wtorek, 27 czerwca 2017

News: Związki partnerskie, Wolność religijna, Szwecja, Rosja, Czeczenia, Jazz Jennings, Niesprawność, Syria ...


Rośnie poparcie dla wprowadzenia związków partnerskich w Polsce. Po raz kolejny okazuje się, że nasza klasa polityczne jest dużo bardziej konserwatywna niż Polki i Polacy.

52 proc. Polaków zgadza się na przyznanie gejom i lesbijkom prawa do prawnego uregulowania ich uczuciowych i życiowych decyzji, przeciw jest 43 proc. Skrajnie homofobiczni są tu wyborcy PiS. Liberalna opinia publiczna zerwała się z konserwatywnej kotwicy Grzegorza Schetyny - Oko Press.

Czy Polacy i Polki są skłonni zezwolić swoim homoseksualnym rodakom na zaspokojenie najważniejszego bodaj ludzkiego i obywatelskiego prawa, jakim jest legalizacja związków uczuciowych i decyzji o wspólnym życiu? Sondaż IPSOS dla OKO.press przynosi wiadomość o rekordowym – jak na Polskę – wzroście akceptacji takiego rozwiązania. Wyraźna większość (52 do 43 proc.) opowiada się za przyznaniem gejom i lesbijkom prawa do zawierania związków partnerskich, a 38 proc. (przy 57 proc. niezgody) zgodziłaby się nawet na małżeństwa. Tylko zgoda na adopcję dzieci jest podobnie niska jak zwykle (16 proc. na „tak”, 80 proc. „nie”).

Kobiety. Wyższa zgoda na związki partnerskie jest przede wszystkim wynikiem postaw kobiet, które są „za” w znacznej przewadze (56 proc. wobec 39 proc. przeciwnych legalizacji). Wśród mężczyzn padł statystyczny remis: 49 do 47 proc.

Ludzie w średnim wieku. Zgoda na związki jest najsilniejsza wśród 30-latków (63 proc.) i 40-latków (62 proc.). Dwudziestolatkowie – w innych pytaniach bardziej konserwatywni – niewiele im ustępują (56 proc.). Tolerancja spada po 50-tce (52 proc.) i zwłaszcza w grupie 60 plus – zwolenników związków partnerskich (38 proc.) jest tu wyraźnie mniej niż przeciwników (56 proc.).

Lepiej wykształceni. W kolejnych grupach zgoda na związki partnerskich rośnie z poziomu ledwie 31 proc. (wykształcenie podstawowe), na 47 proc. (zawodowe), 56 proc. (średnie) aż do 70 proc. (wyższe).

Na wsi przeważa niezgoda (41 proc. za, 53 proc. przeciw), im większe miasto, tym rośnie tolerancja, w metropoliach (ponad 500 tys. mieszkańców) za związkami partnerskimi jest 71 proc.

Z innych badań wiadomo, że niechęć do ich legalizacji powiązana jest z religijnością i że łagodzi ją osobista znajomość geja lub lesbijki.

Akceptacja dla związków partnerskich układa się klarownie według sympatii politycznych. Skrajnie na „nie” są wyborcy PiS i to silnie rzutuje na polskie postawy, bo – przypomnijmy – w sondażu OKO.press stanowią oni aż 41 proc. osób zdecydowanych na kogo głosować. Nieliczny elektorat PSL jest także homofobiczny, bardziej niż wyborcy Korwina i Kukiza. PSL bywa obyczajowo konserwatywna, tradycyjnie ma np. najniższy odsetek posłanek.

Liberalno-lewicowa część wyborców jest wyraźnie tolerancyjna, odpowiedzi „tak” kilkakrotnie przeważają nad „nie”. Największa grupa zwolenników PO jest tylko minimalnie rzadziej za dopuszczeniem związków niż elektorat Nowoczesnej, Razem czy SLD.

"Stoję po stronie wolności" - ogłosił w radiowej Jedynce minister sprawiedliwości. Wolności, dodajmy, rozumianej jako prawo dyskryminacji środowisk LGBT, których istnienie przeszkadza uświęconemu porządkowi wolnego rynku (...)

Ukryta pod fałszywą troską o wolny rynek i prawa przedsiębiorców jest krytyka środowisk LGBT, że „pod pretekstem homofobii” zmuszają do „angażowania się w ich ideologiczne pomysły ludzi, który się z nimi stanowczo nie zgadzają”.

Innymi słowy, oskarżenie drukarza o homofobię to przejaw dyskryminacji ze strony mniejszości seksualnych – ten nonsens to powszechnie przyjęte w polskiej debacie publicznej przekonanie o tym, że „prawo do dyskryminacji” jest tożsame z „obroną wolności do posiadania odrębnych przekonań”.

Ziobro wyraził życzenie obozu rządzącego, aby Polska powróciła do „wcześniejszej przyjętego” status quo, zakładającego brak widoczności i aktywności społecznej osób LGBT. (...)

Prawica ostatecznie może się pogodzić z istnieniem gejów i lesbijek, jeśli oni będą swoją orientację seksualną traktować jako wstydliwe i kłopotliwe upodobanie. Praktykowane po kryjomu, za zasłoniętymi firankami, z dala od reszty społeczeństwa.

W tej narracji prawicy homoseksualiści są w Polsce tolerowani warunkowo – tak długo, jak pozostaną przezroczyści dla sfery publicznej. Określając działalność organizacji LGBT Business Forum jako „ideologiczne pomysły”, Ziobro postuluje odebranie środowiskom LGBT prawa do działalności politycznej – bo w każdym przypadku możliwość działania może zostać zawetowana przez dowolnego członka społeczności, na przykład pracownika firmy drukarskiej. (...)

Chociaż sprawa dotyczy środowiska LGBT, w rzeczywistości jednak, jeśli poważnie potraktować radiowe enuncjacje Ziobry, jego poglądy otwierają drogę do bezkarnego dyskryminowania z dowolnego powodu – ze względu na poglądy, styl życia, przekonania polityczne itp. – w imię nieokreślonej wartości skrywającej się pod niejasnym hasłem „wolności sumienia” - Gazeta Wyborcza.

Żaden ksiądz pracujący w Kościele Szwecji nie powinien mieć prawa do odmowy udzielenia ślubu parze jednopłciowej - powiedział premier Szwecji Stefan Löfven w rozmowie z "Kyrkans Tidning".

- My, socjaldemokraci, chcemy doprowadzić do tego, by wszyscy księża udzielali ślubów wszystkim parom - w tym homoseksualnym. Jeśli jesteś położną musisz albo brać udział w aborcjach, albo znaleźć sobie inne zajęcie. To samo tyczy się księży, którzy nie chcą udzielać ślubów homoseksualistom - powiedział Löfven.

- Ale jako demokratyczny i otwarty Kościół, Kościół Szwecji opowiada się za równością wszystkich ludzi. Ludzie, którzy się kochają, niezależnie od swojej płci, powinni mieć równe prawa do małżeństwa - powiedział Löfven. (RP.pl)

Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster i przywódczyni Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisały w poniedziałek w Londynie porozumienie o poparciu mniejszościowego rządu May.

Wielu obawiają sojusz DUP będą przeszkadzać dotyczące praw LGBT, są przeciwnikami równości LGBT małżeństw czy popierają klauzuli sumienia.  (Polsat News/PinkNews)

Brytyjski homofob został aresztowany za groźby wobec społeczności LGBT. Mówił że nie chce żyć w gejowskim świecie, kupił maczetę i chwalił się że idzie zabijać. Został aresztowany za groźby. (GT)

Wiceprezydent USA Mike Pence przemawiał podczas ekstremalnej homofobicznej organizacji Focus on the Family. (JoeMyGod)

- Jeśli nowa konstytucja ma oznaczać powrót do peerelowskiego modelu jednolitości władzy państwowej, gdzie Sejm był jej najwyższym organem, to wrócimy do kierowniczej roli partii - mówi prof. Lech Garlicki. (Gazeta Wyborcza)

Licealiści z Berlina na wycieczce w Polsce byli obrażani i wyzywani, bo są muzułmanami. Mieli uczyć się na temat Holokaustu, a w zamian sami doświadczyli współczesnej lekcji nienawiści.

Oto co powoduje mowa nienawiści rządu akceptacja i promowanie nienawiści, pierwsze ofiary są już czy w Gdańsku mężczyzna zabronił wejścia do sopockiego kościoła kobiecie z ciemnoskórym dzieckiem.  Albo co powoduje nacjonalizm nienawiść wieści z Anglii atak na kierowce autobusu za to polak. Ten atakujący polaka to tacy sami co atakują u nas muzułmanów, czy w Gdańsku.

Nie rozumiem dla czego Polacy jadąc do innych krajów oczekują traktowania na równy z obywatelami? Rząd wielkie hallo robi jak ktoś pobije polaka na zachodzie, ale gdy Polsce ktoś bije inny to jest ok. Polacy mają to co chcieli jak jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.

Tolerancja wobec przemocy kształtuje nienawistne postawy, najpierw wobec obcych i przez to słabszych. A potem? Nie ma co ukrywać, także wobec swoich - Tygodnik Polityka.

Kazimierz Marcinkiewicz ocenił, że to była prowokacja. - Myślę, że celowo nie było tam policji (...) Ktoś z tych szaleńców rządzących podjął decyzję, że tam policji nie będzie, bo dojdzie do prowokacji - dodał. W opinii Marcinkiewicza szef MSWiA swoimi słowami o opozycji "daje przyzwolenie polskim nacjonalistom, faszystom, żeby w ten sposób postępować".

Ocenił, że "mamy do czynienia z państwem, które jest dla członków i zwolenników PiS". Dodał, że wszystkie służby działają tylko na rzecz tych ludzi. - Dla nas nie działają, bo my jesteśmy gorszy sort - powiedział. (TVN24)

Pinksixty News wiadomości LGBT


Damian Friel gej z zespołem Tourette'a, opowiada swoją historieZ sytuacją LGBTQ w Rosji coraz bardziej tragiczna jest pod rządami prezydenta Władimir Putin, niedawny wzrost homofobii w Czeczenii.  VICELAND Ian Daniel spotkał się z działaczem rosyjsko-amerykańskim Lyosha Gorshkov, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego region ten stał się tak wrogie i homofobiczny.


Jazz Jennings transpłciowa nastolatka gościła w programie Larry Kinga, mówiła miedzy innymi co powiedziałby Trumpowi jego decyzji które uchyla prawa LGBT. Dotyczące "chirurgii" zmiany płci czy umawia z chłopcami.


Trójka trans kobiety zostały zmuszone porzucić pracę, ponieważ nie mogą znaleźć bezpiecznego zakwaterowania. Jednak liczba tych, którzy zostali zatrudnieni zostali zmuszeni do rezygnacji, ponieważ region ten nadal posiada piętno wobec osób trans.


Miley Cyrus gościła w programie Lorraine rozmawiała o swoim albumie Malibu, Dolly Parton i LGBTPinksixty Entertainment - dotyczące Village People


Od 25 lat w zespole berlińskiego teatru RambaZamba występują aktorzy z zespołem Downa i autyzmem.


Ustawa łagodząca przemoc w rodzinie i nazywająca ją drobnym wykroczeniem została przyjęta w rosyjskiej Dumie większością głosów. Nowa ustawa pozwala raz w roku pobić własną żonę bez ponoszenia większych konsekwencji.


Marcin Wyrwał dzięki wsparciu UNICEF wyruszył do miasta Aleppo w Syrii. Wojna zabrała tam dzieciom uśmiech i beztroskę. Nie mają szans na normalne dzieciństwo. Ich cierpienie jednak w większości nie porusza krajów Zachodu.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe