Papież Franciszek ostro skrytykował "zacofanie" niektórych konserwatystów w Kościele Katolickim w Stanach Zjednoczonych, twierdząc, że zastąpili oni wiarę ideologią oraz że właściwe zrozumienie doktryny katolickiej pozwala na ewolucję w czasie.
Komentarze Franciszka to przyznanie istnienia podziałów w amerykańskim Kościele Katolickim, który jest rozdarty między postępowcami a konserwatystami, którzy od dawna czerpali wsparcie w dogmatycznych pontyfikatach św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, zwłaszcza w kwestiach aborcji i małżeństw homoseksualnych.
Wielu konserwatystów ostro krytykuje akcent, jaki Papież kładzie na kwestie sprawiedliwości społecznej, takie jak ochrona środowiska i pomoc ubogim, jednocześnie nazywając jego otwarcie na przyjmowanie sakramentów przez rozwiedzionych i cywilnie ponownie zawarł małżeństwo katolików herezją. Franciszek wygłosił te słowa podczas prywatnego spotkania z portugalskimi członkami swojego zakonu jezuitów podczas wizyty w Lizbonie 5 sierpnia; w poniedziałek dziennik jezuicki "La Civilta Cattolica", który jest sprawdzany przez sekretariat stanu Watykanu, opublikowali transkrypt tego spotkania.
Podczas spotkania portugalski jezuita powiedział Franciszkowi, że cierpiał podczas ostatniego urlopu naukowego w Stanach Zjednoczonych, ponieważ spotkał wielu katolików, w tym niektórych biskupów z USA, którzy krytykowali dziesięcioletni pontyfikat Franciszka oraz dzisiejszych jezuitów.
86-letni Argentyńczyk przyznał się do jego punktu widzenia, mówiąc, że w amerykańskim Kościele istnieje "bardzo silna, zorganizowana, reakcyjna postawa", którą nazwał "zacofaną". Ostrzegł, że taka postawa prowadzi do atmosfery zamknięcia, co jest błędne.
"Robiąc to, tracisz prawdziwą tradycję i zwracasz się ku ideologiom, by uzyskać wsparcie. Innymi słowy, ideologie zastępują wiarę", powiedział.
"Doktryna Kościoła jako monolit jest błędna", dodał. "Kiedy idziesz wstecz, tworzysz coś zamkniętego, oderwanego od korzeni Kościoła", co ma druzgocący wpływ na moralność.
"Chcę przypomnieć tym ludziom, że zacofanie jest bezużyteczne, i muszą zrozumieć, że istnieje właściwa ewolucja w rozumieniu kwestii wiary i moralności", która pozwala na postęp i konsolidację doktryny w czasie - Associated Press.
Papież opowiedział także o swoich pierwszych spotkaniach z osobami transpłciowymi: „Zdałem sobie sprawę, że czują się odrzuceni. To naprawdę trudne”. Podkreślił, że w ostatnim czasie na audiencjach ogólnych uczestniczy więcej osób transpłciowych. Stwierdził dalej: „Wszyscy są zaproszeni”.
Papież od lat daje sprzeczne sygnały dotyczące uznania osób queer. Na przykład przywódcy kościoła niemieckiego zabraniają błogosławienia par tej samej płci, chociaż Watykan nie ma problemu z błogosławieniem zwierząt, a nawet samochodów ale ma problem z błogosławieństwem par jednopłciowy. Jednocześnie w wywiadach Papież wielokrotnie nawołuje, aby nie wykluczać homoseksualny.
Kościół amerykański jest jednym z najbardziej konserwatywnych w świecie zachodnim i wielokrotnie wypowiadał się przeciwko osobom LGBTQ. Czołowi biskupi wielokrotnie atakują polityków Demokratów, którzy prowadzą kampanię na rzecz praw osób LGBTI. Ponadto szpitale katolickie otwarcie dyskryminują osoby transpłciowe potrzebujące pomocy medycznej i odmawiają prawo do leczenia - queer.de
Ale też kontrowersje dotyczące Rosji. Rzecznik MSZ w Kijowie Oleg Nikolenko odniósł się do słów papieża, który kilka dni temu na zakończenie telemostu z młodymi rosyjskimi katolikami mówił o "wielkiej Rosji". Zarzucił papieżowi Franciszkowi "imperialistyczną propagandę". Nuncjatura Apostolska w Ukrainie odrzuciła stanowczo interpretację, według której papież zachęcał do wyznawania "imperialistycznych idei".
Franciszek - przechodząc z hiszpańskiego, w jakim przygotował swój tekst - powiedział po włosku: "Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji. Wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie".
Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami - mówił papież - TVN24.
Papież Franciszek zastanawia się nad opieką duszpasterską nad społecznością LGBTQ - „Nie możemy być powierzchowni i naiwni, zmuszając ludzi do robienia rzeczy lub przyjmowania zachowań, do których nie są jeszcze wystarczająco dojrzali lub do których nie są zdolni”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz