niedziela, 28 maja 2017

Marsz Równości Gdańsk 2017


Fot: Europejskie Forum Chrześcijan LGBT
Ulicami Gdańska po raz trzeci przeszedł Trójmiejski Marsz Równości na rzecz praw osób LGBT. Tegoroczną edycję zorganizowano pod hasłem "Miłość, nie wojna". Bezpieczeństwa maszerujących strzegło kilkuset policjantów. Doszło do drobnych incydentów. W Marszu Równości w Gdańsku wzięło udział ok. 5 tysiąca osób.

W marszu równości wzięło udział wielu polityków, między innymi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz członkowie Platformy Obywatelskiej, tacy jak posłanka Agnieszka Pomaska, posłanka Ewa Lieder z Nowoczesnej, gdańscy radni PO, działacze partii Razem.

Gdańsk to drugie miasto, gdzie na czele Marszu Równości staje prezydent. Wcześniej dwukrotnie zdecydował się na to prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Konsekwentnie za to udziału w marszach równości odmawia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Jak słyszycie, że ktoś jest zboczony, że ktoś jest zepsuty, to powiem tak, ten jest zboczony, który sieje nienawiść, ten jest zepsuty, który odnosi się do drugiego z wrogością, trzyma rękę wyciągniętą w nienawiści, chce rzucić kamieniem, chce potraktować go pałką, ten który mówi złe słowa, złą energię wysyła do drugiego człowieka, ten jest, przepraszam, zboczony. My jesteśmy najnormalniejsi na świecie” - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Także kilkudziesięciu polskich i zagranicznych duchownych miedzy z kościoła Reformowanego Kościoła Katolickiego oraz biskup Szymon Niemiec - też wielu uczestników odbywającego się w Gdańsku Europejskiego Forum Chrześcijan LGBT.

W czasie jednego z incydentów homofobów dwie osoby z transparentem wyszły naprzeciw pochodowi i próbowały go zatrzymać. Natychmiast zareagowała policja, która obezwładniła te osoby.

Dzięki obecności polityków nie doszło to wielki ataków, policja musiała trzymać z dala od uczestników marszu, to pewną radną dostawała szału. Nawet ona i jej koledzy narodowcy grozili policjantom że nie pozwolą im zablokować marszu równości to zostaną ukarani przez ministra wiadomo jakiego.

Fot: Nowoczesna Pomorze
Przemówienie posłanki Nowoczesnej Ewy Lieder wygłoszone podczas III Trójmiejski Marsz Równości: "Prawo do szczęścia każdego obywatela i obywatelki powinno być realizowane przez państwo! Właśnie po to istnieje państwo! Bez względu na to jaka jest obecna władza! Nawet jeśli ta chwilowa władza zaczyna być brunatna! Bo presja ma sens! Dlatego za 3 tygodnie składamy, jako klub Nowoczesna, gotowy projekt ustawy o związkach partnerskich, oczywiście wypracowany ze środowiskami LGBTiQ, Składamy nie po wyborach, nie w „nie wiadomo kiedy” sprzyjającej atmosferze politycznej, ale już! Niektóre z założeń tej ustawy: prawo do opieki nad partnerem w przypadku choroby, do pochówku, do wspólnego rozliczenia majątkowego, prawo do wspólnego nazwiska, w przypadku zawarcie związku partnerskiego, i to, że związki partnerskie powinny być zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego, (bo w 21 krajach w Unii Europejskiej są jakieś formy związków partnerskich), ale Wy to akurat najlepiej wiecie. Tworzymy ustawę dla ludzi, którzy się kochają bez względu na orientację seksualną, bez względu na kolor skóry, bez względu na kolor oczu, poglądy polityczne i wiarę, dla wszystkich, którzy się kochają i chcą być ze sobą razem, pod opieką państwa, Bo jesteśmy równi wobec prawa i będziemy to głośno krzyczeć! Mamy prawo do tej równości, nawet jeśli nie wszystkim w Polsce to się podoba!"

(źródło Tygodnik Polityka/TVN24/Oko Press/Wideo Agnieszka Pomaska, Paweł Adamowicz)

Przemówienia podczas marszu równości miedzy innymi prezydenta Gdańska, EuroForum, Nowoczesna, Partia Razem (wideo Grupa Stonewall)


Atak homofobów z fundacji pro life próbowały zatrzymać marsz. Natychmiast zareagowała policja, która obezwładniła te osoby i aresztowała.Inny atak doszło to ataku na młody osób z tęczową flagę, stary homofob ukradł im tęczową flagę i zniszczył.Katolicka stacja dumna z narodowców że dzięki im zablokowali marsz równości Trójmieście, nazywają nas "dewiacją", dodatkowo wychwalają radną PIS za blokowanie marszu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz