środa, 17 maja 2017

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii


Dzisiaj, 17 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. 25 lat temu czyli 17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia, usunęła homoseksualizm z listy Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego: Psychologowie, psychiatrzy i inni specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym zgadzają się co do faktu, że homoseksualność nie jest chorobą, zaburzeniem psychicznym czy problemem emocjonalnym. Ponad 35 lat obiektywnych, dobrze zaprojektowanych badań naukowych wykazało, że homoseksualność, sama w sobie, nie wiąże się z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi czy społecznymi problemami. Homoseksualność niegdyś była uważana za chorobę, ponieważ specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym i społeczeństwo dysponowali nierzetelnymi, opartymi na uprzedzeniach, informacjami.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego: Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zaniepokojone krzywdzącym wpływem społecznych uprzedzeń na funkcjonowanie psychiczne i społeczne osób homoseksualnych i biseksualnych oraz jest świadome niechlubnej roli, jaką w podtrzymywaniu tych uprzedzeń odegrała niegdyś nauka, która przez ponad sto lat (do 1973 r. w USA i do 1991 r. w Europie) uznawała homoseksualność za zaburzenie psychiczne. Ówczesne mniemanie o patologicznym charakterze homoseksualności okazało się niepoparte faktami naukowymi, lecz oparte na społecznych uprzedzeniach od wieków zakorzenionych w kulturze zachodniej. Dlatego też homoseksualność została wykreślona z obu najważniejszych klasyfikacji zaburzeń psychicznych – DSM i ICD.

Minuta cichy dla ofiar prześladowań i morderstw nienawiści wobec LGBT, cały czas giną nasi bracia i siostry tylko za to że są inni.

Śmierć wielu tysięcy osób LGBT jest bezpośrednia wynikiem ignorancji wielu ludzi w tym duchowny, strachu przed słowem "gej/lesbijka". Wielu LGBT marzenia mieli marzenie być kochanym, wielu odbiera to nie pozwala im żeby byli sobą. Wielu tyle nadziei i marzeń zostało odebrano przez przemoc, nienawiść. Jeszcze nie jest za późno są inne tysiące LGBT które pokazać im że są normalni, godni, mają prawo bycia sobą. Bóg ich kocha. Nie powinni zmieniać, jak mówiła mama Bobbiego Griffitha.


Każda i każdy z nas ma prawo do życia bez przemocy, poniżania i nienawiści. Dlatego zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom uprzedzeń, w tym homofobii, transfobii i bifobii.

Razem wprowadzi kompleksowe ustawodawstwo antydyskryminacyjne, które zapewni osobom LGBT pełną i skuteczną ochronę przed dyskryminacją w takich sferach jak rynek pracy, dostęp do dóbr i usług, edukacja, ochrona zdrowia czy zabezpieczenie społeczne. Opowiadamy się także za rozszerzeniem zakresu stosowania art. 256 Kodeksu karnego o przestępstwa związane z nawoływaniem do nienawiści na tle tożsamości i orientacji psychoseksualnej. Wprowadzimy do systemu edukacji formalnej rzetelną edukację antydyskryminacyjną i antyprzemocową, a więc wiedzę i kompetencje, które pozwolą realizować konstytucyjną zasadę równości i niedyskryminacji - Partia Razem.


Miłość Nie Wyklucza: Stwórz bezpieczną przestrzeń do coming outu! Osoby LGBT+ potrzebują Twojego wsparcia.

Co roku 17 maja obchodzimy #IDAHOT, czyli Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Jednym ze sposobów walki z tymi zjawiskami jest stworzenia osobom LGBT+ bezpiecznej przestrzeni do coming outu, czyli mówienia innym o swojej orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej.

Dotyczy to nie tylko życia prywatnego, lecz także sytuacji publicznych: wizyty u lekarza, rozmowy na uczelni, w urzędzie, czy w miejscu pracy.

Dlatego udostępniamy plakat, dzięki któremu możesz łatwo zakomunikować innym, że jesteś osobą, przy której nie trzeba się bać.

Co zrobić? To proste:
* Pobierz plakat z naszej strony: www.mnw.org.pl/idahot
* Wydrukuj go, podpisz się na nim i powieś w swoim miejscu pracy – w biurze, w gabinecie lekarskim, przy biurku…
* Koniecznie podaj dalej informację o plakacie!
Takie wsparcie jest na wagę złota
Z okazji IDAHOT w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się również pokazy filmu Artykuł Osiemnasty organizowane przez IFMSA-Poland. Więcej informacji o seansach znajdziecie na stronie www.mnw.org.pl/artykul18.


Dziś Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii (International Day Against Homophobia - IDAHO) - jak co roku ILGA-Europe opublikowała właśnie raport - stan systemów prawnych poszczególnych krajów Europy w kwestiach LGBT.

No, i cóż - wśród krajów UE jesteśmy na przedostatnim miejscu. Za nami - ex-aequo - tylko Litwa i Łotwa. "Zdobyliśmy" tylko 18 punktów na 100 możliwych.

Najlepszy jest... najbardziej katolicki kraj w Europie - Malta (88pkt), dalej Norwegia i Wielka Brytania.

Między nami a Maltą - przepaść 70 pkt. Za to blisko nam do Białorusi czy Rosji, w której działa zakaz "homoseksualnej propagandy".

A więc hasło Jakuba Kwiecińskiego i Dawida Mycka z ich najnowszego klipu, czyli "Poland, wake up!" - "Polsko, obudź się!" - bardzo na czasie.

My jednak pójdziemy bardziej minimalistycznie. Otóż, kochani/e, Polska obudzi się, jeśli polska społeczność LGBT się obudzi:

- jeśli zaczniemy się naprawdę masowo outować,
- jeśli frekwencja na Paradach/Marszach zacznie się liczyć w dziesiątkach tysięcy ludzi (a nie w tysiącach),
- jeśli do organizacji LGBT wolontariusze zaczną walić drzwiami i oknami
- jeśli bycie działaczem/czką LGBT stanie się czymś super trendy
- jeśli zaczniemy masowo przekazywać 1% na organizacje LGBT
- jeśli bogate osoby LGBT (nie brak takich!!!) zaczną przekazywać duże darowizny, a te mniej bogate - też, tylko trochę mniejsze
- jeśli choć część osób publicznych LGBT, które siedzą w szafach, wyjdzie z nich
- itd. itd. - zapewne wiecie, o co chodzi.

To w nas jest siła sprawcza, by tę sytuację zmienić. Oby ta mapka, którą tu załączamy, wkurzyła jak najwięcej osób - i oby owocem tego wkurzenia było jakieś pozytywne działanie.

Jest już dużo ludzi dobrej woli - i im wszystkim bardzo za mnóstwo działań i inicjatyw dziękujemy. Ale wciąż jest nas o wiele za mało. Polska społeczność LGBT, obudź się! (Replika)

Na sztandarze przed komisją Europejską powiewa tęczowa flaga z okazji dzisiejszego dnia


HRC klip z okazji IDAHOT, dotyczące przykładu z Rosji jak "ustawa zakaz propagandy homoseksualizmu", wzrosła homofobia.


ONZ klip z okazji 17 maja Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobią i Biosphobia (IDAHOT). W tym roku skupili się na problemie bezdomności osób LGBT szacunkowo 500.000 bezdomnych młodzieży w Stanach Zjednoczonych 40 procent z nich zidentyfikować jako LGBT. Oto historia Kellen, z Ali Forney Center, największego centrum dla społeczności LGBT bezdomnej młodzieży w USA.


ONZ kampania Free Equal, klip z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii


W Ambasadzie Kanady powiewa tęczowa w Warszawie

.
*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz