnych, to też pierwszy kraj gdzie akceptują prawa osób interseksualnych.

Nawet nie którzy Biskupi z Malty opublikowali dokument dotyczący stosowania Amoris Laetitia, o rodzinie od papieża Franciszka. Dokument Episkopatu odzwierciedla wezwanie papieża, aby uzyskać więcej miłości i integracji w Kościele, dla rozwiedziony i też LGBT. (New Ways Ministry)

Biskup Grech szukał większej integracji dla osób LGBT w kościele podczas synodu rodziny w 2014 roku, a Biskup Scicluna chce żeby nie karać, duchowny którzy akceptują i błogosławią związki osób jednopłciowy. Scicluna powiedział Kościół powinien przeprosić osób LGBT, za język homofobiczny. Tylko w ubiegłym roku, Scicluna stał się jednym z niewielu biskupów na Malce który potępiał "terapie reparatywną".

Wielu rodzice do praktykujący katolicy walczyli o równe prawa dla swoi dzieci. Nawet dzięki im jeden biskup katolicki przeprosił społeczność LGBT za prześladowania na żywo w telewizji, jest nim Biskup Malty Charles Scicluna.


Spot wyborczy Joseph Muscat i jego partii miedzy innymi z udziałem pary gejów, dotyczące jego sukcesów uchwalenie związków partnerskich.


Takie ceremonie ślubne odbywają się w katolickiej Malcie i legalnie, mam nadzieje nadejdzie czas w Polsce na takie śluby, tylko nie kiedy będziemy mieć po 70 lat wcześniej. Chcemy mieć takie same zmartwienia, radości w małżeństwie jak mają hetero. Nie kiedy na starość, ale też pamiętajmy wielu nie będzie mogli wziąć ślub np Jerzy Waldorf z swoim partnerem Mietkiem.

Osoby homoseksualne, mimo przeżytych razem lat, nie mają żadnych wynikających z tego uprawnień. Bał się, że kiedy go zabraknie, Mieczysław Jankowski zostanie pozbawiony wszystkiego.

Musieli prawo tak żeby Mietek nie musiał płacić podatek od spadek. W tej sytuacji zapisał w akcie notarialnym nie można traktować jako spadek na rzecz Mieczysława Jankowskiego, lecz jako częściową tylko spłatę długu, z tytułu jego należności za pracę w moim domu przez tak długi czas. Na co zwracam uwagę władz podatkowych – podsumował wyliczenia.

Waldorff prosił wykonawców testamentu, by wyjednali u władz Kurii Warszawskiej zgodę na pochowanie go na Powązkach. „Niechaj też wraz ze mną spocznie Mieczysław Jankowski” – napisał. (Tygodnik Polityka)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz