niedziela, 6 sierpnia 2023

Słowo Boże na niedziele - Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, Oburzenie na Kardynała Woelkiego za zakaz błogosławieństw związków jednopłciowy

 

Incydent w kościele w Ameixoeira w Lizbonie: Grupa katolików fundamentalistyczny zakłócili mszę dla społeczności LGBTQIA+. 

Popołudniu grupa fanatyków katolików najechała na mszę odbywającą się w kościele w Ameixoeira w Lizbonie, która była skierowana do społeczności LGBTQIA+. Msza ta była organizowana przez Centrum Arco-Íris, które jest miejscem wsparcia dla społeczności LGBTQIA+ w trakcie Światowy Dni Młodzieży w Portugalii. 

Ksiądz prowadzący eucharystię wezwał na miejsce policję, która usunęła i zidentyfikowała sprawców protestu. Niektórzy z protestujących opierali się i hałasowali aż do końca mszy. Teraz stawiają czoło zarzutom "uniemożliwienia, zakłócania lub obrazy aktu kultu".

Msza była celebrowana miedzy innymi przez amerykańskiego księdza Jamesa Martina, znanego ze swojego poparcia dla integracji społeczności LGBTQIA+ w kościele oraz księdza Jamesa Allisona. 

Msza miała pierwotnie odbyć się w klasztorze São Domingos, ale została zmieniona z powodu krążących od kilku dni w internecie gróźb.

Grupa młodych mężczyzn i kobiet, która wtargnęła do kościoła, miała około dwudziestu lat i trzymała w rękach drewniane i metalowe krzyże, śpiewając modlitwy nawrócenia przeciwko temu, co uważają za "śmiertelny grzech".

To wydarzenie miało miejsce po incydencie, który miał miejsce w środę w parku Eduardo VII w Lizbonie, gdzie trzy osoby próbowały uniemożliwić innej trzymanie flagi reprezentującej społeczność transpłciową.

Centrum Arco-Íris ma na celu zapewnienie przyjaznego i otwartego środowiska dla młodych LGBTQIA+ podczas ŚDM, ale ich inicjatywa została zakłócona przez ten akt przeszkadzania.

Tego typu działania przyciągają uwagę do napięć i podziałów w kwestii włączenia społeczności LGBTQIA+ w instytucje religijne oraz ważności zapewnienia wolności i bezpieczeństwa ludzi w wyrażaniu swojej tożsamości i orientacji seksualnej. Policja prowadzi śledztwo w obu przypadkach, a społeczeństwo dyskutuje o konieczności szacunku dla praw i godności wszystkich ludzi, niezależnie od ich orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.


Protest przed Katedrą w Kolonii z powodu Kardynała Rainera Marii Woelkiego - W odpowiedzi na postawę Kardynała Rainera Marii Woelkiego, katoliccy księża rozważają organizację ceremonii błogosławieństwa dla par jednopłciowych przed Katedrą w Kolonii. Choć nie jest jeszcze pewne, czy do tego dojdzie, to z pewnością wzbudziło to duże poruszenie - powiedział w piątek ksiądz Wolfgang Rothe z Monachium Deutsche Presse-Agentur.

To Rothe zasugerował organizację ceremonii błogosławieństwa przed Katedrą. Planowany termin to 20 września, rocznica objęcia urzędu przez Woelkiego w 2014 roku. "Wyraz solidarności nie wystarcza, moim zdaniem, aby wyrazić nasze stanowisko. Musimy również dać wyraźne znaki" - powiedział Rothe.

Aktualnym powodem dla planowanego protestu jest ukaranie proboszcza z Mettmann, który odprawił ceremonię błogosławieństwa dla par, w tym również dla par jednopłciowych. Arcybiskupia diecezja powołuje się na wyraźny zakaz Stolicy Apostolskiej. To działanie wywołało falę oburzenia - mannschaft.

Emerytowany prawnik kanoniczny z Bonn, Norbert Lüdecke, skrytykował ceremonie błogosławieństwa dla par tej samej płci w Kościele katolickim. Lüdecke powiedział dla Deutschlandfunk (DLF), że podczas nabożeństw „nie można oficjalnie wyrazić nadziei na uznanie przez Kościół na równych zasadach pod względem tożsamości i orientacji seksualnej”. Ze względu na watykański zakaz błogosławienia par jednopłciowych, te działania są zawsze wyrazem „osobistej solidarności w ramach liturgicznych”, zdaniem prawnika kanonicznego. - katholisch.de.

Metropolita Kolonii ks. kard. Rainer Maria Woelki upominał księdza prałata Herberta Ullmanna za błogosławienie wszystkich kochających się par, w tym par tej samej płci. Nabożeństwo błogosławieństwa dla wszystkich kochających się par, przygotowane przez grupę Tęczowy Kościół dla Wszystkich poprowadził wspomniany ksiądz w katolickim kościele parafialnym św. Lamberta w Mettmann w marcu. Jak do tej pory kuria w Kolonii nie zdecydowała się poinformować o szczegółach przekazanego księdzu upomnienia.

Działania arcybiskupa Woelkiego zostało poprzedzone donosem nieznanej osoby do Watykanu. Metropolita Kolonii postawił również ks. Ullmannowi brak zgody na organizowanie w przyszłości nabożeństwa błogosławieństwa dla par jednopłciowy na obszarze Mettmann-Wülfrath.

W marcu 2021 roku watykańska Kongregacja Nauki Wiary odpowiadając na zapytanie, stwierdziła że katolickim księżom nie wolno błogosławić par tej samej płci, które proszą o religijną akceptację swojego związku.

Niektórzy katolicy jednak czują się tymi decyzjami dotknięci. W mailu, który zespół Regenbogenkirche wysłał do kardynała i kancelarii generalnej, czytamy: "Czujemy się nieswojo w kościele, w którym dochodzi do wykluczenia i dyskryminacji, i dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę poprzez wspólne działanie, a nie na wystąpienie z kościoła." Trudno poczuć miłość Boga na mszach i podczas działań kościelnych, "gdy jednocześnie wiemy, że instytucja kościoła nie akceptuje pewnych form miłości i tożsamości płciowej". 

Homoseksualny ksiądz katolicki Wolfgang F. Rothe z Monachium również okazał solidarność koledze z Mettmann i zasugerował w liście do ks. Herberta Ullmanna, że on i inni katoliccy duchowni powinni teraz jeszcze bardziej celebrować nabożeństwo błogosławieństwa. „Ponadto, chciałbym was pilnie prosić, abyście nie dali się zastraszyć ani pokonać” – czytamy w jego liście. „To, co zrobiłeś, było niewątpliwie odważne w archidiecezji kolońskiej. Jednak ogólnie rzecz biorąc, było i jest oczywistością”. 

Kardynalskie upomnienie skrytykował Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK), który jest mocno zaangażowany w próbę rewizji moralnego nauczania Kościoła podczas trwającej tzw. niemieckiej drogi synodalnej.

Z kolei ordynariusz diecezji w Nadrenii Północnej-Westfalii, biskup Felix Genn z Münster postanowił, że nie będzie nakładał żadnych sankcji na proboszczów, „którzy zachowują się w sposób, który uważają za właściwy w oparciu o ich posługę duszpasterską i sumienie w służbie ludziom” – poinformowała diecezja

Wiara i Tęcza od lat wychodzi z założenia, że oparte na miłości związki jednopłciowe oraz związki osób transpłciowych są źródłem dobra i powinny być zaakceptowane w społeczeństwie i w każdym Kościele. Wyrażamy też pełne wsparcie dla rodzin zakładanych przez osoby LGBT, także tych, które wychowują dzieci.
Zjednoczony Kościół Chrystusa - W sierpniu ministerstwo kościelne sprawiedliwości ds. płci i seksualności będą gospodarzami serii seminariów internetowych Nurture the Soul, skupiających się na intencjonalnym dialogu z osobami LGBTQIA+, aby dowiedzieć się więcej o obecnym stanie i o tym, jak wspólnie możemy zaoferować opiekę i sprawiedliwe wspólne działania. W tym tygodniu gościmy specjalnego gościa: wielebną dr Katrinę Roseboro-Marsh, dyrektor z Koalicji Open and Affirming (ONA).


Metropolitan Community Church San Diego


Katedra Hope



Metropolitan Community Church Tampa


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church Washington DC


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Codziennik biblijny


Trinity Lutheran Church Greenville SC


Middle Church


Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)


Metropolitan Community Church - Resurrection Houston


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz