sobota, 1 kwietnia 2017

News: Promised Land, Akceptacja, Szwecja, Poznań, KPH, Strasburg, Gay USA, Brysie, Radek Pestka, Paweł Rabiej ...


Nowa książka dla dzieci opowiada o miłości pomiędzy księciem i... chłopcem ze wsi. „Promised Land” autorstwa Adama Reynoldsa i Chaza Harrisa z ilustracjami Christinne Luiten i Bo Moore to pozycja wyjątkowa. Bo jak mówią jej twórcy: „Jeśli nie widzisz się w opowieściach, jesteś niewidoczny w prawdziwym świecie”. Książka, która jest efektem kampanii na platformie Kickstarter, dedykowana jest ofiarom strzelaniny w klubie gejowskim Pulse w Orlando.

Bohaterowie poznają się w lesie, potem – zaprzyjaźniają i zakochują w sobie. Żeby było jasne – książka ma również mocno zarysowane postaci kobiece – np. niezależna i pewna siebie królowa.

Fabuła opiera się na klasycznej bajce, tylko wykorzystuje postaci queerowe. Akcja rozgrywa się w królestwie, gdzie panuje pełna równość – każdy jest równy, nie ma znaczenia płeć i orientacja seksualna. Jednak jest zły ojczym, który pragnie zapanować nad Tajemniczym Lasem i ziemią, z której pochodzi chłopiec ze wsi i jego rodzina. (Queer.pl)

Odbyło się Walne Zgromadzenie stowarzyszenia Akceptacja, rodziców dzieci LGBT. Ukonstytuowane władze na 4 letnią kadencję:

Prezeska Zarządu – Aneta Dekowska. Wiceprezeska Zarządu – Tamara Uliasz. Członek Zarządu – Grzegorz Beczek. Za szczególne zasługi dla stowarzyszenia oraz całej społeczności osób LGBT, ich rodzin i przyjaciół Walne Zgromadzenie nadało tytuł Honorowej Prezeski Stowarzyszenia Akceptacja ustępującej Prezesce Elżbiecie Szczęsnej. Dziękujemy, Pani Elżbieto! Anety Dekowskiej (poprzednie nazwisko Ostrowska) oraz Tamary Uliasz nie trzeba przedstawiać- to Matki Założycielki Stowarzyszenia. Ogromnie cieszymy się też, że do władz dołączył Ojciec również Członek Założyciel. Pierwszy akceptujący Ojciec, który wystąpił pokazał twarz i nazwisko w reportażu TVN.

W latach 1973-2013 Szwecja wymuszała sterylizację na osobach dokonujące korekty płci. Dopiero poddanie się zabiegowi pozwalało na kontynuację tranzycji.

W 2016 szwedzki rząd wreszcie usłyszał głosy organizacji zajmujących się prawami osób transpłciowych i wycofał się z tej procedury. Co więcej, od maja 2018 zacznie wypłacać odszkodowania wszystkim osobom, które zmuszono do zabiegu.

Jest to wielkie zwycięstwo organizacji LGBT+ - jak zwykle okazuje się, że solidarność naszą bronią - Akceptacja.

Paweł Rabiej, poseł Nowoczesnej, nie ukrywa, że myśli o starcie w wyborach na prezydenta Warszawy. Chciałby pójść ścieżką Roberta Biedronia, któremu w sukcesie pomógł "rys gejostwa". Rabiej zarzeka się jednak w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, że nie będzie "budował kampanii wyborczej na tym, że jest gejem". Wraca też m.in. do okresu, gdy był dziennikarzem... (Dziennik.pl)

W magistracie zorganizowano konferencję, na której eksperci i urzędnicy dyskutowali o tym, jak skutecznie przeciwdziałać homofobii, zwłaszcza wśród młodzieży. To kolejne działanie miasta w tej sprawie. Symboliczny gest prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który już dwa razy wziął udział w Marszu Równości, miał być tylko początkiem. Teraz miasto stawia na praktyczne działania na rzecz walki ze wszelkimi przejawami dyskryminacji.

Jednym z takich działań miałyby być zajęcia prowadzone przez nauczycieli, w formie "warsztatów uświadamiających". W tej sprawie Marta Mazurek spotkała się już chętnymi, którzy chcą je wprowadzić do swoich szkół. Inne pomysły Poznań chce podpatrzeć od Szwecji. Na konferencji konsultowano się ze szwedzką eurodeputowaną działającej na rzecz osób LGBT, Malin Björk. Przyznała ona, że działania należy zacząć od szkół.

- Istnieje wiele idei, wyobrażeń i uprzedzeń na temat osób LGBT. Tak naprawdę jesteśmy tak samo różni, jak wszyscy. I to właśnie szkoła może stworzyć warunki, by pokazać dzieciom, że do różnorodności można podejść z ciekawością, a nie uprzedzeniem - mówiła. W Szwecji działaniami na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji zajmują się władze lokalne. W Poznaniu ma być podobnie, a miasto ma już wkrótce wypracować spójną politykę w tej sprawie, przy współpracy różnych urzędów. (...) - Onet.pl

KPH: Sąd rejonowy w Łodzi wydał precedensowy wyrok! Drukarz, który odmówił wydruku roll up’u organizacji LGBT, został uznany za winnego. Wyrok ma charakter precedensowy. Sąd wyraźnie wskazał, że dyskryminacja osób LGBT w dostępie do dóbr i usług jest niedopuszczalna – komentuje decyzję sędziego adw. Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii, która prowadziła sprawę. Wyrok jest nieprawomocny.

“Odmawiam wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą”. Maila o takiej treści otrzymała Fundacja LGBT Business Forum w odpowiedzi na przesłany drukarni projekt roll up’u. W lipcu 2016 roku Sąd Rejonowy w Łodzi uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Drukarz został wówczas ukarany grzywną w wysokości 200 zł. Wówczas głos w sprawie minister Ziobro, a następnie do postępowania włączyła się Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Sprawa trafiła raz jeszcze do sądu, który ponownie uznał drukarza za winnego.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Pietruszka wyraźnie wskazał, że motywacją drukarza było „negatywne postrzeganie osób LGBT”, a także podkreślił, że posiadane przez drukarza przekonania nie oznaczały, że mógł on odmówić Fundacji usługi. Uzasadniając decyzję powołał się na art. 138 Kodeksu Wykroczeń. Jednocześnie są odstąpił od wymierzenia grzywny z uwagi na nienaganną opinię drukarza jako pracownika.

Mimo braku stosownej ochrony przed tego rodzaju dyskryminacją w tzw. równościowej, sąd słusznie znalazł podstawę do objęcia osób LGBT ochroną na gruncie w art. 138 Kodeksu Wykroczeń. Ten wyrok to wielkie święto równości. Potwierdza, że nigdy nie można powoływać się na zasadę swobody działalności gospodarczej w celu uzasadniania dyskryminowania wybranych grup osób. Takie zachowanie nie możne korzystać z ochrony przez państwo – komentuje wyrok adw. Paweł Knut z KPH.

Z wyroku zadowolony jest osoba reprezentująca fundacji LGBT Business Forum, która zleciła wykonanie roll up’u łódzkiej drukarni.

Decyzja sądu to dowód na to, że konstytucyjna zasada równego traktowania rzeczywiście w Polsce obowiązuje i działa – mówi Jej Perfekcyność i dodaje – Jako Fundacja, która zajmuje się m.in. tematyką konsumentek i konsumentów LGBT, bardzo cieszymy się z wyroku. Sprawa toczyła się dość długo i sędziemu udało się zapoznać ze wszystkimi argumentami obu stron, przesłuchać wielu świadków oraz przeprowadzić niezbędne analizy prawne. Mam nadzieję, że dalsze próby nierównego traktowania osób LGBT we wszelkich przejawach życia będą także kończyć się uznaniem takich praktyk za nielegalne i niezgodne z polskim prawem.
Konsekwencje precedensowego wyroku z Łodzi

Wyrok daje nadzieję na ukształtowanie się nowej linii orzeczniczej polskich sądów. Takiej, która obejmie ochroną przed dyskryminacją również te grupy społeczne, które nie mogą korzystać z ochrony w dostępie do dóbr i usług udzielanej za pomocą innych przepisów, w tym za pomocą tzw. ustawy równościowej.

Całe postępowanie było monitorowane przez przedstawicieli szeregu organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Court Watch Polska.


Skargi par jednopłciowych do Strasburga. "Moja godność jest deptana"


​Pinksixty News wiadomości LGBTGay USA wieści LGBT od Free Speech TV


Brysie i promocja homoseksualizmuRadek Pestka i Romek Gello - Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka


Ogólnopolski strajk nauczycieli 2017Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe. Karolina Północna uchyla prawo przeciwko osobom LGBT. Ale też jest uchylenie i zakaz dla lokalny miast w Karolinie Północnej zakaz mają uchwalać lokalny anty dyskryminacyjny LGBT praw aż do roku 2020 wielu działaczy LGBT, miedzy innymi Chris Sgro nazywają “fałszywym uchyleniem” (PinkNews)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz