środa, 12 kwietnia 2017

Debata w Lambadzie Warszawa - rozmowa z Andrzejem Selerowiczem o akcji „Hiacynt”


Debata w Lambadzie Warszawa: Jakie tajemnice kryją jeszcze w sobie „różowe teczki”? Jakie historie ujawnić może historyczne śledztwo? Rozmowa z Andrzejem Selerowiczem o nowych odkryciach związanych z historią akcji „Hiacynt”.

„Kryptonim Hiacynt” – to tytuł ksiażki Andrzeja Selerowicza dotyczącej akcji Milicji Obywatelskiej PRL, w ramach której w latach 1985-1987 zarejestrowano ponad 11 tysięcy teczek z aktami osobowymi osób homoseksualnych. Instytu Pamięci Narodowej i policyjne archiwa nadal pełne są informacji, które nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Andrzej Selerowicz – działacz, publicysta, tłumacz literatury. W latach 70. wyemigrował do Austrii, gdzie zetknął się z ruchem gejowsko-lesbijskim – działał w International Gay and Lesbian Association (ILGA). Zabiegał o propagowanie haseł organizacji w Polsce i utrzymywanie kontaktu z polskimi gejami. Zaowocowały one powstaniem wielu inicjatyw, w tym utworzeniem Lambdy. Tłumaczył standardy homoerotycznej literatury na język polski (Baldwin, Vidal, Wilde i inni), współpracował z wydawnictwami prasy gejowsko-lesbijskiej (głównie „Inaczej”), wydał poradnik „Leksykon kochających inaczej” (1993). Książka o akcji „Hiacynt” jest jego beletrystycznym debiutem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz