niedziela, 27 sierpnia 2023

Słowo Boże na niedziele - Arcybiskup Berlina pozwala na błogosławieństwo parom jednopłciowym, Tęcza w Kościele Niemieckim, Marcin Dzierżanowski - To jest także nasz Chrystus ...


W diecezji berlińskiej, dokonuje się kroku ku większej akceptacji i równości w Kościele katolickim. Arcybiskup Berlina Heiner Koch ogłosił, że kapłani w tej diecezji będą mogli dokonywać ceremonii błogosławieństwa dla par jednopłciowy. W swoim oficjalnym liście do księży i diakonów opublikowanym w piątek, Arcybiskup Koch oświadczył, że nie będzie podejmować działań dyscyplinarnych wobec duchowny, którzy zdecyduje się udzielać takiego błogosławieństwa parom homoseksualnym. Niemniej jednak sam Koch wyznał, że osobiście udzieli takiego błogosławieństwa dopiero wtedy, gdy Watykan oficjalnie zezwoli na takie ceremonie w Kościele katolickim.

Arcybiskup Koch postanowił, że każda taka ceremonia powinna być poprzedzona rozmową z parą w celu "kształtowania sumienia i podejmowania decyzji". Ta zasada ma również obowiązywać w przypadku rozwiedzionych i ponownie zaślubionych osób, które chcą błogosławić swoje związki. Do tej pory również to nie było oficjalnie możliwe.

To wyjątkowa decyzja jest odpowiedzią na rezolucję wypracowaną w ramach Synodalen Weg, czyli Synodalnej Drogi, poświęconej przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech. Uczestnicy Synodalnej Drogi głosowali zdecydowanie na rzecz wprowadzenia ceremonii błogosławieństwa dla par homoseksualnych, a sam Koch również poparł tę inicjatywę podczas głosowania w marcu. Jednak dokument przyjęty w ramach Synodalnej Drogi nie ma sam w sobie mocy prawnej, a jego wdrożenie zależy od decyzji każdego biskupa diecezjalnego.

W swoim liście Koch zaznacza, że ta inicjatywa wywołała kontrowersje i emocje w diecezji, w niektórych przypadkach prowadząc do ostrej debaty. Jednak apeluje o szacunek dla decyzji duchowny, którzy zdecyduje się na błogosławienie par homoseksualnych, i prosi, aby taka ceremonia nie była wykorzystywana w celach medialnych ani politycznych. Podkreśla, że to jest kwestia duszpasterska, a nie administracyjna czy prawna, i zachęca wszystkich duchownych do rozważenia jej z rozwagą i odpowiedzialnością.

W lipcu w całych Niemczech wywołał kontrowersje przypadek księdza, który został ukarany przez arcybiskupa Kolonii Rainer Maria Woelki po tym, jak przeprowadził "nabożeństwo błogosławieństwa dla wszystkich kochających się par" - katholisch.de


Pierwszy festiwal Christopher Street Day (CSD) w Haltern am See w Westfalii, został zorganizowany przez parafię św. Sixtusa i Caritas. Około 600 osób świętowało wokół kościoła, demonstrując jednocześnie przeciw wszelkim formom dyskryminacji mniejszości seksualnych w Kościele i społeczeństwie, poinformowała w niedzielę diecezja Münster.

Decydujący impuls do tego wydarzenia dały trzy uczestniczki projektu firmowego z ubiegłego roku, które wygłosiły "wspaniały apel o tolerancję i otwartości wobec każdego rodzaju miłości". Ekumeniczną mszę na zakończenie święta współtworzyli członkowie inicjatywy #OutInChurch. Ponadto wszystkie pary i osoby samotne były zaproszone do przyjęcia błogosławieństwa.

W ubiegłym roku na CSD w Münster doszło do ataku na osobę transpłciową, która zginęła. W odpowiedzi na to, biskup katolicki z Münster, Felix Genn, potępił ten czyn i podkreślił: "Musimy głośno wyrazić nasz sprzeciw wobec tych, którzy nie tolerują innych ze względu na ich orientację seksualną, tożsamość płciową, pochodzenie, kolor skóry lub wyznanie, obrażają ich słownie lub fizycznie."

W archidiecezji kolońskiej niedawno ksiądz został ostrzeżony na polecenie Watykanu, ponieważ odprawił "mszę błogosławieństwa dla wszystkich kochających się par", w której uczestniczyła także pary jednopłciowe. Jego działanie zostało uznane za sprzeczne z nauką Kościoła, która zakazuje błogosławienia związków jednopłciowych i związków osób, które ponownie cywilnie zawarły związek małżeński po rozwodzie. Na znak protestu przeciwko tej ostrzeżenie zaplanowano demonstracje i mszę błogosławieństwa przed katedrą w Kolonii 20 września - katholisch.de.


Parafie katolickie św. Lambertusa w Mettmann i św. Maximina w Wülfrath koło Düsseldorfu będą organizować błogosławieństwa dla par w tym jednopłciowe mimo zakazu kardynała Rainera Marii Woelkiego z Kolonii. 

Kardynał ten na polecenie Watykanu zakazał celebracji błogosławieństw dla par homoseksualnych. Jak donosi "Kölner Stadt-Anzeiger", "AG Regenbogenkirche für alle" z obu parafii planuje zorganizować w niedzielę, 10 września, ponownie "Mszę błogosławieństwa dla wszystkich kochających się par". Po pierwszej takiej mszy, która odbyła się w marcu, ksiądz Herbert Ullmann otrzymał rodzaj upomnienia z zakazem powtórzenia takiej uroczystości. Sprawa, która wyszła na jaw pod koniec lipca, wywołała ogólnokrajowe kontrowersje.

W ogłoszeniu uroczystości teraz czytamy, że miłość Boża nie zna żadnych ograniczeń i msza odbędzie się w ewangelickim "Kulturkirche" w Wülfrath. Kierowniczka parafii Ulrike Platzhoff powiedziała gazecie, że będzie uczestniczyć w organizacji uroczystości. Do błogosławieństwa dostępni będą kapłani zarówno z parafii katolickiej, jak i ewangelickiej. Platzhoff uznała to za kwestię wiarygodności i dodała: "Jako duszpasterzka, nie cieszę się, że muszę łamać zasady kościelne, aby dotrzeć do ludzi z Dobrą Nowiną."

Ksiądz Ullmann, który został ukarany, powiedział, że musi przestrzegać nakazu arcybiskupa. "Inaczej ryzykuję swoją egzystencję. Niestety, trzeba to tak powiedzieć." Grupa projektowa wie jednak, że może na niego liczyć. "Nie potrzebują mnie jako symbolu."

Szczerą dezaprobatę wobec zakazu wyraziła rzeczniczka "AG Regenbogenkirche", Andrea Lauer. W lipcu napisano list do kardynała Woelkiego, w którym wyraziliśmy "przerażenie" zakazem i jednocześnie poinformowaliśmy go o planowanych kolejnych akcjach. "Niestety, od naszego arcybiskupa do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi" - powiedziała Lauer.

W odpowiedzi na ten zakaz, 20 września planowana jest kolejna msza błogosławieństwa przed katedrą w Kolonii. Według obowiązującej nauki katolickiej, księża nie mogą błogosławić par jednopłciowych, które proszą o religijną akceptację swojego związku. W czasie Synodalnej Drogi w sprawie przyszłości Kościoła w Niemczech, uczestnicy większością głosów opowiedzieli się za możliwością celebrowania błogosławieństw dla par homoseksualnych - wówczas kardynał Woelki wstrzymał się od głosu - katholisch.de.

Znam homoseksualnego księdza, który pogodził się z własną orientacją, dojrzał do niej, jest wybitnym księdzem, takim trochę ojcem duchowym dla wielu także homoseksualnych księży i nie mam wątpliwości, że jest kapłanem z powołania, że miejsce, w którym się znalazł nie jest przypadkowe – mówi w podcaście „Wprost Przeciwnie” Marcin Dzierżanowski, dziennikarz, publicysta, przedstawiciel fundacji Wiara i Tęcza, autor książki „TO JEST TAKŻE NASZ CHRYSTUS. Rozmowy z chrześcijanami LGBT”, którą od września będzie można za darmo pobrać z sieci.


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi


Reformowany Kościół Katolicki nabożeństwo niedzielne 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie 


Kazanie wygłoszone przez Ks. Bp. Semka Koronę w łódzkim kościele ewangelicko-reformowanym w niedzielę 27 sierpnia 2023 roku.


Codziennik biblijny


Metropolitan Community Church Washington DC


Katedra Hope


Middle Church


Metropolitan Community Church Tampa


Metropolitan Community Church San Diego


Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)


Metropolitan Community Church - Resurrection Houston

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz