niedziela, 14 maja 2017

Krytyka Polityczna zaprasza na spotkania autorskie z Krzysztofem Charamsą, na temat jego książki


Ta książka to wulkan pasji człowieka wierzącego, który kocha swoją rodzinę, którą jest Kościół. Kocha wspólnotę, dla której poświęcił życie, ale odkrywa, że ona ma też drugą, chorą twarz. Instytucji nieludzkiej, irracjonalnej, niezdolnej do poznania, sparaliżowanej strachem. Ja nie tylko mogę, ale mam też moralny obowiązek, żeby to wszystko powiedzieć – i to bez owijania w bawełnę – mówi Krzysztof Charamsa w rozmowie z Emilią Padoł o swojej książce „Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji Kościoła” (...) - Onet.pl


Krytyka Polityczna zaprasza na spotkania autorskie z Krzysztofem Charamsą, na temat jego książki "Kamień węgielny. Mój Bunt przeciw hipokryzji kościoła".

18 maja - Kraków - prowadzi Szymon Beźnic, o godzinie 19, Spółdzielnia "Ogniwo" Kraków Paulińska 28, I piętro, 31-065 Kraków.

Drugie spotkanie 23 maja - Gdańsk - prowadzi Marta Abramowicz, o godzinie 18, Sopot Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 14, 81-704 Sopot.

Organizatorem spotkania jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście we współpracy z Biblioteką Sopocką - Sopoteka - galerią kultury multimedialnej. Wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań Trójmiejskich Dni Równości organizowanych przez Tolerado Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT.

19.05. godz.18.00 Dom Literatury w Łodzi ul. Roosvelta 17. Prowadzenie: Marta Zdanowska

Spotkanie w Warszawie 20 maja 2017, godz 17.00–18.00. Warszawskie Targi Książki. PGE narodowy, Al. Ks. J. Poniatowskiego 1 stoisko 80/D13

Wydawnictwo Krytyka Polityczna oraz Spółdzielnia "Ogniwo" Kraków zapraszają na spotkanie promocyjne książki pt. "Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji Kościoła". Spotkanie, w którym udział weźmie autor - Krzysztof Charamsa, poprowadzi Szymon Beźnic (bloger, publicysta RMF24.pl, współpracownik Fundacji na Rzecz Różnorodności Polistrefa). Podczas wydarzenia książka będzie dostępna w promocyjnej cenie.

"Kamień węgielny kładzie się jako pierwszy – to na nim opiera się cała konstrukcja budynku. Coming out Krzysztofa Charamsy, dokonany w październiku 2015 roku jest kamieniem węgielnym w jego życiu. W pełnym rozkwicie kariery teologicznej na najwyższych szczeblach w Watykanie Charamsa zdecydował się obnażyć hipokryzję Kościoła katolickiego, instytucji, która od wieków wykorzystuje seks jako narzędzie, pozwalające zapewnić jej władzę nad ludźmi. Przez nakazy, doktrynę i spowiedź Kościół reglamentuje radosne przeżywanie tego podstawowego wymiaru egzystencji. Wymusza na kobietach podporządkowanie się mężczyznom, a osoby homoseksualne dyskryminuje, traktuje jak trędowatych, wyniszcza. Unieszczęśliwia ludzi.

Wszystko to skrywane jest pod płaszczykiem utkanym z hipokryzji, ponieważ – jak twierdzi Charamsa – głęboko homofobiczne katolickie duchowieństwo samo w dużej mierze składa się z homoseksualistów. Stłumiona i zepchnięta do podziemi seksualność ludzi Kościoła, zmuszonych do respektowania niezgodnego z ludzką naturą nakazu obowiązkowego celibatu, nierzadko staje się przestrzenią, w której mnożą się nadużycia i przemoc pedofilska.

Charamsa w "Kamieniu węgielnym" pragnie wstrząsnąć sumieniami i zapoczątkować odnowę Kościoła katolickiego, w który wciąż jeszcze chce wierzyć. Aby Kościół mógł dalej istnieć, musi wreszcie pogodzić się z wynikami badań naukowych i zacząć szanować wszystkich ludzi – niezależnie od ich orientacji seksualnej."

Wstęp wolny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz