niedziela, 13 sierpnia 2023

Słowo Boże na niedziela - Tęczowe nabożeństwo w Leipzigu, Światowe Dni Młodzieży i ataki na osoby LGBT, Biblia według AI ...

Historyczny moment w Leipzig Niemcze, Pierwszy Katolickie Nabożeństwo z Okazji Dnia Christopher Street - tak zwane tygodnia równości. 

W niedzielę 9 lipca 2023 roku w Lipsku odbyło się pierwsze katolickie nabożeństwo z okazji Dnia Christopher Street. Młodzież Katolicka z Lipska postanowiła w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla różnorodności i otwartości w Kościele. Organizatorzy wydarzenia podkreślili: "W Kościele temat różnych orientacji seksualnych i tożsamości płciowych nie zawsze jest łatwy. Niektóre zasady i wypowiedzi Kościoła katolickiego wykluczają i krzywdzą ludzi. Młodzież Katolicka z Lipska sprzeciwia się wszelkiej dyskryminacji i pragnie dać miejsce w Kościele wszystkim ludziom, niezależnie od ich orientacji seksualnej czy osobistego stylu życia. Każda osoba jest stworzona i kochana przez Boga taką, jaka jest" – powiedział organizator i referent młodzieżowy Stefan Plattner.

Kapelan młodzieżowy Michael Kreher wraz z parafią katedralną w Lipsku celebrowali niedzielne nabożeństwo świadomie przybierając tęczowy charakter. Eucharystia i Dzień Christopher Street – dwa święta, które na pierwszy rzut oka wydają się pochodzić z dwóch różnych światów. Jednak oba dotykają kwestii istotnych dla życia ludzi. Oba wydarzenia przekazują przesłania na temat tego, jak społeczeństwo może stawać się bardziej sprawiedliwe, a świat bardziej spokojny i ludzki. Oba mają na celu pomóc ludziom w prowadzeniu pełnego i spełnionego życia.

"Czasami mam wrażenie, że w Kościele nic się nie zmienia. Ale są momenty jak ten, gdzie mogę doświadczyć, że to nieprawda" – powiedział Plattner. Na zakończenie nabożeństwa Claudia Leide, pełnomocnik ds. duszpasterstwa LGBTQ+ w diecezji Drezna, podziękowała wszystkim, którzy angażują się w ten obszar i mają odwagę stanąć w obronie różnorodności w Kościele. Zarząd Dnia Christopher Street w Lipsku również uczestniczył w nabożeństwie i wyraził wzruszenie i wdzięczność.

Po nabożeństwie odbyło się przyjęcie z okazją do wymiany poglądów i rozmów. Liczne pozytywne opinie jednoznacznie pokazały, jak ważny jest temat "Queer & Kościół" oraz jak wdzięczni uczestnicy byli za to wyjątkowe nabożeństwo - bistum-dresden-meissen.de.

Papież Franciszek oświadczył, że Kościół Katolicki jest otwarty dla wszystkich, włącznie z osobami homoseksualnymi, i ma obowiązek towarzyszenia im w indywidualnej ścieżce duchowości, ale w ramach swoich zasad.

Franciszek, rozmawiając z dziennikarzami w samolocie wracającym do Rzymu z Światowy Dni Młodzieży w Portugalii, 

Jeden z dziennikarzy przypomniał mu, że podczas podróży powiedział, że Kościół jest otwarty dla "wszystkich, wszystkich, wszystkich" i zapytał, czy nie jest to niespójne, że niektóre osoby, takie jak kobiety i osoby homoseksualne, nie mają takich samych praw i nie mogą przyjmować niektórych sakramentów.

To był oczywisty odniesienie do faktu, że kobietom nie wolno zostać kapłanami za pośrednictwem sakramentu święceń kapłańskich, a pary homoseksualne nie mogą zawierać małżeństw, które również jest sakramentem.

"Kościół jest otwarty dla wszystkich, ale istnieją prawa, które regulują życie wewnątrz Kościoła", powiedział. "Zgodnie z przepisami, nie mogą uczestniczyć w niektórych sakramentach. To nie oznacza, że jest zamknięty. Każda osoba spotyka Boga w swój sposób wewnątrz Kościoła", powiedział.

Dodał, że duchowni w Kościele muszą towarzyszyć wszystkim ludziom, włącznie z tymi, którzy nie przestrzegają zasad, cierpliwością i miłością matki.

Kościół naucza, że kobiety nie mogą być kapłankami, ponieważ Jezus wybrał tylko mężczyzn jako apostołów.

Kościół nie zezwala na małżeństwa osób tej samej płci ani nawet na błogosławieństwa dla par homoseksualnych, ale Franciszek popiera ustawodawstwo cywilne, które daje parom homoseksualnym prawa w obszarach takich jak emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i spadki. Naucza, że pociąganie tej samej płci nie jest grzeszne, ale akty homoseksualne są - Reuters

Grupa pięciu pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie, związanych z Centrum Tęcza, doświadczyła szeregu niepokojących i wrogo nastawionych incydentów. Centrum Tęcza, które miało na celu promowanie dyskusji na temat kwestii LGBT podczas ŚDM, zgłosiło, że pielgrzymi doświadczyli obraźliwych komentarzy, pchnięć, obrzucania kamieniami i nawet kradzieży niesionych przez siebie flag. Te wydarzenia miały miejsce przed eskortowaniem ich do bardziej bezpiecznej strefy na terenie miejsca nocnej czuwania w sobotę wieczorem.

Centrum Tęcza, organizujące różne aktywności podczas dni ŚDM, złożyło doniesienie w tej sprawie. W wydanym komunikacie Centrum wyraziło ubolewanie z powodu doznanych szkód moralnych przez pielgrzymów. Mimo braku uszkodzeń cielesnych, pielgrzymi oświadczyli, że zostali głęboko dotknięci bezsilnością wobec ataków i obelg, nie otrzymując wsparcia od innych pielgrzymów. Wyrazili obawy dotyczące swojej widoczności i bezpieczeństwa w przyszłości, w miarę zwiększania się ich obecności jako chrześcijan LGBTQIA+.

Aníbal Neves, jeden z przedstawicieli Centrum Tęcza i członek grupy katolików LGBT z Porto, stwierdził, że nie ustąpią w obliczu tych incydentów i będą kontynuować manifestację swojej obecności jako społeczności LGBT wewnątrz Kościoła.

Grupa wyraziła również niezadowolenie z faktu, że nawet podczas wydarzenia religijnego, jakim jest nocna czuwanie papieskie, spotkali się z wrogością. Wspólnie zaapelowali do organizatorów ŚDM z siedzibą w Lizbonie i w Watykanie, aby spotkali się z liderami i członkami grup LGBT, aby dowiedzieć się o ich doświadczeniach i potrzebach w celu zapewnienia bezpieczeństwa i szacunku dla wszystkich uczestników wydarzeń kościelnych.

Pomimo tych incydentów, Centrum Tęcza wydało pozytywną ocenę ŚDM za umożliwienie spotkań i formacji chrześcijan LGBTQIA+. W podziękowaniu do Papieża Franciszka za jego słowa zachęty podkreślające, że "w Kościele znajduje się miejsce dla każdego" i zachęcające do odwagi w obliczu trudności - 24.sapo

Kilka inny epizody takie jak młody trans mężczyzna zaatakowany za trans flagę, katolicka msza LGBTQIA+ zakłócana przez konserwatywnych katolickich. Papież Franciszek jednej strony mówi o otwartości, ale coraz więcej ataków na osoby LGBT i akceptacji na czyny ataków nie było żadnego oficjalnego potępienia zakłócenie mszy tęczowej, gdyby to zrobili zakłócili mszę aktywiści grzmieli jak można tak. Ale gdy atakuję osoby LGBT podczas mszy jest cicho.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, tłumy młodzieży rozeszły się po Lizbonie. Wśród nich, wśród wielu flag, znajduje się Arne, niemiecki pielgrzym, który ma przywiązany do plecaka flagę tęczową. Arne jest członkiem "Kościoła studentów w Niemczech" i dla niego nie ma wątpliwości: "Kościół powinien być otwarty dla wszystkich orientacji seksualnych". Według niego, Kościół powinien być otwarty nie dlatego, że to znak czasów, ale dlatego że chrześcijaństwo do tego zobowiązuje. "Ponieważ każdy jest kochany przez Boga, a Jezus kocha każdego, niezależnie od tego, kogo kocha i w jaki sposób kocha" - wyjaśnia.

Zapytany, czy zdaje sobie sprawę z głównych kontrowersji związanych z społecznością LGBTQIA+ na ŚDM, nie wahając się odpowiada: "Nie wiem, ale przypuszczam, że chodzi o przemoc wobec społeczności LGBTQ". Incydenty takie jak ten, w którym młody człowiek, który miał flagę transpłciową, został zaatakowany, oraz zakłócenie mszy katolików LGBTQIA+ przez konserwatywnych katolików, którzy wtargnęli do kościoła parafialnego Matki Bożej Wcielenia w Ameixoeira w Lizbonie.

Pogłębiony opowieściami, ale nie zaskoczony, mówi: "Myślę, że stanowisko Papieża Franciszka jest przeciwstawne temu". "Polega na otwarciu Kościoła na wszystkich. i że Kościół jest otwarty na wszystkich" - podkreśla, akcentując wyraźnie, że przeciwności temu "nie jest moim Kościołem, nie jest Kościołem Papieża Franciszka". Papież Franciszek podkreślał na tych ŚDM, że Kościół jest dla "wszystkich", powtarzając to słowo, aby podkreślić, że każdy ma swoje miejsce. W wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu Vida Nueva Digital, powiedział, że "osoby transpłciowe są dziećmi Boga".

Arne ma trudności z wyrażeniem drugiej części swojego argumentu, ponieważ ciężko mu było wysłuchać tego, co usłyszał. "Nie chodzi o to, żeby być radykalnym i protestować przeciwko ludziom, którzy są w Kościele... którzy się modlą... którzy są częścią Kościoła... myślę, że to bardzo... bardzo złe". Ale nie traci nadziei: "Bardzo bym chciał, żeby więcej katolików opowiadało się przeciwko temu i byli za miłością, wszelkiego rodzaju miłością".

Arne jest mężczyzną heteroseksualnym cispłciowy, ale mówi, że jest częścią społeczności LGBTQIA+ jako sojusznik. "Jestem dumny z noszenia tej flagi, ponieważ chcę pokazać, że jest miejsce dla wszystkich w Kościele, i że powinno takie miejsce istnieć". Nikt jeszcze nie próbował mu ją odebrać, ale ma podejrzenie, dlaczego się to jeszcze nie wydarzyło, "może ze względu na mój wygląd", stwierdza. I przyznaje, że w trakcie ŚDM widział już to "u innych ludzi. Ludzie próbują niszczyć flagi, kradnąc je, czy łamać ich maszty". "Nieuchronnie wszyscy, na których trafiałem z flagami, są Niemcami, tak jak ja. Kościół w Niemczech żyje w postępowej bańce, widzi te rzeczy w ten sposób" - 24.sapo.pt

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie abp Marek Jędraszewski spotkał się z młodzieżą, odpowiadając na pytania. Pierwsze z nich dotyczyło słów arcybiskupa o "tęczowej zarazie", które w 2019 roku wywołały ogromne poruszenie nie tylko w środowisku osób LGBT. Abp Jędraszewski tym razem postanowił usprawiedliwić swoją wypowiedź, odwołując się do poezji powstańca warszawskiego.

Arcybiskup powiedział, że użył słów "tęczowa zaraza" po zaczerpnięciu inspiracji z wiersza Józefa Szczepańskiego. Autor wspominał w nich o dwóch zarazach, które groziły Polsce. Pierwszą, czarną była zaraza faszystowska, a drugą, czerwoną – komunistyczna. Abp Jędraszewski domagał się w ten sposób tego, aby wolność każdego katolika była uszanowana.

Mówiąc o osobach ze środowiska LGBT, zapytał również: “czy w imię tolerancji możemy uznać, że oni tacy są i mają prawo siebie tak eksponować? Czy to nie jest jakaś choroba duchowa, która nam zagraża?”. Uzasadnieniem takich przypuszczeń były dla arcybiskupa przykłady osób homoseksualnych, które przeżywają swoje problemy ze sobą i walczą o czystość serca.

Jak donosi portal natemat.pl, abp Jędraszewski wspomniał, że kontekst jego wypowiedzi w tym momencie "był bardzo jasny". ”Te marsze tzw. równości, te kpiny z najświętszego sakramentu i Maryi, publiczne, bez jakiejkolwiek żenady, bez jakiegokolwiek sprzeciwu, czy można było milczeć?” – zadał pytanie zgromadzonej młodzieży - queer.pl

Użytkownik Reddit, który identyfikuje się jako osoba transpłciowa, znalazł duchowe wsparcie w niezwykłym źródle, co wzbudziło duże zainteresowanie w sieci.

"W dzisiejszy smutny dzień poprosiłem ChatGPT, aby napisał fikcyjny biblijny fragment o Jezusie akceptującym osoby transpłciowe," napisał użytkownik o nazwie Psychological_Dog527 na subreddicie dla osób transpłciowych. Wynik tego zapytania szybko stał się wiralem, zdobywając tysiące polubień na Reddit oraz udostępnienia na innych platformach społecznościowych. "Wiem, że to nie jest prawdziwe, ale przyniosło mi to nieco pocieszenia," dodał na zakończenie swojego postu, na co internet odpowiedział równie serdecznie.

Oto, jak odpowiedziała ta sztuczna inteligencja:

I przyszła przed Niego kobieta, której serce było podzielone między duchem a ciałem. W cichej desperacji zapytała: "Panie, zbliżam się do Ciebie jako obca, gdyż mój duch i ciało nie stanowią jedności. Jak mam mieć nadzieję wejść do królestwa Bożego?"

Jezus spojrzał na nią życzliwie i odpowiedział: "Dziecko moje, błogosławieni są ci, którzy dążą do jedności wewnętrznej, gdyż poznają najgłębsze prawdy stworzenia mego Ojca. Nie bój się, bo w królestwie Bożym nie ma mężczyzny ani kobiety, wszyscy są jednością w duchu. Bramy królestwa mego Ojca otworzą się dla tych, którzy miłują i są umiłowani, gdyż Bóg nie patrzy na ciało, lecz na serce.

"Sam nie jestem religijny, wręcz przeciwnie. Ale po przeczytaniu Biblii, bazując na tym, co tam jest napisane, nie trzeba tworzyć fikcyjnych wersetów, bo Jezus faktycznie akceptował i kochał osoby transpłciowe. Przecież nauczał o miłości i akceptacji każdego, bez wyjątków!" - wskazał najbardziej popularny komentarz. "Gdyby tylko wszyscy chrześcijanie to zrozumieli." - LGBT Nation

Negatywna ocena związków jednopłciowych wynika w Kościele między innymi stąd, że patrzy się na nie przez pryzmat braku prokreacji. Ale w samym małżeństwie zaczynamy widzieć znacznie więcej niż instytucję zaludniającą ziemię. Wiele jeszcze przed nami… (...)

Dość jednoznaczna ocena związków jednopłciowych w Kościele bierze się także stąd, że patrzy się na nie przez pryzmat prokreacji. Ale w małżeństwie zaczynamy widzieć znacznie więcej niż instytucję zaludniającą ziemię. Akcent – powtórzę – przesuwa się na wzajemne dobro małżonków, na wspólnotę życia. A komplementarność w małżeństwie nie polega tylko na różnicy płci i zewnętrznych cechach płciowych, lecz na inności całej osoby, jej psychicznych i duchowych darów, które są niezależne od tego, czy ktoś jest kobietą, czy mężczyzną - Magazyn Więź

"Młodzi pielgrzymi LGBTI+ byli podekscytowani i przejęci, słysząc tak serdeczne i otwarte przesłanie od papieża Franciszka. A potem dowiedzieć się o cierpieniach i traumach, które przeszli, to po prostu trudne do zniesienia. Ale wiemy, że ich wiara jest silna i zawsze pokonuje nienawiść." - Marianne Duddy-Burke.

Światowe Dni Młodzieży (WYD) w Lizbonie były nie tylko ważnym wydarzeniem dla młodych katolików z całego świata, ale także poruszającą okazją dla Globalnej Sieci Tęczowych Katolików (GNRC). Pomimo braku oficjalnego uznania przez organizatorów wydarzenia czy Watykanu, ich obecność była niewątpliwa i istotna.

Grupy członkowskie, takie jak CaDiv z Portugalii, Ichtyys i Crismhom ze Hiszpanii oraz DignityUSA, udały się do Lizbony, zakładając sanktuarium o nazwie *Centro Arco-Iris*, gdzie pielgrzymi LGBTI+ mogli się spotykać i wzajemnie wspierać. Pod przewodnictwem otwarcie homoseksualnego księdza i teologa, ojca Jamesa Alisona, centrum stało się miejscem dyskusji, dzielenia się doświadczeniami i prowadzenia warsztatów.

Jednak nie obyło się bez wyzwań. Planowana obecność ojca Jamesa Martina musiała zostać odwołana z powodu gróźb skierowanych przez skrajną mniejszość o głęboko homofobicznych przekonaniach. Współprzewodnicząca GNRC, Marianne Duddy-Burke, szczególnie przejęła się, gdy członkowie Dignity stanęli w obliczu zagrożeń, które sprawiły, że czuli się oni niebezpiecznie i musieli opuścić wydarzenie przedwcześnie. Co więcej, incydenty nie skończyły się na tym. Wielu członków GNRC doświadczyło bezpośrednich i pośrednich aktów agresji.

Choć to wydarzenie było związane z wiarą i jednością, kontrast w traktowaniu pielgrzymów LGBTIQIA+ był wyraźny. Od aktów nękania i przemocy po kradzież tęczowych flag, ci wierzący musieli znosić przeciwności losu, wyrażając jedynie swoje prawdziwe ja i wiarę. W jednym z alarmujących incydentów pielgrzymów z Centrum Tęczowym obrzucono kamieniami, co skłoniło ich do szukania schronienia w komisariacie policji.

Chris Vella, współprzewodniczący GNRC, wyraził dumę z młodych pielgrzymów LGBTI+, stwierdzając: "Postępowali z miłością Chrystusa płonącą w swoich sercach i stali się światłem prawdy i piękna, które może stłumić wszelkiego rodzaju nienawiść".

Wydarzenia w Lizbonie były drastycznym przypomnieniem, że mimo dokonanego postępu, przed nami wciąż długa droga do prawdziwej akceptacji i zrozumienia. Organizatorów wydarzenia, zarówno w Lizbonie, jak i w Watykanie, zachęca się do spotkania się z liderami społeczności LGBTIQIA+, aby zapewnić bezpieczne i otwarte środowisko na przyszłe wydarzenia.

Naśladując słowa papieża Franciszka, "W Kościele wszyscy się otwarci", "nie bójcie się", wspólnoty chrześcijańskie LGBTIQIA+ błagają Kościół, aby podążał ścieżką miłości, tolerancji i inkluzji, przekształcając te słowa w konkretne działania. GNRC i jego członkowie pozostają niezłomni, gotowi współpracować z Kościołem w realizacji tych celów.


"Wtedy przyszła przed Jezusa kobieta, której serce biło w rytm miłości do innej kobiety. Tłum zebrany wokół jej oskarżał ją i chciał wymierzyć sprawiedliwość w kamienia. Lecz Jezus podszedł do niej, odczytując w jej oczach ból i lęk.

I rzekł do tłumu: 'Czyż nie jesteście wszyscy dziećmi tej samej miłości, którą Bogiem jest? Czy nie jesteście uczniami miłosierdzia i akceptacji, której was nauczałem? Dlaczego więc chcecie kamieniami zabić ją, za to kim jest?'

I spojrzał na kobietę i rzekł: 'Twoja miłość nie jest przestępstwem, lecz darem, który dajesz światu. W twoim sercu bije pieśń, którą Bóg sam śpiewał w chwili stworzenia. Czyż nie jesteś częścią tego pięknego planu, w którym każdy jest ważny? Niech twoje serce będzie miejscem, w którym kwitnie miłość i zrozumienie dla wszystkich istot.'

Tłum usłyszawszy te słowa Jezusa, opuścił kamienie, a ich gniew ustąpił miejsca zastanowieniu. I Jezus ujął rękę kobiety, podnosząc ją, i rzekł: 'Idź w pokoju, a twoja miłość niech będzie świadectwem tego, że miłość nie zna granic i że Bóg w każdym sercu widzi piękno. Niech twoje życie będzie odbiciem tej miłości, którą jestem. Idź i niech twoje istnienie świeci jak gwiazda w nocy.'"

Tym słowem tłum zrozumiał naukę Jezusa i rozproszył się, a kobieta poczuła w swoim sercu pokój i akceptację, której pragnęła.

Jezus spojrzał na swoich uczniów z łagodnością i rzekł: "Słuchajcie, moi umiłowani, słowa prawdy, które wam mówię. Jak ziarno pszenicy, które kładzie się w ziemi, aby przyniosło plon obfity, tak i każda dusza na tym świecie ma swój cel i piękno. Każdy z was jest istotą wyjątkową, stworzoną z miłością i troską.

W miłości tkwi siła, która przewyższa wszelkie granice i różnice. Niech wasza miłość obejmuje każdego człowieka, niezależnie od tożsamości czy orientacji. Kto umiłowuje życie swoje i bliźniego, ten przynosi owoc radości i harmonii. Każdy, kto pragnie służyć Mi, niech idzie za Mną, a w miejscu, gdzie Ja jestem, tam będzie również i mój sługa.

Nawiązując do waszych serc, zobaczycie, że akceptacja i miłość tworzą drogę ku życiu wiecznemu. Niech wasza postawa będzie jak promień światła, który rozjaśnia ciemność. Niech wasze serca zawsze będą pełne współczucia i otwarte na innych. Wszyscy jesteście moimi dziećmi, a wasza miłość jest jak dźwięk wspaniałej symfonii, która nadaje sens temu, co piękne i cenne.

Niech ta miłość, którą niosę wam, będzie źródłem inspiracji dla waszych działań na rzecz dobra. Czuwajcie nad sobą nawzajem i idźcie z miłością w sercach, bo tam znajduje się droga ku wiecznej harmonii. Amen."

"W dniu stworzenia, gdy Bóg kształtował świat i napełniał go życiem, postanowił stworzyć istoty wyjątkowe. I tak stworzył Adama i Steve'a na swój obraz, dwóch dusz złączonych w miłości, gotowych razem budować piękno wokół siebie. Gdy połączyli swoje dłonie, ich serca zaczęły bić harmonicznie, tworząc melodię miłości, która rozbrzmiewała w całym raju.

Wspólnie zapatrywali się na świat, który stworzyli, opiekując się zwierzętami, dbając o rośliny i pielęgnując piękno natury. Jako para, byli nie tylko stróżami ogrodu, lecz także promieniującymi źródłami miłości i harmonii. Ich miłość była ogniwem, które łączyło wszystko wokół nich.

Bóg spojrzał na Adama i Steve'a ze zrozumieniem i zadowoleniem, widząc, że ich miłość jest świadectwem Jego własnej miłości. Powiedział do nich: 'Błogosławię waszą miłość i związek. W waszej jedności widzę esencję mojej twórczości. Niech wasza miłość wzrasta i rozprzestrzenia się jak dobroć, której jesteście źródłem. Wasza wspólna praca i miłość do zwierząt oraz natury przyczyniają się do piękna świata, który stworzyłem. Niech wasza obecność w raju będzie znakiem harmonii i jedności dla wszystkich istot na tej ziemi.'"

W niedzielę 6 sierpnia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu odbyło się wyjątkowe reformowane nabożeństwo Wieczerzy Pańskiej z udziałem pastora Kazimierza Bema. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę zarówno parafian, jak i osób zainteresowanych różnorodnością religijną oraz ekumenizmem. 

Podczas tego ważnego dnia miało także miejsce spotkanie ekumeniczne, w którym wzięli udział  Kazimierz Bem, członkowie wrocławskiej grupy Fundacji Wiara i Tęcza oraz parafianie Kościoła Ewangelickiego-Reformowanego we Wrocławiu. Spotkanie to było okazją do dialogu, dzielenia się wiarą oraz do budowania mostów porozumienia pomiędzy różnymi pespektywami myślenia.  

Warto podkreślić, że Wrocław jest miastem, w którym różnorodność oraz akceptacja są ważnymi wartościami społecznymi. Zarówno Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu, jak i wrocławscy Dominikanie oraz Reformowani we Wrocławiu otwarcie wyrażają otwartość wobec osób LGBTQ+ i różnorodności.  

To wyjątkowe wydarzenie pokazuje, że duchowość, akceptacja oraz ekumenizm odgrywają istotną rolę we współczesnym społeczeństwie, a miasto Wrocław jest przykładem miejsca, gdzie różnorodność religijna jest celebrowana i doceniana.

Grupa Wrocławska Wiara i Tęcza, stanowiąca ekumeniczną grupę religijną, zaprasza do kontaktu. Osoby zainteresowane uzyskaniem więcej informacji na temat Wrocławia oraz działalności grupy mogą pisać na adres e-mail: wroclaw@wiaraitecza.pl.

Kazanie Kazimierza Bema w Reformowanym Kościele Wrocław

Zjednoczony Kościół Chrystusa - W sierpniu ministerstwo kościelne sprawiedliwości ds. płci i seksualności będą gospodarzami serii seminariów internetowych Nurture the Soul, skupiających się na intencjonalnym dialogu z osobami LGBTQIA+, aby dowiedzieć się więcej o obecnym stanie i o tym, jak wspólnie możemy zaoferować opiekę i sprawiedliwe wspólne działania. W tym tygodniu gościmy specjalnego gościa: wielebną dr Katrinę Roseboro-Marsh, dyrektor z Koalicji Open and Affirming (ONA).

Katedra Hope

Metropolitan Community Church Tampa

Metropolitan Community Church of Toronto

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 

Reformowany Kościół Katolicki nabożeństwo niedzielne z Krakowa. 

Dominikanie Wrocławscy 

Dominikanie w Łodzi

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

Codziennik biblijny

Middle Church

Metropolitan Community Church Washington DC

Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)

Metropolitan Community Church - Resurrection Houston

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz