sobota, 13 maja 2017

Społeczność LGBT Azji i wysp Pacyfiku w USA


Helen Zia z partnerką
LGBTQ osoby z Azji i wysp Pacyfiku od są ważną rolę w swoich społecznościach. Tak jak dziennikarka Helen Zia, która ze swoją partnerką Lia, stały się jednym z pierwszych par jednopłciowych małżeńskich w stanie Kalifornia, czy morderstwo Vincenta Chin w Detroit, Michigan. Gej aktor George Takei stał się popularnym rzecznikiem praw LGBTQ, a Hawajski Komisarz Praw Obywatelskich Kim Coco Iwamoto został pierwszą transseksualną kobietą wygrała wysokie stanowisko na Hawajach, kiedy została wybrana do Izby Edukacji Hawajów w 2006. BJ Cruz był długi i wybitny polityk w Guam, był wcześniej w Sądzie Najwyższym, a obecnie jako Vice Marszałek na wyspie Guam i Jose Antonio Vargas jest nieudokumentowany dziennikarzem, reżyserem i działaczem praw imigrantów.

Ale mimo sukcesów nie biali LGBTQ dla wielu LGBTQ z Azji i wysp Pacyfiku, nie mają łatwego życia wielu żyje w ubóstwie, dyskryminowani miedzy innymi przez amerykanów i też własne rodziny.

Według Pew Research Center, istnieje około 18 mln Azjatów którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, wynosi 6 procent ludności USA. Hawajczycy i innych wysp Pacyfiku tworzą mniej więcej 0,4 proc. Analiza danych przez Williams Institute sugeruje, istnieją co najmniej 325.000 LGBTQ Azjatów i Pacyfiku wysp mieszka w Stanach Zjednoczonych, a prawie 33000 są w związkach partnerskich osób tej samej płci. Jedna trzecia z tych par mieszka w Kalifornii, Hawajów i Nowego Jorku.

W Stanach Zjednoczonych, istnieje szeroka gama wskaźników ubóstwa wśród społeczności Azji i wysp Pacyfiku ogólnej. W skali kraju, około 14 procent Azjatów żyje w ubóstwie. Choć Filipińscy, japońscy i indie ubóstwo między 5 a 8 procent. Bangladeszu, Kambodży i Laosu społeczność mają stopy ubóstwa między 20 a 27 procent. W skali kraju, około 20 procent z wysp Pacyfiku żyją w ubóstwie, Fidżi społeczność są na niskim końcu 5 procent, a społeczności marszalski wysp na wysokim końcu 49 proc.

Osoby żyjący z HIV też nie lepiej dyskryminacja i brak dostępu do leczenia, testów i problemy z rodziną. Hawajczycy mieszkańcy i innych wysp Pacyfiku mają czwarty najwyższy wskaźnik diagnoz HIV w Stanach Zjednoczonych.

Imigracja do USA. Azjaci i z wysp Pacyfiku są najszybciej rosnącą populacją rasową i etniczną w USA między 2012 a 2013, populacja Azji wzrosła o 2,9 procent, a ludność wysp Pacyfiku wzrosła o 2,3 procent w porównaniu do wzrostu 2,1 procent w Latynoskiej/populacja Hiszpańska i wzrost 1,2 procent w populacji Afroamerykanów. Wzrost ten jest w dużej mierze ze względu na imigrację, a 74 procent Azjatów w USA są urodzonych za granicą, a 16 procent z wysp Pacyfiku są obcego pochodzenia. Z co najmniej 267.000 LGBTQ są to nieudokumentowane osoby w Stanach Zjednoczonych, 15 procent są Azji lub z wysp Pacyfiku.

Napiętnowania i prześladowania osób tych z powodu różnych kraj pochodzenia i kultury w Azji i wysp Pacyfiku, postawy wobec LGBTQ osób różnią się znacznie w całym regionie i wśród ludzi z Azji i wysp Pacyfiku w USA, wiele z tych krajów są znacznie mniej akceptują osób LGBTQ niż w innych częściach świata - miedzy innymi chodzi o zabezpieczenia prawne takie jak równość małżeństw i prawa do niedyskryminacji. Kraje powszechnie uważane za najbezpieczniejsze dla osób LGBTQ w Azji są to Tajwan, Filipiny i Wietnam. Na Wyspach Pacyfiku, kraje takie jak Fidżi i Vanuatu zostały opisane jako tolerancyjne i akceptują LGBTQ. W znak postępu, Nowa Zelandia zalegalizowała równość małżeńską i terytoria USA takie jak Guam posiada zarówno równość małżeńską i zabezpieczenia LGBTQ w miejscu pracy przed dyskryminacją. Mimo takiego postępu, LGBTQ Azji i wysp Pacyfiku ludzi w Stanach Zjednoczonych często mają do czynienia z rodzinami i tradycji kulturowych, które nie są całkowicie obejmując ich tożsamości. (Human Rights Campaign)

Jose Antonio Vargas emigrant w USA który walczy o prawa emigrantów


W dzieciństwie George Takei został osadzony wraz z rodziną w wojennym obozie przesiedleńczym dla Amerykanów japońskiego pochodzenia. Ta operacja, która zasięgiem objęła cały kraj, została podjęta przez rząd USA w trakcie II Wojny Światowej, w charakterze tzw. „środków bezpieczeństwa”. Takei opisuje, jak pobyt w obozie ukształtował jego zaskakujące, osobiste rozumienie patriotyzmu i demokracji.

rrrrr

Hawajski Komisarz Praw Obywatelskich Kim Coco Iwamoto został pierwszą transseksualną kobietą wygrała wysokie stanowisko na Hawajach.


Vincent Jen Chin Amerykanin chińskiego pochodzenia, który w czerwcu 1982 roku został pobity ze skutkiem śmiertelnym na terenie miasta Highland Park w Detroit. Pobicie doprowadziło do śmierci ofiary w ciągu czterech dni.

Sprawcami byli kierownik fabryki Chryslera Ronald Ebens oraz jego pasierb, Michael Nitz. Pobłażliwy wymiar kary jaki nałożono na tych dwóch mężczyzn w ramach umowy pomiędzy obroną a oskarżeniem, spowodowała oburzenie azjatyckiej społeczności w kraju w związku z brutalnym charakterem zabójstwa (ciosy w głowę kijem baseballowym), które nacechowane było zbrodnią z nienawiści. Zwolnienia w motoryzacyjnym przemyśle Detroit, m.in. Nitza z Chryslera w 1979 roku, miały miejsce w związku z coraz większą konkurencją ze strony japońskich producentów samochodów – napastnicy uznali China za Japończyka. Kiedy bito China, w jego stronę kierowano rasistowskie komentarze przypisujące ofierze winę za zwolnienia w tamtejszych zakładach pracy. (wikipedia)


Helen Zia z partnerką


Trochę z Pacyfiku  kilka lat temu z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobią w roku 2013 organizacja YVC promowała akceptację, do osób LGBTQ w regionie Azji i Pacyfiku poprzez kampanię "Loud Proud". Regionalna kampania walka z HIV osoby homoseksualne i transpłciowe są zagrożone wirusem HIV na Pacyfiku powtórnie.

Klip z wydarzeń społeczny i mini-filmy dokumentalne z 6 krajach Pacyfiku w tym Fidżi, Indonezji, Mongolii, Birmy, Filipin i Wietnamu.


Film od ONZ "Jestem dumny/a z wysp Pacyfiku", pokazuje osoby LGBT na Pacyfiku, wiele krajów na Pacyfiku homoseksualizm jest nie legalny pochodzi prawa jeszcze z czasów kolonialny tak zwane dominacji biały chrześcijan.
Na Wyspie Guam dzięki decyzji Sądu Najwyższego USA który pozwolił małżeństwa jednopłciowe w stanach USA ale też wiele rejonów zaleźmy od USA tak jak wyspa Guam pary jednopłciowe mogą cieszyć się równością małżeńską.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz