W obliczu pożarów na Hawajach, rekordowo niskich poziomów lodu na Antarktydzie i ostrzeżeń ONZ o wejściu świata w "globalną erę ocieplenia", nie można zaprzeczyć, że kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej przerażającą perspektywą dla nas wszystkich.
Zmieniający się klimat Ziemi dotyka każdego z nas, ale niedocenianym efektem ubocznym jest wpływ, jaki będzie miał na najbardziej wrażliwych, w tym osoby o kolorze skóry, osoby niepełnosprawne, mieszkańców krajów rozwijających się i społeczność LGBTQ+.
Aktywiści klimatyczni LGBTQ+ ostrzegają, że kryzys może wpłynąć w sposób nierówny na społeczność LGBTQ+, i podkreślają, że istotne jest skoncentrowanie się na marginalizowanych głosach, kiedy mówimy o zmianach klimatycznych.
Fi Quekett, aktywistka ds. sprawiedliwości klimatycznej i członek społeczności LGBTQ+, od dawna prowadzi kampanię Fossil Free Pride w Leeds i zaangażowana jest w kampanie #StopRosebank i Axe Drax, które koncentrują się na walce z tym, co uważają za "nowe i istniejące projekty niszczące klimat" w Wielkiej Brytanii.
"Kryzys klimatyczny dotknie w sposób nierówny tych, którzy stali się najbardziej bezbronni z powodu systemowych niesprawiedliwości w naszym społeczeństwie, a w tym społeczność LGBTQ+", powiedziała Quekett w rozmowie z PinkNews.
"Te niesprawiedliwości przejawiają się w takich czynnikach, jak brak dostępu do bezpiecznego i przystępnego cenowo mieszkań, opieki zdrowotnej i zatrudnienia - wszystko to pogarsza się w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych - wysiedlenia oraz braku żywności i wody, które wynikają z degradacji klimatu."
Quekett dodała, że członkowie społeczności LGBTQ+, zwłaszcza osoby transpłciowe, "są bardziej narażeni na bezdomność lub mieszkają w granicach ubóstwa, gdzie mieszkania są mniej dostosowane do ekstremalnych warunków pogodowych lub są narażone na zanieczyszczenie powietrza i wody w większym stopniu".
Bezdomność, bieda i dyskryminacja mogą być potęgowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe i ograniczać dostęp ludzi do zasobów, takich jak klimatyzacja i ubezpieczenie od powodzi, podczas gdy zmiany klimatyczne mogą negatywnie wpływać również na ceny żywności, powiedziała Quekett.
Te problemy są bardziej powszechne w społecznościach LGBTQ+, badania nad "niedoszacowaną luką płacową LGBTQ+" wykazały, że osoby LGBTQ+ są średnio wynagrodzenia o 16 procent mniej niż ich heteroseksualni rówieśnicy, podczas gdy inne badania wykazały, że młodzież LGBTQ+ ma o 120 procent większe prawdopodobieństwo doświadczania bezdomności niż ich cispłciowi, heteroseksualni odpowiednicy.
Ta dyskryminacja może również wpływać na zdolność osoby do radzenia sobie w czasie katastroficznych zdarzeń. Po przejściu huraganu Katrina w Nowym Orleanie w 2005 roku, Washington Blade donosił, że osoby transpłciowe spotkały się z dyskryminacją w schroniskach dla ofiar klęsk żywiołowych, podczas gdy aktywiści twierdzili, że organizacje LGBTQ+ musiały podjąć "niezwykłe" wysiłki, aby zapewnić osobom żyjącym z HIV dostęp do niezbędnych leków po katastrofie.
"Podczas huraganu Maria na Puerto Rico [sześć lat temu], społeczności queer i transpłciowe straciły dostęp do niezbędnych leków psychiatrycznych i hormonów, a wiele z nich spotkała się z nasilonymi przypadkami dyskryminacji i przemocy", twierdziła Quekett.
Mimo że to brzmi przerażająco, aktywiści LGBTQ+ są na czele walki przeciwko rosnącemu zagrożeniu zmianami klimatycznymi.
W lipcu kilku queerowych członków grupy Just Stop Oil zakłóciło Paradę Równości w Londynie, protestując przeciwko "zanieczyszczającym" sponsorom wydarzenia.
Grupa zwolenników społeczności LGBTQ+ z grupy aktywistów klimatycznych napisała w oświadczeniu, że "Parada Równości narodziła się z protestu - przedsiębiorstwa które zanieczyszczają nie powinny sponsorować wydarzeń Pride.
"To ludzie queer, a zwłaszcza osoby queer o innym kolorze skóry niż białym na globalnym Południu, cierpią jako pierwsi w tej eskalacji społecznej destabilizacji", dodano w oświadczeniu.
W 2017 roku aktywiści w Waszyngtonie zakłócili Capital Pride, protestując przeciwko sponsorom wydarzenia, w tym firmie usług finansowych Wells Fargo, która pomogła w finansowaniu rurociągu Dakota Access, przeciwnego indianom amerykańskim.
Quekett zauważyła, że Fossil Free Pride niedawno osiągnęło sukces w przekonaniu British LGBT Awards, aby odrzucić Shell i BP jako sponsorów, a 13 innych wydarzeń Pride zgodziło się odmówić sponsorowania przez firmy paliw kopalnych.
Aktywistka stwierdziła, że kryzys klimatyczny jest "bezpośrednim wynikiem wyzyskiwania nie tylko tej planety, ale wszystkich istot, narodów i kultur na niej", a "niesprawiedliwość" leżąca u podstaw kryzysu klimatycznego oznacza, że marginalizowane głosy są kluczowe w jego zwalczaniu.
"Aby stawić czoło degradacji klimatu, niezbędne jest, abyśmy skoncentrowali się na głosach tych, którzy stali się najbardziej bezbronni z powodu systemowej opresji, głosach tych, którzy odczuli obecność tych systemów najmocniej w swoim życiu i dlatego są najlepiej poinformowani o tym, jak możemy je obalić."
Isaias Hernandez, twórca platformy ekologicznej Queer Brown Vegan, twierdzi, że używa mediów społecznościowych, aby edukować swoich obserwujących na temat kryzysu klimatycznego, twierdząc, że 25 procent ludzi w USA dowiaduje się o zmianach klimatycznych za pośrednictwem tego medium.
Według Hernandeza, zwalczanie kryzysu klimatycznego jest "częścią wyzwolenia LGBTQ+", a wysiłki na rzecz poprawy sytuacji muszą obejmować tworzenie "sprawiedliwego" systemu dla marginalizowanych osób.
"Idea 'queerowania' systemu polega nie tylko na przyozdobieniu go tęczą, ale na wprowadzeniu w nim sprawiedliwości", powiedział dla PinkNews.
"To oznacza kwestionowanie sposobów, w jakie heteronormatywność w naszym świecie - wpajana wielu ludziom - ogranicza te ideologie."
Hernandez wezwał osoby LGBTQ+ do skoncentrowania się na zwalczaniu zmian klimatycznych na rzecz dobra społeczności globalnej, podkreślając, że wyzwolenie queer "nie może być budowane w jednym kraju", przy czym wielu obecnych migrantów klimatycznych to "osoby queer i transpłciowe".
Kontynuował: "To oznacza faktyczne uznawanie problemu w naszym systemie i zapewnianie środków naszym społecznościom, aby o nim rozmawiać."
Quekett doradza osobom LGBTQ+, które martwią się kryzysem klimatycznym, że nie istnieje "rozwiązanie pasujące do wszystkich", ale organizacje charytatywne, takie jak Greenpeace, zgadzają się, że nacisk na duże, systemowe zmiany może być najskuteczniejszym działaniem.
"To nie tylko o protestach, wiele pracy odbywa się poza kulisami, ale przyznam, że kombinacja transparentu i megafonu zawsze była moim osobistym ulubionym", powiedziała. "W czasach kryzysu opieka kolektywna i wspólnota jest absolutnie niezbędna, zwłaszcza dla marginalizowanych osób.
"Jeśli chcesz zaangażować się w ruch klimatyczny, zidentyfikuj rzeczy, które cię obchodzą, umiejętności, które posiadasz, i znajdź ludzi w swojej społeczności, z którymi chcesz działać, ponieważ ruch społeczności, która dba o siebie i pracuje solidarnie jedna z drugą, zawsze będzie silniejszy niż jedna duża grupa, która próbuje rozwiązać wszystko."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz