piątek, 14 kwietnia 2017

News: Robert Biedroń, KPH, Równość małżeństw, Poznaj swoje prawa, Stephen Fry, Kanada, Bob Harper, Zeke Smith ...


Robert Biedroń udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Die Zeit”. Zapytany o sondaże, według których prezydent Słupska cieszy się dużym zaufaniem i popularnością, Robert Biedroń odparł, że w jego opinii wyniki badania opinii publicznej pokazują, że Polacy chcą, aby polityka była prowadzona w sposób spokojny i rzeczowy, a władze swoimi decyzjami nie wpływały na wykluczenie jakiejkolwiek grupy społecznej. Biedroń zaznaczył, że właśnie w taki sposób stara się zarządzać Słupskiem. Jako przykład podał akcję sadzenia drzew, budowy ścieżek rowerowych czy poprawę jakości lokalnych wód. Wierzę, że dla dobra obywateli można osiągnąć porozumienie ponad podziałami partyjnymi tłumaczył w rozmowie z „Die Zeit”.

Rząd stara się upokorzyć społeczność LGTBQ w Polsce systematycznie i zastraszyć. Nasza odpowiedź powinna być jasna i klarowna. Nie możemy dać się zastraszyć. Prezydent Słupska przyznał, że odkąd PiS przejęło władzę w Polsce, podsycane jest wrogie nastawienie wobec osób o innej orientacji seksualnej. Rząd celowo gra na stereotypach, aby podsycać niechęć wobec nas – tłumaczył.

Biedroń stwierdził, że „aby poprawić sytuację osób LGBT powinny zostać przede wszystkim wprowadzone zmiany w prawie”. Wśród możliwych rozwiązań prezydent Słupska wymienił wprowadzenie do kodeksu karnego zapisu o ochronie osób homoseksualnych przed mową nienawiści i dyskryminacją. – Polska jest rodzajem skansenu. Nigdzie w Europie nie obserwujemy takich homofobicznych nastrojów – zaznaczył. (...) - Wprost.

Znacie Gosię, Sylwię i Viktorka? Polskie obywatelstwo (i paszport) może dostać automatycznie każdy, kto ma polskiego rodzica. Prawie każdy. Okazuje się, że jeśli masz dwie mamy Polki, to już nie jest tak łatwo. Dzięki 1% podatku na KPH wygramy ich sprawę i sprawy wielu innych osób nieheteroseksualnych i trans. To będą przełomowe wyroki, które zmienią rzeczywistość, w której żyje każda i każdy z nas. Przekaż 1% na KPH i pomóż nam zmieniać Polskę krok po kroku. Razem możemy więcej! www.1procent.kph.org.pl

Partnerzy tej samej płci nie skorzystają ze zwolnienia z podatku skierowanego do małżonków. Naruszenie konstytucji i dyskryminacja – te argumenty nie pomogły lesbijce w sporze o podatek od darowizny otrzymanej od partnerki. Musi go zapłacić, ponieważ nie przysługuje jej zwolnienie przewidziane dla członków najbliższej rodziny – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Nie przekonało to skarbówki, która naliczyła obdarowanej 14 zł podatku. Podkreśliła, że tylko związek kobiety i mężczyzny może zostać uznany za małżeństwo. O tym, kiedy zostaje zawarte, mówi kodeks rodzinny i opiekuńczy.

To stanowisko podtrzymał sąd. Nie pomogły argumenty o rażącym naruszeniu zasady praworządności i równości wobec prawa. NSA był również nieczuły na zarzut łamania konstytucji i dyskryminowanie osób pozostających w związkach jednopłciowych. Lesbijka twierdziła bowiem, że przepisy nie dają możliwości sformalizowania jej związku i w konsekwencji doznaje gorszego traktowania i ponosi straty majątkowe (z powodu orientacji seksualnej).

NSA nie miał jednak wątpliwości – objęcie związków partnerskich osób tej samej płci pojęciem rodziny oraz traktowanie ich jak małżonków jest sprzeczne z konstytucją i jest próbą obejścia art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn - RP.pl

KPH: „Dermatolog powiedział Markowi, że ‘zboczeńców nie leczy’ i wyprosił z gabinetu. Marek do tej pory unika wizyt u lekarza”. Obok tekstu widzimy zdjęcie młodego chłopaka stojącego na szpitalnym korytarzu. Tak wygląda jedna z czterech grafik, jakie pojawią się w sieci w ramach kampanii „Poznaj swoje prawa” – pierwszej w Polsce internetowej kampanii informacyjnej poruszającej problem praw pacjentów i pacjentek LGBTI. Kampania startuje 18 kwietnia, a jej organizatorem jest KPH.

Bohaterami i bohaterkami internetowej kampanii informacyjnej „Poznaj swoje prawa”, poza Markiem, są Tomek, Dominika i Ania – osoby LGBTI, które doświadczyły dyskryminacji ze strony personelu medycznego z uwagi na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. Ich historie zostały przedstawione na grafikach, które od 18 kwietnia będzie można zobaczyć w sieci – na portalach społecznościowych oraz stronach www skierowanych do osób LGBTI. Drugim elementem kampanii jest broszura „Prawa pacjenta LGBTI”. W broszurze, która będzie dostępna na stronie www.kph.org.pl, w przystępny sposób opisane zostały prawa przysługujące pacjentom i pacjentkom LGBTI oraz wskazówki dotyczące tego jak i gdzie należy zgłaszać przypadki łamania tychże praw.

Łamanie praw pacjentów i pacjentek LGBTI jest zjawiskiem powszechnym. Nie odzwierciedlają tego jednak statystki, ponieważ mało osób nieheteroseksualnych jest świadoma przysługujących im praw. Na problem ten zwróciła uwagę Kampania Przeciw Homofobii, która przygotowała kampanię internetową „Poznaj swoje prawa” skierowaną do pacjentów i pacjentek LGBTI.

Celem kampanii „Poznaj swoje prawa” jest zwiększenie świadomości i wiedzy dotyczącej praw pacjentów i pacjentek LGBTI, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych – mówi ekspert ds. zdrowia KPH, Marcin Rodzinka. – Za pośrednictwem grafik umieszczanych na stronach www i aplikacjach adresowanych do osób LGBTI, chcemy szerzyć wiedzę w zakresie praw przysługujących pacjentom i pacjentkom LGBTI – dodaje.
Wulgarne komentarze lekarzy to dla osób LGBTI codzienność

Z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że prawa pacjentek i pacjentów LGBT naruszane są poprzez: niestosowne, obraźliwe, a nawet wulgarne komentarze odnoszące się do orientacji seksualnej pacjenta, utożsamianie homoseksualności z chorobą i pedofilią, uzależnienie dalszego leczenia od testu na obecność wirusa HIV, w skrajnych przypadkach – odmowę leczenia czy nawet skierowania na badania i ujawnianie orientacji seksualnej pacjenta bez jego zgody i wiedzy – mówi adw. Anna Mazurczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Odzwierciedlają to grafiki kampanii „Poznaj swoje prawa”, na których czytamy m.in. że Kasia, która jest lesbijką, dowiedziała się od ginekologa, że „najlepszym lekiem na jej dolegliwość będzie stosunek z prawdziwym mężczyzną”, a Dominika – osoba interpłciowa usłyszała z ust lekarza „Czy to chłop czy to baba?”.

Wszystkie cytaty użyte na grafikach są prawdziwe – pochodzą z badań oraz informacji zgłaszanych Kampanii Przeciw Homofobii – mówi Marcin Rodzinka z KPH i dodaje – Kampania „Poznaj swoje prawa” ma na celu uświadomić osobom LGBTI, że personel medyczny nie ma prawa w taki sposób się do nich zwracać i że istnieją narzędzia w postaci skarg, z których w takich sytuacjach można, a wręcz należy korzystać.

Obszar opieki zdrowotnej to obszar dyskryminacji, w którym Polki i Polacy najczęściej doświadczają nierównego traktowania – informuje adw. Anna Mazurczak z Biura RPO. Mimo to liczba skarg zarejestrowanych przez RPO jest drastycznie niska. Jak wynika z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich „Równe traktowanie pacjentów – osoby nieheteroseksualne w opiece zdrowotnej” w latach 2012 – 2013, w całej Polsce do okręgowych izb lekarskich i do Rzecznika Praw Pacjenta nie wpłynęła ani jedna skarga dotycząca dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, a do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły tylko dwie takie skargi.

Jedną z przyczyn, dla których pacjenci i pacjentki nie zgłaszają skarg jest przekonanie, że takie zgłoszenie niczego nie zmieni. Tymczasem każda taka skarga jest źródłem wiedzy dla instytucji publicznych na temat stanu przestrzegania zasady równego traktowania w Polsce. Im więcej skarg, tym prościej upominać się o zmianę prawa i o jego przestrzeganie – przekonuje adw. Mazurczak.

Śmierć trans kobiety w Arabii Saudyjskiej która zmarła na komisariacie Rijadzie musi zostać przeprowadzone śledztwo mówi Human Rights Watch. Nazywała się Meeno, kolejnych pięć kobiet transpłciowy, które zostały zatrzymane, ponieważ muszą być wypuszczone natychmiast.

Większość osób były z pochodzenia Pakistańskiego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej wmawia że nie torturują i że trans kobieta dostała zawał serca i zmarła w szpitalu. (GayStarNews)

Program amerykański Survivor, zawodnik Jeff Varner powiedział swoim towarzyszom że kolega zawodnik Zeke Smith jest transseksualnym mężczyzną. Zeke Smith grał w poprzednim sezonie podczas obu sezonach, Zeke grał jako jawnego geja, ale nie zdecydował się ujawnić swoją historię płci do swoich kolegów w programie lub widzom. (GLAAD)


Stephen Fry otworzył się dotyczące swoim zdrowiem, że jak jego mąż jemu pomaga. Fry mąż Elliot Spencer, pomaga mu radzić sobie z wyzwaniami zdrowia psychicznego.

W nowym wywiadzie powiedział: „Mój najlepszy przyjaciel, mój mąż Elliot, on stał się ekspertem w wykrywaniu kiedy jakie mam nastroje". Fry zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową kilka lat temu, w 2012 roku próbował odebrać sobie życie podczas kręcenia filmu dokumentalnego w Ugandzie. (PinkNews)


​Pinksixty News wiadomości LGBT


Andy Cohen gościł w swoim programie trenera Boba Harpera pytał miedzy innymi o ataku serca. Bob wyjaśnił, że był technicznie martwy podczas zatrzymania krążenia.


Laureatka pokojowego Nobla Malala Yousafzai otrzymała w środę honorowe obywatelstwo Kanady. Podczas uroczystości w parlamencie w Ottawie oprawiony w ramki certyfikat obywatelstwa wręczył jej osobiście szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau. (TVN24)


Prezydent Donald Trump podpisał ustawę w czwartek, która pozwala stanom wstrzymania federalny pieniędzy do organizacji, które świadczą usługi aborcyjne, w tym Planned Parenthood. Ale dodam to tylko ułamek aborcji, większość pomocy świadczą miedzy innymi osobom transpłciowym które nie mają prawo do leczenia. Tak samo biedne rodziny które nie stać ich na leczenie w szpitalach.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz