środa, 17 maja 2017

Polska na homofobicznym podium Unii Europejskiej. Zobacz wyniki rankingu ILGA-Europe


Przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej to wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA-Europe – najważniejszym ogólnoeuropejskim rankingu analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Wśród krajów UE bardziej homofobiczne są jedynie Litwa i Łotwa, które zajęły ex aequo ostatnie miejsce. Jeżeli rząd PiS nie zmieni prawa dotyczącego osób LGBTI, a wszystko na to wskazuje, to za rok tytuł najbardziej homofobicznego kraju w Unii Europejskiej otrzyma Polska – ostrzega prezes KPH, Chaber.

Przez ostatnie 4 lata Polska systematycznie obniżała swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2013 roku zajęliśmy 23 miejsce, w latach 2014 – 2015 spadliśmy na miejsce 24. W tym roku, z wynikiem 18 punków procentowych na 100, utrzymujemy zeszłoroczną pozycję – analizuje wyniki Polski na przestrzeni ostatnich lat prezes Kampanii Przeciw Homofobii.


Oznacza to, że w przeciągu 12 miesięcy na poziomie prawodawstwa polski rząd nie zrobił nic, aby poprawić sytuację 2 milionów obywateli i obywatelek LGBTI. Podczas, gdy wiele krajów Europy zachodniej odnotowało wzrost poziomu równouprawnienia osób LGBTI, Polska stoi w miejscu – tak zatrważająco słaby wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA-Europe komentuje wiceprezeska KPH, Mirosława Makuchowska.

Polsce bliżej do Rosji i Białorusi niż do krajów UE

Liderem rankingu jest niezmiennie katolicka Malta, która podobnie jak rok temu z wynikiem 88 punktów procentowych zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazła się również Norwegia, która zdobyła 78 punktów oraz Wielka Brytania z 73 punktami. Polskę od Malty, która może pochwalić się najbardziej równościowym prawodawstwem w Europie, dzieli aż 70 punktów procentowych. Z Rosją różnimy się zaledwie o 12 punktów, a z Białorusią tylko o 5. Polska należy do Unii Europejskiej, a tymczasem na poziomie rozwiązań prawnych dotyczących osób LGBTI najbliżej nam do takich krajów jak Azerbejdżan, Białoruś, Rosja i Turcja – stwierdza prezes Kampanii Przeciw Homofobii. W tym roku wyprzedziła nas m.in. Ukraina, która poprawiła swój wynik o 6 pkt. w stosunku do zeszłego roku. Lepszym wynikiem od Polski może pochwalić się również Bułgaria i Rumunia oraz Węgry. Te ostatnie w tym roku zdobyły 45 punktów.

Prezes Kaczyński kilka lat temu obiecywał, że Polska będzie drugimi Węgrami. Przy okazji upublicznienia raportu IGA-Europe chcemy poinformować Prezesa, że aby Polska stała się drugimi Węgrami, polski parlament musi wprowadzić ustawę o związkach partnerskich, zacząć chronić obywateli i obywatelki LGBTI przed przestępstwami z nienawiści i zakazać dyskryminacji osób LGBTI w systemie edukacji, sektorze ochrony zdrowia oraz w dostępie do dóbr i usług – stwierdza prezes KPH.

Wynik Polski pod lupą

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z kategorii Polsce przyznano zero punktów – są to przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

Obecnie wśród krajów UE obserwujemy wyraźną tendencję do podwyższania standardów ochrony prawnej osób LGBTI. Polska opiera się równościowym trendom. A to znajduje odzwierciedlenie w polskim prawodawstwie, w którym nadal brakuje rozwiązań chroniących osoby LGBTI przed przestępstwami z nienawiści motywowanymi homo-, bi- i transfobia – komentuje wyniki Polski w tej kategorii prawnik KPH, adw. Paweł Knut.

Polskie prawo dyskryminuje osoby LGBTI również w obszarze rodzina.

Należymy do grupy 6 krajów UE, które nie regulują w żaden sposób sytuacji prawnej par jednopłciowych. Poza Polską pary jednopłciowe nie mogą sformalizować swoich związków jedynie w Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Litwie i na Łotwie – wylicza wiceprezeska KPH, Mirosława Makuchowska.

Osoby LGBTI nie mogą liczyć również na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych. A to tylko niektóre przykłady z licznych braków w polskim prawodawstwie, których efektem jest katastrofalny wynik Polski w tęczowym rankingu.

To nie statystyki, to ludzie

Ranking ILGA-Europe odzwierciedla sytuację regulacji prawnych dotyczących osób LGBTI. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że za statystkami kryją się prawdziwi ludzie – wskazuje prezes Kampanii Przeciw Homofobii, Chaber. Osoby LGBTI doświadczają przemocy na co dzień, nierzadko w miejscach publicznych. Świadczy o tym m.in. historia Piotra, który przez wiele miesięcy był nękany. Prześladowano również jego partnera. Obaj mężczyźni byli systematycznie zaczepiani i wyzywani, aż doszło do pobicia. Pobita została również para gejów w Krakowie tylko dlatego, że jeden mężczyzna zwrócił się do drugiego per misiu. Dwa lata temu samobójstwo popełnił 12-letni Dominik z Bieżunia, który w wyniku homofobicznych prześladowań ze strony rówieśników postanowił odebrać sobie życie. Mogłoby się to nigdy nie wydarzyć, gdyby osoby LGBTI zostały objęte odpowiednią ochroną prawną. Brak regulacji prawnych utrudnia również funkcjonowanie osobom transpłciowym, czego przykładem jest historia Izy – transkobiety, która z powodu braku dokumentów dostosowanych do swojej płci musi pracować na czarno za głodową pensje, a to z kolei uniemożliwia jej wykonanie wszystkich niezbędnych zabiegów pozwalających jej na godne życie. Godność odbierana jest również parom osób tej samej płci, które nie mogą zawierać w Polsce związków partnerskich. Mówią o tym Grzegorz i Krzysztof, para z 14-letnim stażem

Zmuszanie par osób tej samej płci do życia na tzw. kocią łapę jest bezdusznym odbieraniem im prawa do życia w poczuciu bezpieczeństwa.

O nierównym traktowaniu rodzin tworzonych przez osoby LGBTI świadczy również historia Małgorzaty i Sylwii, których synkowi Wiktorowi Polska odmówiła wydania paszportu tylko dlatego, że ma dwie mamy.

Przykładów na dyskryminację osób LGBTI przez polskie prawo jest wiele. Polscy politycy powinni wreszcie przejrzeć na oczy i zrozumieć, że sprawy LGBTI to nie jak mówią „kwestie światopoglądowe”. Sprawy LGBTI dotyczą ludzi z krwi i kości, a decyzje polityków determinują to, jak będzie wyglądało ich życie – mówi Chaber.
***

Tęczowy ranking ILGA-Europe ilustruje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w 49 krajach Europy, w tym w Polsce. Publikowany jest od lat 17 maja, kiedy na całym świecie obhodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. W ten sposób ILGA-Europe – ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca organizacje LGBTI w Europie – chce zwrócić uwagę na problemy dotyczące regulacji prawnych dotyczących osób LGBTI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz