40-lecie Hillsong w atmosferze procesów sądowych i afer seksualny w tym pedofilski dodatkowo też znany antyLGBT kościół.
W tej historii jest chyba wszystko: seks, władza, polityka i pieniądze, tyle że dotyczy to nie świata polityki, a Kościoła. Mija 40 lat od założenia australijskiego megakościoła Hillsong. Zielonoświątkowa denominacja odniosła ogromny sukces w USA, ale także w Europie, głównie dzięki atrakcyjnej ofercie muzycznej, charyzmatycznej duchowości oraz nabożeństwom organizowanym w formie medialnego show. Dziś założyciel Kościoła zmaga się z kryminalnym zarzutami, a śledztwo dziennikarskie ujawnia kolejne fakty. Powstał też miniserial o kościelnych skandalach.
Wspólnota Hillsong została założona w Baulkham Hills w Australii przez małżeństwo Briana i Bobby Houston w 1983 roku.
Jednak właściwie początki denominacji sięgają jeszcze wcześniej, bo czasów nowozelandzkich. Ojciec Briana – Frank Houston – był zielonoświątkowym pastorem prowadzącym charyzmatyczny zbór w North Island, jednak zupełnie nieoczekiwanie opuścił Nową Zelandię i w latach 60. XX wieku przeniósł się do Australii, gdzie założył nową wspólnotę z czystą kartą. Okazało się bowiem, że Frank Houston był nie tylko utalentowanym kaznodzieją, ale też pedofilem, który ma na sumieniu co najmniej 12 ofiar.
Australijska telewizja wyemitowała reportaż bazujący na dziennikarskim śledztwie, w którym głos zabrała jedna z ofiar pastora Franka Houstona. Jego sprawa stanowi jednak tło dla Kościoła Hillsong. Nie jest to jednak jedyna produkcja telewizyjna na temat fenomenu Hillsong.
Wydawało się, że sukcesu Hillsong nic nie jest w stanie powstrzymać, jednak w ostatnich latach pod adresem liderów Hillsong zaczęły pojawiać się ciężkie zarzuty, zresztą nie dotyczyło to jedynie pastorów Hillsong, ale wielu innych, najczęściej konserwatywnych wspólnot protestanckich, o czym ekumenizm.pl pisał w 2021 roku. Głośnym echem odbił się skandal, dotyczący pastora Carla Lentza z amerykańskiej odnogi Hillsong, który zasłynął między innymi tym, że ochrzcił Justina Bibera i pokazywał się w towarzystwie gwiazd show biznesu. Lentz ustąpił ze stanowiska, gdy okazało się, że miał relacje pozamałżeńskie (...) - ekumenizm.pl
Na swoim blogu „Czy kocham gejów?, Brian powiedział, że chociaż kościół wita wszystkich, pozostaje przeciwny małżeństwom homoseksualnym.
Przedstawił stanowisko Kościoła, że potwierdza on „tradycyjną myśl chrześcijańską na temat homoseksualnego stylu życia i małżeństw homoseksualnych. Wierzę, że słowo Boże mówi jasno, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety”.
„Kościół Hillsong przyjmuje WSZYSTKICH ludzi, ale nie afirmuje wszystkich stylów życia… Mówiąc jasno, nie afirmujemy gejowskiego stylu życia i z tego powodu nie mamy świadomie aktywnych homoseksualistów na stanowiskach kierowniczych, ani płatnych, ani bezpłatnych” – powiedział Brian - Star Observer.
Reportaż 7 News Australia
Hillsong: mroczna strona australijskiego kościoła - Serial dokumentalny odsłaniający kulisy działalności Kościoła Hillsong - emisja w Polsce na player.pl i HBO Max.
"Sekrety kościoła Hillsong" to wyprodukowany przez FX czteroodcinkowy serial dokumentalny oparty na bulwersujących doniesieniach dziennikarzy Vanity Fair, Alexa Frencha i Dana Adlera, o skandalach w tym megakościele. W serialu zobaczymy pierwsze rozmowy z byłymi pastorami Carlem i Laurą Lentzami po tym, jak zostali publicznie usunięci z kościoła — który od lat miał w gronie swoich wiernych muzyków, aktorów, sportowców i inne znane osobistości. Dokument prezentuje również przejmujące rozmowy z wiernymi, którzy próbują jakoś radzić sobie z falą globalnych rozliczeń, gdy pojawiają się wciąż nowe dyskredytujące ich kościół rewelacje. Dzięki relacjom i analizom dziennikarzy, historyków i decydentów serial idzie dalej niż sensacyjne doniesienia medialne, zaglądając w normalnie niedostępne zakamarki, by przyjrzeć się od dawna stosowanej w tym kościele praktyce ukrywania niewłaściwych zachowań dla obrony własnych interesów. mniej - Polsce emisja na Disney Plus.
Wielu kościoły tym stylu tak zwane "megakościoły" - są jak centrum handlowe, nie mają nic wspólnego Bogiem, tylko zarabianiem pieniędzy, wielu zachowują jak gwiazdy rocka, żyją oderwani od rzeczywistości. Mówią o moralności ale co jakiś czas afery z nimi, od finansowy, po romanse. Już Chrystus wypowiadał się o taki osobach, nazywał się fałszywymi prorokami.
Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo emisja na Netflixie - dokument na temat historię Warrena Jeffsa - lidera Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i jego szokujące zbrodnie, gwałty na dziewczynkach, zmuszanie do ślubów nieletnich.
Tajemnicza grupa konserwatywnych chrześcijan znana jako Rodzina posiada ogromne wpływy w Waszyngtonie i rozwija swoje ogólnoświatowe ambicje - netflix.
W imię boże: Wiara i kłamstwa - Ten serial dokumentalny prezentuje mrożące krew w żyłach historie czworga Koreańczyków podających się za proroków i pokazuje mroczną stronę ślepej wiary - netflix.
Jak zostać przywódcą sekty 2023 - Zajrzyj do podręcznika przywódcy sekty i dowiedz się, jak zyskać bezwarunkową miłość, bezgraniczne oddanie oraz władzę nad ludzkimi ciałami, duszami i umysłami - netflix.
Światło dzienne ujrzał raport ukazujący ogromną skalę nadużyć seksualnych i ich tuszowania w Południowej Konwencji Baptystów, największej protestanckiej wspólnoty w USA. Poza tym w ostatnich tygodniach na jaw zaczęły wychodzić kolejne przestępstwa seksualne w różnych kościołach. Amerykanie zaczęli nazywać to zjawisko określeniem #ChurchToo 2.0.
Kilkanaście dni temu w sieci ukazał się filmik, na którym kobieta konfrontuje się z pastorem, wykorzystującym ją, gdy była nastolatką. Inny dokument pokazał widzom, jak wykorzystywane są dzieci w społeczeństwach Amiszów i Menonitów. Osoby, które padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony osób duchownych, od lat wzywają kościoły do publicznego ujawnienia skali problemu i wdrożenia odpowiednich reform.
25 maja Josh Duggar, były lobbysta konserwatywnej organizacji chrześcijańskiej, został skazany na 12 lat za oglądanie i rozpowszechnianie dziecięcej pornografii (...) - onet.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz