niedziela, 2 kwietnia 2017

Dokument Miłość, nienawiść i wszystko pomiędzy


Zdolność człowieka do miłości i współczucia jest równa jedynie jego gniewowi i dążeniu do destrukcji. Od tysięcy lat ludzie zastanawiają się, jak zneutralizować nienawiść.

- Zło wynika z braku empatii - twierdził słynny psycholog Gustave Gilbert, badający m.in. nazistów zasiadających przed trybunałem w Norymberdze. Taką tezę postawili także twórcy dokumentu. Śledząc badania nad układem nerwowym i zachowaniami społecznymi, starają się odpowiedzieć na pytanie, czy odczuwanie empatii może pomóc w rozładowywaniu agresji.

- Tematem empatii zainteresowałem się podczas wizyty w Izraelu, gdzie przyglądałem się badaniom nad tym zjawiskiem. Po dalszym rozeznaniu okazało się, że tą kwestią zajmują się nie tylko neurobiolodzy, ale także ekonomiści, psycholodzy, politycy, a nawet prymatolodzy - przyznaje reżyser filmu Alex Gabbay.

Gabbay odwiedził badaczy w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu i Włoszech. Wszyscy są zgodni, że pobudzenie wśród ludzi chęci do współodczuwania może wyeliminować wiele społecznych i międzynarodowych problemów. Neurobiolog Simone Shamay-Tsoory z uniwersytetu w Hajfie wierzy, że prace nad empatią mogą w przyszłości pomóc rozwiązać konflikty na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Z kolei Mary Gordon, założycielka szkolnego programu Roots of Empathy stwierdza, że wpajanie zachowań empatycznych u dzieci może wpłynąć na zanik agresji w ich dorosłym życiu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz