czwartek, 26 stycznia 2017

News: KPH, Sołtys, Holandia, Anglia, Katie Couric, Protest studentów, Prezydent, Mary Tyler Moore ...


„Mamy do czynienia ze średnio czterema atakami dziennie. Prokuratura i policja w większości nie mają chęci ani wrażliwości, żeby coś zrobić”

Wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat utrwaliły jednolitą demografię Polski: w ostatnim spisie powszechnym 93,88% Polaków uznało swoje pochodzenia za „wyłącznie polskie", a według badania GUS, aż 87,7% uważa się za katolików. Jesteśmy Polakami i katolikami, mniejszości seksualne są ledwo widoczne, a o mniejszościach etnicznych nie ma prawie mowy. W tak niezróżnicowanym środowisku łatwo dostrzec odmienność – niestety, łatwo też jest ją piętnować.

Cecylia Jakubczak z KPH: Jak wynika z ogólnopolskiego badania poświęconego homo-, bi- i transfobii, które w 2016 roku przeprowadziła Kampania Przeciw Homofobii, aż trzy na dziesięć osób LGBT doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej w ciągu ostatnich pięciu lat. W stosunku do badań z ubiegłych lat odnotowujemy wzrost liczby takich przypadków. Jednocześnie należy wskazać, że liczba osób LGBT, które doznały przemocy i zgłosiły ten fakt na policję jest niewielka. Niewykluczone zatem, że rzeczywista skala zjawiska jest znaczenie większa aniżeli wskazują na to wyniki badań, a z pewnością jest większa aniżeli sugerują to policyjne statystyki.

Cecylia Jakubczak: Homofobia z Sejmu przeniosła się na ulice. Politycy i polityczki, atakując w wystąpieniach publicznych różne grupy mniejszościowe, dają społeczeństwu zielone światło na nienawiść. Wystarczy wspomnieć Pawła Rabieja z Nowoczesnej, który niedawno dokonał coming outu i reakcje polityków prawicy pełne dwuznacznych aluzji. To, co decydenci i decydentki mówią – i jak mówią – nt. osób LGBT obudziło w społeczeństwie uśpione dotąd demony. Konsekwencją tego jest wzrost agresji w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Nie bez znaczenia jest również fakt braku regulacji prawnych, jeżeli chodzi o przestępstwa motywowane homo- , bi- i transfobią.

Cecylia Jakubczak: Jestem przekonana, że w każdym i każdej z nas drzemie wielka siła. Dlatego musimy wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Edukujmy się, rozmawiajmy ze sobą, głośno opowiadajmy się za równością. Reagujmy, gdy innym dzieje się krzywda. Pamiętajmy, że tylko żyjąc w społeczeństwie, gdzie wszyscy cieszą się równymi prawami, mamy szansę być w pełni szczęśliwi. (...) Całość na Vice.com

Przed Wami Aleksandra i Jacek. Niedawno wzięli ślub. Przy tej okazji postanowili wyrazić swoje wsparcie dla ruchu na rzecz równości małżeńskiej w Polsce, wpinając dumnie nasze niebieskie równościowe przypinki. Dlaczego to zrobili?

„Uważamy że prawo do małżeństwa należy się wszystkim, niezależnie od tego w jakim związku się jest – jedno czy różnopłciowym. To, że w Polsce dyskryminuje się pary jednopłciowe jest po prostu słabe. Wspieramy, bo ważna jest dla nas równość wobec prawa”. (Miłość Nie Wyklucza)

Najbliższe spotkanie trójmiejskiej grupy Trans-Fuzji dla osób transpłciowych odbędzie się w sobotę 28 stycznia o godz. 17.00 w Gdańsku w siedzibie Stowarzyszenia Tolerado przy ul. Miszewskiego 17 (w lokalu na pierwszym piętrze).

Spotkania te mają służyć temu, aby stworzyć okazję do poznania innych osób w podobnej sytuacji, przekonać się, że nie jest się samotną wyspą, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Skierowane są do wszystkich osób transpłciowych (transseksualnych, transgenderowych, transwestytycznych, niebinarnych itp.) oraz ich bliskich. Zapraszamy.

Polski sołtys Łukasz Włodarczyk sława zagranicą, Pink News o tym jak poleciał do Szkocji wziąć ślub, mimo nie jest ważne w jego kraju małżeństwo. Dodatkowo Polska jest jeden kilku homofobiczny krajów w Europie.

Stowarzyszenie Tęczówka i Fundacja Trans-Fuzja zapraszają na kolejne spotkanie śląskiej grupy wsparcia dla osób transpłciowych, które odbędzie się w piątek 27 stycznia o godz. 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia Tęczówka w Katowicach przy ul. Morcinka 3 (wejście od tyłu budynku). W razie kłopotów ze znalezieniem siedziby Stowarzyszenia Tęczówka, prosimy o telefon: 608 387 038.

Premier Holandii Mark Rutte w poniedziałek próbował odwieść wyborców od głosowania na antyimigracyjnego deputowanego Geerta Wildersa. Opublikował list otwarty, w którym napisał, że ci, którzy nie zgadzają się z holenderskimi wartościami, powinni opuścić kraj.

Kilka gazet zamieściło w poniedziałek zajmujący całą stronę list Ruttego skierowany "do wszystkich Holendrów". "Musimy aktywnie bronić naszych wartości" przed tymi, którzy nie chcą się zintegrować, krytykują holenderskie zwyczaje, zachowują się antyspołecznie, "atakują homoseksualistów czy kobiety w krótkich spódniczkach" - uważa Rutte. "Zachowuj się normalnie lub wyjedź" - wzywał przywódca centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji. (Gazeta Prawna)

Według dany statystyczny Holandii najmniej tolerancyjni emigranci są to z krajów arabskich - Maroka i oczywiście katolicy z Polski.

Nasza znajomość jest ostatnio szorstka, ale nie chcę go wyautować, on sam się autuje - powiedział o Mateuszu Kijowskim jeden z twórców KOD Radomir Szumełda. Gość programu "Prawy do Lewego, Lewy do Prawego" oświadczył, że nie chce zostać nowym liderem KOD. (Polsat News)

Dwóch napastników 18-letni Gage Vye-Parminter i 19-letni Matthew Howes zostali skazani na pięć lat i cztery miesiące więzienie w sądzie Brighton. Za atak homofobiczny na dwóch gejów, to była brutalna napaść na tle homofobicznym. (PinkNews)

Nie którzy nie podtrawią się zamknąć, nie mają szacunku do ofiar. Mat Staver prawnik fanatyków chrześcijański obrońca Kim Davis, dotyczące masakry w Orlando powiedział. Że policjanci powinni iść do lekarza którzy radowali ofiary w klubie, po mogą być zarażeni HIV, po tam było pełno krwi ofiar. Sugeruje że każda osoba homoseksualna ma HIV.

Wmawia że to nie był czyn homofobiczny, że morderca do homoseksualista i sami ofiary są winę że zostały zabite po żyły w grzechu. Nawet porównał tęczową flagę do państwa islamskiego. (LGBT Nation)

The Australian Christian Lobby organizacja homofobiczna z Australii sprzeciwia się usunięcie tzw "gej paniki" - pozwala mordercy homofobowi uniknąć karę i obwiniać ofiarę za przestępstwo z użyciem przemocy.

Wielu krajach było takie prawo dzięki temu mordercom osób homoseksualnym unikali wyroków jak np w Hiszpanii podpali dom z parą gejów wmawiali że bali się homoseksualistów.

Najbardziej znanym przypadkiem "gejowskiej paniki" obrony był w morderstwo amerykańskiego studenta Matthewa Sheparda. (PinkNews)

Donald Trump zakazał finansowanie organizacji kobiecy które mają aborcję w programie, ale rząd Holandii. Minister Handlu Zagranicznego i Współpracy Rozwojowej Lilianne Ploumen ogłosiła, że zamierza ustanowić międzynarodowy fundusz która będzie finansować projektów związanych z dostępem do antykoncepcji, aborcji i edukacji kobiet, przez kraje rozwijające się. (Independent)

​Pinksixty News wiadomości LGBT


Katie Couric gościła w programie Ellen, opowiadała o swoim programie dokumentarnym "rewolucja gender" dla kanału National Geographic, o problemie tożsamości płciowej.


Tłumaczą, że chcą żyć w kraju, w którym przestrzegana jest konstytucja i w którym wszystkie osoby są równe wobec prawa. Przed pomnikiem Kopernika w Warszawie odbył się Protest Studentek i Studentów. Podobne manifestacje przeprowadzono także w innych miastach. (Onet.pl)


Małżeństwo, zgodnie z polską konstytucją, jest związkiem kobiety i mężczyzny; nie sądzę by w polskiej polityce znalazła się większość, która byłaby skłonna do zmiany tego przepisu, tak żeby on nawet był interpretowany inaczej - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany we wtorek w Telewizji Republika, czy w Polsce możliwa jest zmiana, aby wprowadzić "jakąś formę związku osób tej samej płci" i wpisać to do prawa. (Onet.pl)Mary Tyler Moore, ikona amerykańskiej telewizji. To ona przecierała szlaki pierwszym medialnym feministkom. Była wielokrotną zdobywczynią Złotych Globów i nagród Emmy, cieszyła się ogromną popularnością i szacunkiem wśród widowni. Przez wielu uważana za pierwszą damę amerykańskiej telewizji. Wychowała całe pokolenie komików i współczesnych gwiazd telewizji. Miała 80 lat. (wp.pl)


Prezes HRC Chad Griffin w MSNBC "jesteśmy tak różnorodni amerykanami. Atak na każdy z nas jest atakiem na nas wszystkich. Naszym zadaniem trzeba Donalda Trumpa postawić do odpowiedzialności. On nie jest królem. On nie jest najwyższym przywódcą. On jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. On ma szefów ... Amerykanów."Następna dobra zmiana, przemoc w rodzinie jest ok odbiera się następnej organizacji pieniądze pomaga ofiarom przemocy w rodzinie. Ogólnopolskie pogotowie "Niebieska Linia" przez lata pomagało ofiarom przemocy domowej. Pokrzywdzeni mogli liczyć na kontakt telefoniczny, mailowy czy przez komunikator internetowy. Jednak od stycznia te działalności "Niebieskiej Linii" zostały wstrzymane. Powód? Dofinansowanie mniejsze o 100 tys. złotych.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe