niedziela, 16 kwietnia 2017

Krzyż artysty Daniela Rycharskiego. Drzewo krzyża ma związek ze śmiercią 2 młodych osób ofiar homofobi


Jezus umarł na krzyżu wiele lat temu. Doświadczając niezrozumienia, szyderstwa, tortur, zwątpienia i śmierci, połączył się z cierpiącymi ludźmi wszystkich czasów. Zrobił to, aby Miłość okazała się silniejsza niż śmierć. To zwycięstwo nazywa się Zmartwychwstaniem.

W ludzkich cierpieniach stale powraca symbolika krzyża: dźwigamy swoje, pomagamy nosić czyjeś, nakładamy na innych niepotrzebne...

Daniel Rycharski, artysta, wykonał drewniany, ozdobiony ornamentem krzyż. Drzewo tego krzyża ma związek ze śmiercią dwóch młodych osób, ofiar homofobii. Patrząc na krzyż prosimy o miłosierdzie dla całego świata...

Ufamy Tobie Jezu, że zmartwychwstajemy w każdej chwili, w której przyjmujemy Twoją miłość... Otrzymujemy ją za darmo, zawsze i bez żadnych warunków. Czujemy ją szczególnie wtedy, gdy choć na chwilę zatrzymujemy się aby świadomie być z Tobą, spoczywać na Twoim Sercu. Pragniemy tą miłość przekazywać wszystkim potrzebującym. Pilnie !!! Tylu ludzi umiera z jej braku !!!

Sami robimy to żyjąc jak potrafimy najlepiej. Ale przecież nikt nie przekaże jej tak dobrze, jak Ty sam!!! Co więc mamy czynić ? Uwolnić Cię. Tak jak mówił kardynał Jorge Mario Bergoglio, obecny papież Franciszek w przemówieniu do biskupów, zanim został wybrany papieżem. Powiedział, że Twoje słowa "oto stoję u drzwi i kołaczę" oznaczają raczej że stoisz w środku kościoła i prosisz aby Cię wypuszczono. Do ludzi.

Naszym zadaniem nie jest chronić Cię w złotych naczyniach i ustalać kto ma do Ciebie prawo, bo Ty gdy przyszedłeś, nie mieszkałeś w złotej klatce pałacu. Byłeś i jesteś dla wszystkich. Dlatego też Twój krzyż nie jest izolowanym krzyżem. Jest krzyżem wszystkich cierpiących ludzi, a ich krzyże są Twoimi. (Wiara i Tęcza)

Daniel Rycharski który dostał Paszport Polityki i w najnowszej Repliki dotyczące budowy drewnianego krzyża.

Materiał do jego sporządzenia pochodzi z lasu, w którym dwie młode osoby popełniły samobójstwo. Krzyż zrobiony jest z drzewa, na którym powiesiła się jedna z nich.

Dla najnowszej Repliki Daniel mówił o swoim projekcie "krzyż". Daniel: "W okolicy lasu, gdzie ta osoba popełniła samobójstwo, spotkałem człowieka, który mieszkał tuż obok miejsca tragedii. Bał się tego drzewa, że chce z niego zrobić krzyż, wyraźnie się uspokoił. Bardzo mi pomógł. Krzyż dla chrześcijanina nie jest symbolem śmierci, ale zwycięstwa nad śmiecia. On doskonale odczytał, jego reakcję potraktowałem jako pewnego rodzaju zielone dla mojego projektu."

Replika nie boisz się, że ktoś twoje intencje odczyta opacznie?  Daniel: "Rozmawiałem o tym z Haliną Bortnowską, teolożką , przyjaciółką wiary i tęczy. Zwróciła mi uwagę mi na to, by koniecznie ten projekt w jakiś sposób rozświetlić. Żeby było jasne, że nie jest oto apoteoza śmieci, lecz życia. By stał się ostrzeżeniem, że homofobia naprawdę zabija. Całkowicie się tym zgadzam. Trzeba powtarzać, że samobójstwo nigdy nie jest wyjściem. Chciałbym, żeby wszystkie osoby LGBT, zwłaszcza te, które myślą o tym, by zrobić sobie krzywdę., usłyszeli, że życie to jest coś znacznie więcej niż śmierć. "

Wśród samobójców utrzymuje się nadreprezentacja osób LGBTQ. W polsce odsetek ten spadał na początku XXI wieku, ale od kilku lat znowu rośnie. Homofobia, lęk przed odrzuceniem i agresją ze strony otoczenia stawia osoby nieheteronormatywne w grupie podwyższonego ryzyka. Szczególnie trudna jest sytuacja mieszkających na prowincji młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć oparcia.

PS: Potrzebujesz pomocy? Wiele grup wspiera osób LGBT telefony zaufania Lambda Warszawa, czy wierzący Wiara i Tęczy. “U nas zawsze możesz liczyć na przyjaznych ludzi, ciepło i dobre słowo. Możemy też umówić się indywidualnie, porozmawiać przez telefon lub korespondować przez internet. Chętnie poświęcimy dla Ciebie nasz czas. Jeśli okaże się, że potrzebujesz specjalistycznej pomocy, to w miarę możliwości spróbujemy doradzić Ci, do kogo warto się zwrócić. Nie musisz być osobą wierzącą. Jeśli więc jest Ci w życiu pod górkę, to u nas zawsze znajdzie się ktoś, kto Cię wysłucha i spróbuje pomóc.”

Adresy mailowe i numery telefonów na stornie Wiary i Tęczy, Lambda Warszawa, TransFuzja, KPH.

Zawsze warto być sobą chrześcijanie LGBT wielu jest wspaniały nie pozwól sobie wmówić że jesteś grzeszny, zły, nie zasługujesz być sobą i kochać. Dziś wielu chrześcijan LGBT wychodzi z szafy, wstań z kolan bądź dumny kim jesteś, życie jest piękne. Chrystus zmartwychwstał też za osoby LGBT.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz