niedziela, 5 marca 2017

Słowo Boże na niedziele Liturgie kościołów Metropolitan, Katedra Hope, Papież Franciszek ...


Rdz 2,7-9;3,1-7: Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła. A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu? Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli. Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło. Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

Katedra Hope



Rozważanie Prezbitera Tomasza Puchalskiego na Pierwszą Niedzielę Przygotowania Paschalnego.



Zakazany owoc - 1. Niedziela Pasyjna - A wąż był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta, które uczynił Pan Bóg. I rzekł do kobiety: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść? (1Mż 3,1)



Kościół Middle Church




Metropolitan Community Church Liturgia



Metropolitan Community Church Boston



Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda



Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



„Bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii” – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty. Komentując czytany fragment z Księgi Rodzaju o stworzeniu kobiety, Franciszek stwierdził, że wnosi ona w życie bogactwo, którego ani mężczyźni, ani żadne inne stworzenia nie posiadają. Kobiety dają światu harmonię; tylko z kobietą Adam mógł stać się jednym ciałem.

„Kiedy nie ma kobiety, brakuje harmonii. Mówimy, że to społeczeństwo ma wiele męskich zachowań, i tak jest, nieprawdaż? Brakuje kobiety. Tak, tak: kobieta jest od zmywania naczyń, od robienia...". Nie, nie, nie: kobieta jest po to, żeby wnosić harmonię. "Bez kobiety nie ma harmonii. Mężczyzna i kobieta nie są tacy sami. Nie, żeby jedno z nich było ważniejsze od drugiego, tylko że mężczyzna nie wnosi harmonii, a ona tak. To ona daje harmonię, która uczy nas łagodności, delikatnej miłości i sprawia, że świat jest piękniejszy” – powiedział Ojciec Święty.


Papieska intencja modlitewna na marzec. Ileż osób jest prześladowanych z powodu swej wiary, zmuszanych do opuszczenia swych domów, miejsc kultu, swej ziemi, tego co kochają. Prześladuje się ich i zabija, ponieważ są chrześcijanami, nie robiąc jakiejkolwiek różnicy co do ich przynależności wyznaniowej.



Znaczenie muzyki w liturgii podkreślił Ojciec Święty, spotykając się z uczestnikami międzynarodowego kongresu pt. „Muzyka a Kościół: Kult a kultura w 50 lat od «Musicam sacram»”. Zorganizowała go Papieska Rada ds. Kultury w pół wieku od wydania posoborowej instrukcji o muzyce sakralnej.



Nie można z jednej strony pościć, a z drugiej dopuszczać się nieprawości. Prawdziwy post polega na pomocy bliźnim, a nie na robieniu z dobrego uczynku łapówki próżności – to myśl z homilii, którą Papież wygłosił na Mszy w Domu św. Marty. Franciszek zaznaczył, że Wielkim Poście mamy zbliżać się do Pana przez pokutę. Bogu podoba się „duch skruszony i pokorne serce, natomiast Bóg upomina obłudników, którzy z jednej strony wypełniają praktyki pokutne, ale z drugiej dopuszczają się niesprawiedliwości.



Kompasem chrześcijanina jest naśladowanie Chrystusa, nie bezcielesnego bóstwa, ale Słowa wcielonego, Boga, który stał się ciałem, który nosi na sobie rany naszych braci – to główna myśl kazania, które Franciszek wygłosił na Mszy w Domu św. Marty. Podkreślił, że na początku Wielkiego Postu jesteśmy wezwani do nawrócenia. Nawiązując do liturgii słowa Papież wskazał na trzy rzeczywistości, które do tego się odnoszą: człowiek, Bóg i droga. Życie człowieka to wybór między dobrem a złem. A Bóg w Jezusie Chrystusie wybiera drogę krzyża.



Franciszek: traktujmy Biblię jak nasz telefon komórkowy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz