sobota, 15 kwietnia 2017

News: Artykułu 18, Jezuita James Martin, Izabela Jaruga Nowacka, Czeczenia, Małgorzata Potocka, Gay USA, Miłość Nie Wyklucza ...


O filmie, którego autorzy zastanawiają się, dlaczego przez ponad 20 lat wolności nie udało się w Polsce wprowadzić związków osób tej samej płci, głośno było już pod koniec 2015 r. Premiera "Artykułu 18" 21 kwietnia. Co z tego przepisu wynika? Że małżeństwo hetero znajduje się pod ochroną i opieką RP. Nie jest powiedziane nic więcej. Jeżeli hipotetycznie mielibyśmy do czynienia z małżeństwem będącym związkiem dwóch osób jednej płci, to z tego tylko wynika, że takie małżeństwo nie byłoby objęte art. 18. I tyle – tłumaczy występująca w filmie prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Sławomir Wodzyński, producent i współscenarzysta dokumentu, mówi, że film to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, „dlaczego mimo ponad 25 lat wolności i demokracji w naszym kraju nie udało się wprowadzić prawa, które nikomu nie zaszkodzi, a znacznie ułatwi życie kilku milionom obywateli”.

– Podsumowaliśmy wszystkie rządy od 1990 r. Diagnoza? Należy wymienić klasę polityczną, bo nie dorosła – mówi „Wyborczej” reżyser „Artykułu 18” Bartosz Staszewski. – Nasz film to dodanie brakującego głosu w dyskusji, zwrócenie uwagi na interpretację przepisów, która już przecież istnieje – że polskie prawo nie wyklucza możliwości wprowadzenia związków osób tej samej płci.

O filmie zrobiło się głośno długo przed jego premierą. Wystąpił w nim ks. Krzysztof Charamsa, były urzędnik Kongregacji Nauki Wiary i drugi sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. „Żądam od Kościoła, by zaczął traktować nas poważnie, by zaczął nas poznawać, by spojrzał nam w oczy, jak to czynił z każdym człowiekiem Pan Jezus. Żądam, by przestał nas stygmatyzować, zohydzać w oczach świata, poniewierać nami” – pisał duchowny, który w 2015 r. wyznał, że jest gejem.

Przed kamerą zarzucił Kościołowi, że „nie wie nic” na temat homoseksualistów, że nie zna ich, a to, co wie na ich temat, to „stek stereotypów fałszywych obrazów, kłamstw i banałów”, że „nie zrozumiał znaku czasu”. – Gdy Kościół podle, ohydnie milczy, kiedy Dominik z Bieżunia odbiera sobie życie, bo nie może wytrzymać homofobii, nienawiści, to znaczy, że dotknęliśmy przestworzy kryzysu, obłudy, fałszu, nieczułości. Gdzie jest nasza Ewangelia? – mówi, nie kryjąc emocji. (...) - Gazeta Wyborcza

Watykan wyznaczył kilku osób na konsultantów ds. Komunikacji, miedzy innymi pro-LGBT jezuitę Ojca Jamesa Martina buduje mosty miedzy kościołem katolickim i społecznością LGBT. Współpracuje miedzy innymi z New Ways Ministry, amerykańską katolicką grupą LGBT. James Martin, też jest redaktorem naczelnym magazynu „America”, czy ostatnio wydał książkę „Budowanie mostu, żeby akceptować osób LGBT tacy jacy są.

Jego nowa praca będzie obejmować oficjalne konto Franciszka na Twitterze, Radio Watykańskie i telewizję Watykańską, a także stronę internetową Stolicy Apostolskiej.

"Jestem bardzo szczęśliwy, aby służyć Kościołowi w ten sposób", Martin napisał na Twitterze. „Dzięki wszystkim za miłe słowa i modlitwy dzisiaj za mnie.” (GayStarNews)

W Ministerstwie Rozwoju wręczono nagrodę homofobicznemu ośrodkowi „Odwaga” Fundacji „Światło-Życie”, który „leczy" z homoseksualności, co potępia zdecydowana większość psychologów, psychoanalityków, seksuologów i osób ze społeczności LGBT+.

18 marca 2017 w siedzibie Ministerstwa Rozwoju po raz pierwszy odbyła się gala rozdania statuetek „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”, które upamiętniają dorobek ks. Blachnickiego – twórcy oazy i założyciela ruchu Światło-Życie. Uroczystość została zorganizowana przez Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – gospodarza takich spotkań, jak „Ideologia gender – zagrożenie dla cywilizacji” - przypomniał portal OKO.press 20 marca.

Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. lubelska „Odwaga”, która „leczy" z homoseksualności poprzez terapię reparatywną (m.in. konwersyjną) dla osób homoseksualnych. Ośrodek tworzą osoby, które powołują się na myśl ks. Blachnickiego. Statuetkę przyznano jej za „pomoc duchową i terapeutyczną osobom o niechcianych skłonnościach seksualnych oraz ich rodzinom”. Zwolennicy tej nieetycznej metody utrzymują, że homoseksualność stanowi efekt nieprawidłowych relacji z matką lub ojcem we wczesnym dzieciństwie, do trzeciego roku życia, a teoria jest rozwijana przez National Association for the Research and Therapy of Homosexuality (NARTH) – instytut ze Stanów Zjednoczonych.

Przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualność ze spisu chorób i zaburzeń w 1993 roku. Stosowaniu terapii reparatywnej, konwersyjnej oraz innych metod, które rzekomo prowadzą do zmiany orientacji psychoseksualnej, stanowczo sprzeciwia się Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne, które wskazuje, że terapia reparatywna może być szkodliwa; wywoływać depresję, zaburzenia lękowe i powodować zachowania autodestrukcyjne. Przed terapią reparatywną ostrzega także Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

Oprócz ośrodka „Odwaga” statuetki „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” przyznano również takim podmiotom i osobom, jak: premier Beata Szydło, w której imieniu nagrodę odebrał Henryk Kowalczyk – przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, prof. Bogdan Chazan – od niedawna ekspert Ministerstwa Zdrowia, czy Radio Maryja. Profesor Chazan otrzymał nagrodę za „niezłomną obronę życia nienarodzonego”. List do laureatów nagrody wystosował prezydent Andrzej Duda. Wskazał w nim na zasługi ks. Blachnickiego dla „odnowy moralnej narodu”.

Jako organizacja pozarządowa działająca na rzecz uznania równych praw osób LGBT+ w naszym kraju jesteśmy głęboko zaniepokojeni wspieraniem homofobicznych inicjatyw przez parlamentarzystów. Przyznanie statuetki „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” ośrodkowi „Odwaga” poczytujemy za zgodę rządu na szerzenie mowy nienawiści i nękanie osób nieheteroseksualnych oraz rozpowszechnianie fałszywych poglądów na temat homoseksualności przez niektórych przedstawicieli katolickich środowisk psychologicznych - Miłość Nie Wyklucza.

Jestem wściekła. My wszyscy, my - bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej - walczymy o dobrą pamięć. A tutaj nagle okazuje się, że według tych, którzy najwięcej mówią, że trzeba godnie pamiętać, ta godna pamięć jest tylko dla wybranych - mówi córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Jestem wściekła. My wszyscy, my - bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej - walczymy o dobrą pamięć. To dla nas fundamentalne. Czasem nie zgadzamy się politycznie. Ale pamiętamy o zasługach tych osób. Staramy się też pamiętać nie tylko o swoim cierpieniu, ale też o cierpieniu pozostałych rodzin. Pilotów, stewardes, oficerów BOR-u, działaczy organizacji pozarządowych. Bardzo nas to połączyło. A tutaj nagle okazuje się, że według tych, którzy najwięcej mówią, że trzeba godnie pamiętać, ta godna pamięć jest tylko dla wybranych.

Jestem też wściekła jako Polka, jako obywatelka Rzeczpospolitej, bo widzę, jak się na moich oczach gumkuje historię, jak się usuwa ludzi, którzy nie byli z PiS-u. Katastrofa smoleńska dotknęła całe społeczeństwo, a Jarosław Kaczyński odbiera prawo do żalu ponad połowie z nas. Ci z "lepszego sortu" mają prawo do żalu, a ci spoza PiS-u nie. (...) - Gazeta.pl

Sytuacja w Czeczenii nie poprawia się. Nielegalne zatrzymania i tortury trwają. Oprócz gejów i mężczyzn uznanych za homoseksualnych zatrzymywani są też użytkownicy narkotyków. Ujawniono kolejne, po Argun, miejsce odosobnienia – wieś Tsotsi-Yurt.

Na wiecu, w którym udział wzięło 15 tys. ludzi, Adam Szachidow, doradca prezydenta republiki Ramzana Kadyrowa, nazwał pracowników Nowej Gazety, która jako pierwsza opisała sprawę, „wrogami naszej wiary i naszej ojczyzny”. Zgromadzeni przyjęli uchwałę, w której zapowiadają karę dla dziennikarzy za obrazę „odwiecznych fundamentów społeczeństwa Czeczenii i godność Czeczenów”. Zapowiedź została szeroko rozpowszechniona w internecie. Według gazety, stanowi ona zachętę dla religijnych fanatyków, by atakować dziennikarzy. Elena Milashina, redaktorka Nowej, została zmuszona do ukrywania się.

Novaya Gazeta pisze, że celem władz Czeczenii jest „całkowite pozbycie się z Czeczenii mężczyzn o nietradycyjnej orientacji seksualnej”.

Są kolejne reakcje na świecie. O zaprzestanie tortur i bezprawnych zatrzymań i o przeprowadzenie śledztwa ws. czystek zaapelowali w czwartek eksperci ONZ ds. LGBT (Vitit Muntarbhorn); bezprawnych zatrzymań (Sètondji Roland Adjovi); pozasądowych i bezprawnych egzekucji (Agnès Callamard); tortur (Nils Melzer) i wolności opinii (David Kaye).

Głos zabrał również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. RPO napisał do Komendanta Straży Granicznej, że Czeczeni są od lat najliczniejszą grupą cudzoziemców wnioskujących o ochronę międzynarodową w Polsce. Pośród nich mogą być ofiary prześladowań.

Nie możemy być obojętni wobec prześladowań gejów i gróźb w stosunku do dziennikarzy i działaczy praw człowieka. Musimy pokazać władzom Czeczenii, że świat widzi ich zbrodnie, a osobom w Czeczenii musimy pokazać, że nie są same - Lambda Warszawa.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaapelowała do władz Rosji, by zapewniła lepszą ochronę homoseksualistom w Czeczenii. Powodem apelu stały się medialne doniesienia o fali represji wobec gejów w tej kaukaskiej republice. (TVN24)

Kiedy Ellen DeGeneres postanowiła ujawnić się że jest lesbijką, zrobiła to w wielkim stylu. Obecnie mija 20 lat tego momentu, pojawiła się na okładce magazynu Time z nagłówkiem: „Tak, jestem lesbijką”. Dodatkowo jej serialowa postać Ellen Morgan w serialu Ellen też wychodzi z szafy.

Ellen na kilka lat znikła wizji kiedy ujawniła się jest lesbijką, ale wróciła w wielkim stylu dziś jest najpopularniejsza jej talk show bije rekordy oglądalności i nie tylko USA po za nią też.

Gra w filmach jak animowany dla dzieci "gdzie jest Dory", reklamują wiele produktów jej głos dziś jest ważny ostatnio dotyczące co dzieje się w Czeczenii prześladowania osób homoseksualny.

Dziś ma wspaniałą żonę Portie de Rossi. W ubiegłym roku dostała od prezydenta Obamy Medal Wolności. Dziś jest prawdziwy przykład do naśladowania, mimo na początku po wyjściu z szafy wiele problemy miała ledwo wiązała koniec, ale opłaciło się jest lepiej niż było.


Małgorzata Potocka chętnie wypowiada się na tematy społeczne. W rozmowie z Plejadą podzieliła się swoim zdaniem na temat związków partnerskich oraz homoseksualistów. Przy okazji wyznała, że temat problemu z tolerancją gejów dotyczy także jej rodziny. Małgorzata Potocka wyznała w rozmowie, że w jej rodzinie też istnieje problem nieakceptacji geja.

- Zabawne jest to, że to tak długo trwa i że ktoś nie odpuści. Dopóki będziemy mówili, że homoseksualizm to choroba, większa część społeczeństwa będzie tak o tym myślała. Edukacja seksulna w Polsce jest równa zeru. Nadal jest to temat tabu - wyznała Małgorzata Potocka. - Świat się zrobił bardziej homofobiczny teraz niż kiedykolwiek, 20 lat temu nie było tak, jak w tej chwili. Jest taka niechęć, co mnie przeraża i zasmuca... Akceptujemy ludzi, którzy inaczej wyglądają, którzy mają inny kolor skóry, którzy mają inną religię, którzy są kalekami czy osobami niesprawnymi. O tym się mówi i to nie wyzwala takiej nienawiści, co człowiek, który ma w swoim organizmie takie, a nie inne predyspozycje. Nie mogę tego zrozumieć - przyznała w ostrych słowach aktorka.


Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV


Jeszcze przez dwa tygodnie możesz wesprzeć Miłość nie wyklucza, przekazując swój 1procentNaMiłość. Na miłość, czyli na co? Plany mamy bardzo ambitne, ale razem naprawdę damy radę je zrealizować

Dzięki Waszej pomocy zorganizujemy: działania edukacyjne skierowane do młodzieży szkolnej i nauczycieli, prace zespołu prawnego i monitoring polityków, badania społeczne postaw wobec równości małżeńskiej, działania na rzecz budowania silnej, świadomej i solidarnej społeczności osób LGBT+ w całej Polsce. Pełny opis planów znajdziecie na stronie: mnw.org.pl/1procent. W wypełnieniu PIT-a i przekazaniu 1 procenta MNW pomoże Ci bezpłatna aplikacja on-line: https://tinyurl.com/mad25ut


Pearl Mackie aktorka która gra lesbijkę w serialu dr. Who, porannym programie brytyjskiej telewizji opowiada o swojej roli.HRC opublikowali nowy film dotyczce Marka Greena, który ma być nowy dowódcą armii USA, jest zagrożeniem dla LGBT żołnierzyMisterium Męki Pańskiej - Biblijna Droga Krzyżowa nagrana przez członków i członkinię Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce: Diakona Dobromiła, Annę i Artura.Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz