Chilijski gimnastyk artystyczny Tomás González dołącza do długiej listy sportowców, którzy niedawno ujawnili swoją orientację seksualną.
Ten utytułowany gimnastyk, który wziął udział w trzech ostatnich Letnich Igrzyskach Olimpijskich, ujawnił swoją homoseksualność w swojej niedawno wydanej autobiografii, zatytułowanej "Campeó" (czyli "Mistrz").
"Wiem, że to już nie jest tematem tabu, ale tak, jestem gejem" - powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej strony internetowej El Desconcierto, jak donosi Queerty. "Jeśli chodzi o ujawnienie tego publicznie, wolałbym to zrobić w tej książce."
González, który obecnie ma 36 lat, przyznał, że zorientował się, że jest gejem, gdy miał dwadzieścia kilka lat, ale przyznanie się do swojej orientacji zajęło mu wiele czasu i odwagi.
"Wtedy płakałem bardzo wiele" - powiedział. "Byłem w trakcie pogodzenia się ze sobą jako osobą homoseksualną i czułem, że pewna część mnie umierała."
Po latach ukrywania swojej tożsamości seksualnej, González zaczął odczuwać, że zostaje zdeptany przez ciężar swojego sekretu.
"Po Igrzyskach w Londynie [2012] pomyślałem: 'Nie mogę tego już znieść, to mi szkodzi, doszedłem tak daleko, ale nie czerpię radości z gimnastyki i moich osiągnięć'" - napisał w swojej książce.
Mimo tych trudnych uczuć, gimnastyk zdobył swoje pierwsze olimpijskie medale w 2012 roku, zajmując czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W 2016 roku zajął siódme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.
González zdobył również dziewięć medali na imprezach Pucharu Świata, w tym cztery złote, sześć medali na Igrzyskach Panamerykańskich i siedem na Igrzyskach Południowoamerykańskich. W 2011 roku został także sklasyfikowany na pierwszym miejscu na świecie w konkurencjach ćwiczeń.
Choć proces wyjścia z szafy był dla Gonzáleza trudny, cieszy się, że sytuacja wydaje się zmieniać dla młodszych pokoleń.
"W końcu dorasta się w normalnym heteroseksualnym społeczeństwie, które nadal cię warunkuje" - powiedział. "Dziś cieszę się, że rzeczy się normalizują. W tym sensie widać, że nowe pokolenia są bardziej zdeterminowane, być może nie mają tej ciężaru religii, które miały ogromny wpływ na społeczeństwo."
Coraz więcej sportowców ujawnia swoją orientację seksualną w ostatnich latach - w 2020 roku na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio było co najmniej 186 otwarcie gejów, lesbijek, biseksualnych i transpłciowych sportowców - ale Caitlin Rooskrantz z RPA była jedyną gimnastyczką.
González powiedział, że konserwatywne normy płciowe i poglądy na seksualność wciąż są obecne w sporcie. "Macho i homofobia to problemy, które istnieją w społeczeństwie i w gimnastyce także" - stwierdził.
Olimpijczyk był zdenerwowany, żeby ujawnić swoją orientację publicznie, ale zrozumiał, że ważne jest, aby być głosem w sprawie tego, kim jest i w co wierzy.
"Pracujemy wszyscy, płacimy podatki, każdy ma swoją rolę w społeczeństwie. Więc chcę mieć takie same prawa jak każdy obywatel" - powiedział. "Bez względu na orientację seksualną, wszyscy musimy mieć takie same prawa."
Witamy w rodzinie tęczowej, Tomásie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz