niedziela, 9 kwietnia 2017

Słowo Boże na niedziele Liturgie kościołów Metropolitan, Katedra Hope, Papież Franciszek ...


W rzymskokatolickim klasztorze benedyktyńskim w praskiej dzielnicy Břevnov odbyła się 1 kwietnia br konsekracja nowego biskupa Kościoła Starokatolickiego w Republice Czeskiej. Nowym zwierzchnikiem został ks. dr Pavel Benedikt Stránský, dotychczasowy proboszcz parafii w Zlinie. Bp Stránský zastąpił bp. Dušana Hejbala, który kierował Kościołem przez ponad 25 lat i przeszedł w stan spoczynku.

Wyboru ks. Pavela Benedikta Stránský’ego dokonał synod Kościoła w 2016 r. Na nabożeństwo przybyli również goście ekumeniczni m.in. z Kościoła rzymskokatolickiego, Czeskiego Kościoła Husyckiego, ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego oraz Kościoła prawosławnego.

37-letni biskup Stránský wstąpił do Kościoła starokatolickiego w 1998 r. Po pięciu latach został wyświęcony na kapłana przez bp. Hejbala. Stránský jest czwartym biskupem Kościoła starokatolcikiego w Czechach. W uroczystości uczestniczyli również umundurowani funkcjonariusze policji, ponieważ zanim Stránský związał się z Kościołem był kryminologiem w czeskiej policji. (ekumenizm.pl)

Homilia Diakona Dobromiła Kozłowskiego wygłoszona w czasie Liturgii Eucharystii we wspólnocie reformowanych katolików w Poznaniu.Liturgia Niedzieli Palmowej 2017 u reformowanych katolików w Poznaniu .Katedra Hope
A gdy On był w Betanii, w domu Szymona trędowatego i siedział przy stole, przyszła niewiasta, mająca alabastrowy słoik czystego olejku nardowego, bardzo kosztownego; stłukła alabastrowy słoik i wylała olejek na głowę jego. (Mk 14,3)Kościół Middle ChurchMetropolitan Community Church LiturgiaMetropolitan Community Church BostonMetropolitan Community Church Cathedral SunCoast, FlorydaKościół św Stanisława Kostki w St. LouisOjciec Święty spotkał się z imamami z Wielkiej Brytanii, reprezentującymi cztery organizacje zrzeszające umiarkowane nurty brytyjskiego islamu. Towarzyszył im katolicki arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nichols. Jest to reakcja na islamski zamach w Londynie sprzed dwóch tygodni. Do tego celu wizyty nawiązał też Franciszek w krótkim pozdrowieniu.Nasza nadzieja to jest Osoba, to Pan Jezus, którego rozpoznajemy jako żywego i obecnego w nas i w naszych braciach. Dlatego musimy pozwolić, aby stawał się widzialnym, nie ukrywając Go i aby w nas działał, posuwając się wręcz do przebaczenia tym, którzy wyrządzają nam krzywdę. Natomiast kto nie ma tej nadziei, jak mafiosi, nie potrafi wybaczyć: myśli, że zło zwycięży złem i zemstą. Papież mówił o tym na środowej audiencji. Katechezę, będącą kontynuacją cyklu o nadziei, poświęcił fragmentowi 1. listu św. Piotra.Krzyż to nie tylko symbol przynależności do grupy religijnej, ale to pamięć o Bogu, który z miłości do nas stał się grzechem – mówił Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty. W homilii nawiązał do liturgicznych czytań dnia. Pierwsze przypomina historię Izraelitów, którzy buntowali się przeciw Bogu i za to kąsały ich węże. Od śmierci ratowało ich spojrzenie na pal, na którym był wizerunek miedzianego węża. Ojciec Święty przypomniał, że wąż jest „symbolem diabła”, który sprawił, że ludzie zaczęli grzeszyć”. A w Ewangelii Jezus mówi: „Kiedy będę wywyższony, wszyscy przyjdą do Mnie”. „Miedziany wąż uzdrawiał – kontynuował FranciszekWiem, że wy młodzi nie chcecie żyć iluzją wolności, która ulega chwilowym modom. Wiem, że mierzycie wysoko. Tak jest, czy się mylę? Nie pozwólcie, by inni stali się głównymi bohaterami przemian! Do was młodych należy przyszłość! Proszę, byście byli budowniczymi świata, byście zabrali się do pracy na rzecz lepszego świata. To jest wyzwanie, tak, to jest wyzwanie.Zastanówmy się nad historią naszego życia, nad błogosławieństwem i upadkami, nad łaską i naszymi grzechami, i zobaczmy w tym wierność Boga – zachęcał Papież na porannej Mszy w Domu św. Marty. Swą homilię osnuł wokół historii Abrahama i Boga, który jest zawsze wierny. „Nie jestem sam, należę do ludu. Idziemy razem. Kościół jest ludem. Ale ludem wyśnionym przez Boga”. W ten sposób możemy patrzeć na Ojca, na Jezusa, na Abrahama, na nas i dziękować - mówił Ojciec Święty.Anioł Pański z Ojcem Świętym FranciszkiemLiturgia Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem Ojca św. FranciszkaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz