wtorek, 23 maja 2017

Zmiana trasy III Trójmiejskiego Marszu Równości


Oświadczenie Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado, główny organizator III Trójmiejskiego Marszu Równości, ze względów bezpieczeństwa zdecydowało o zmianie trasy, jak i miejsca startowego Marszu. Nie odbędzie się planowany o 13.00 piknik na Placu Zebrań Ludowych, a miejsce rozpoczęcia Marszu zostaje przeniesione stamtąd na skwer pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (róg al. Wojska Polskiego i al. Grunwaldzkiej). Marsz rozpocznie się o godzinie 16 i przejdzie Grunwaldzką aż do centrum Wrzeszcza.

Decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa z uwagi na otoczenie kontrmanifestacjami Placu Zebrań Ludowych, w tym z blokującą wejście kontrmanifestacją organizowaną przez Annę Kołakowską. Po ujawnieniu trasy Marszu wzdłuż jego trasy zostało zgłoszonych kilkadziesiąt kolejnych kontrmanifestacji, czyli w sumie blisko 50. Zmiana trasy Marszu w ostatnim momencie została podyktowana tym, że z uwagi na terminy, nie ma już możliwości zgłoszenia kontrmanifestacji w trybie zwykłym wzdłuż nowej trasy.

Ubolewamy nad tym, że w Gdańsku – w odmienności do Warszawy, Poznania czy Krakowa – Marsz Równości nie może spokojnie przejść ulicami naszego miasta, a jego uczestnicy narażeni są na agresję i przemoc. Ubolewamy tym bardziej, że do nienawiści od lat nawołuje radna miasta Gdańska Anna Kołakowska (PiS), która łamie w ten sposób statut i regulamin Rady Miasta, a Rada Miasta patrzy na to bezradnie.

Bezpieczeństwo uczestników i uczestniczek Marszu jest dla nas priorytetem. Przez dwa ostatnie lata dzięki stałej współpracy z Policją oraz Pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku uczestnicy i uczestniczki Marszu byli profesjonalnie chronieni i nigdy nie doszło do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu maszerujących. Niemniej jednak w zeszłym roku doszło do walk kontrdemonstrantów z policją, a wśród zatrzymanych była córka radnej Kołakowskiej.

W tym roku w Marszu weźmie udział ponad 100 zagranicznych gości – uczestników odbywającego się równolegle Zjazdu Euroforum Chrześcijańskich Grup LGBT, przedstawiciele jednostek dyplomatycznych, parlamentarzyści, samorządowcy, zasłużone osoby świata kultury i nauki, duchowni, a sam Marsz otworzy Wiceprezydent Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk. Zważywszy, że w tym roku ponownie zgłoszono kilkadziesiąt manifestacji, których celem jest tylko i wyłącznie konfrontacja, chcielibyśmy uniknąć sytuacji sprzed roku i nie narażać naszych gości jak i mieszkańców Gdańska na niepotrzebne incydenty z udziałem środowisk skrajnie prawicowych.

Liczymy, że do Marszu dołączy również Prezydent Miasta Paweł Adamowicz, który w ten sposób jednoznacznie pokaże, że nie ma miejsca na przemoc w Gdańsku, a demokracja oraz równość wszystkich mieszkańców i mieszkanek miasta są najważniejszą wartością.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado

Marsze równości z roku upiekły lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz