wtorek, 24 stycznia 2017

News: Walia, Sołtys gej, Dania, Stereotypy, Gorden Kaye, Rufus Wainwright, RPA, Poznań ...


Walijscy anglikanie konsekrowali pierwszą kobietę biskupa – ks. Joanna Penberthy została nowym biskupem diecezji St Davids. Uroczysta konsekracja pod przewodnictwem abpa Barry’ego Morgana, prymasa Kościoła w Walii, odbyła się w katedrze w Llandaff z udziałem biskupek anglikańskich z Anglii i Nowej Zelandii oraz luterańskiej biskupki Sztokholmu. (Ekumenizm.pl)

Po ślubie dowiedziałem się, że jestem dzielny. Ludzie gratulowali mi nie tylko małżeństwa, ale też odwagi. (...)

W ogródku za domem sołtysa Łukasza Włodarczyka stoją sauna i balia do kąpieli (w wodzie o temperaturze 40 stopni można się kąpać podczas mrozów). Niedaleko kurnika sołtys zasadził pnącza kiwi, bambusy, magnolie i chilijską araukarię. Obejście, nawet pod śniegiem, przypomina raczej ogród botaniczny niż wiejski ogródek. (...)

Łukasz Włodarczyk żyje w Bobrownikach od ośmiu lat. 33 lata, rudawa broda, kolorowy tatuaż na przedramieniu. Przeprowadził się na wieś z odległego o 20 kilometrów Słupska. Zamieszkał w domu babci razem z żoną (dziś jest już rozwiedziony, związek okazał się pomyłką). (...)

– Nie chciałem zostać w Trójmieście – mówi. – Wkurzały mnie korki, długie dojazdy. Nigdy za miastem nie przepadałem. Od dzieciństwa taki jestem, mój świat to roślinki, zwierzątka, las i łąka.

Cztery lata temu z Tarnowa do Bobrownik przeniósł się drugi Łukasz. Wprowadził się do pomarańczowego domu. Najpierw tylko na próbę, bo trzeba było sprawdzić, czy znajomość zawarta przez internet przetrwa. Dwóch Łukaszów mieszka razem do dziś razem z parą puchatych psów i rudym kotem Bidonem. Firmę ogrodniczą też prowadzą wspólnie. (...)

Angielski akt małżeństwa Łukasz i Łukasz odłożyli do szafy na pamiątkę. W Polsce jest nieważny. Jeszcze przed ślubem napisali testamenty, w których wskazali, że jeden ma dziedziczyć po drugim. U notariusza upoważnili się nawzajem do odbierania korespondencji, stawiennictwa w urzędzie i przed sądem oraz uzyskiwania informacji na temat stanu zdrowia męża w szpitalu.

– My się z Łukaszem nigdy za bardzo nie afiszowaliśmy – mówi sołtys Łukasz Włodarczyk. – Na wsi kto chciał wiedzieć, ten wiedział. Docinków żadnych na nasz temat nie słyszałem, ale w środku siedziała niepewność. Ludzie niby traktują cię zwyczajnie, ale nie wiesz, co o tobie myślą. Czy jak wyjdę wieczorem, to nikt mnie nie obije? (...) - Gazeta Wyborcza.

Wieś Bobrowniki w gminie Damnica na Pomorzu liczy niespełna ośmiuset mieszkańców. Od niedawna ma nowego sołtysa - homoseksualistę. Łukasz Włodarczyk w Szkocji wziął ślub ze swoim partnerem Łukaszem, wesele wyprawił we wsi. Materiał magazynu "Czarno na białym" na TVN24.

Miłość Nie Wyklucza: Do internetu trafiło zdjęcie, na którym widać, jak duńscy policjanci salutują przed świeżo poślubionymi kobietami. Mamy nadzieję, że pary jednopłciowe będą mogły cieszyć się kiedyś takimi względami również w naszym kraju.

W Danii osoby LGBT+ nie tylko mają prawo do zawarcia małżeństwa, ale również do adopcji dzieci. Droga do równouprawnienia była jednak długa. Przypomnijmy kilka ważnych faktów.

1948: Powstaje Förbundet af 1948, przemianowane później na LGBT Denmark (Duńskie Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT). Jest to pierwsza tego typu organizacja na świecie, a jej nazwa nawiązuje do Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 1948 roku.

1989: Dania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza rejestrowane związki partnerskie osób tej samej płci. Duńscy aktywiści Axel Lundahl-Madsen i Eigil Eskildsen zawierają 1 października 1989 r. pierwszy tego typu związek. Aby dać wyraz wzajemnemu oddaniu mężczyźni przyjmują wspólne nazwisko „Axgil”, które stanowi kombinację ich imion.

1996: W Kopenhadze po raz pierwszy odbywa się Copenhagen Pride - festiwal i parada społeczności LGBT+. 2004: Zaczyna obowiązywać wprowadzony na drodze legislacyjnej zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

2009: Pary jednopłciowe, które zawarły związek partnerski, mogą adoptować dzieci. 2012: Dania wprowadza równość małżeńską. Pary tej samej płci mogą zawierać związki małżeńskie zarówno w urzędach stanu cywilnego, jak i w kościołach. (Ok. 80 proc. Duńczyków należy do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego.) (...)

„Błagam, zachowuj się jak mężczyzna" - to zdanie nie pochodzi z wiecu prawicowej partii. Wręcz przeciwnie, natknąłem się na nie przeglądając Grindera. Więcej, spotkałem się z takim - w gruncie rzeczy zwodzącym i obraźliwym - stwierdzeniem praktycznie za każdym razem, kiedy w poszukiwaniu idealnej drugiej połówki (czyt. seksu bez zobowiązań) postanawiałem skorzystać z możliwości technologicznych XXI wieku.

Wypowiedzi typu „cioty, spierdalajcie", „tylko kolesie z jajami" albo „błagam, bez jęczenia" to naprawdę nic nowego i - co gorsze - wyjątkowego w przestrzeni stworzonej dla gejów. Jej kolejnym mocnym punktem zdaje się być dyskryminacja na tle rasowym. Nieraz spotkałem się z tekstem: „Azjatom serdecznie dziękuję".

Wielu gejów dobrowolnie stara się udawać mężczyzn heteroseksualnych. Zjawisko kultu męskości wewnątrz środowiska queer tylko pogarsza stan rzeczy. Tak jest w klubach LGBT, które coraz częściej opanowuje estetyka przesytu męskości, i to nie w sposób prześmiewczy. Gdzie podziały się idee Susan Sontag, mówiące o przekraczaniu własnej płci? Wygląda na to, że świat potrzebuje ich bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli skupimy się na historii środowiska queer zauważymy, że kiedyś istniało w nim dużo większe poczucie jedności. W latach 70. i 80. osoby LGBT trzymały się blisko. Miały wspólnego wroga i cele, mimo podziałów razem przeciwstawiały się rządowym opresjom.

Dzisiaj geje mają dużo więcej praw niż kiedyś. W niektórych miejscach mogą zawierać małżeństwa, wychowywać dzieci, prowadzić udane kariery zawodowe bez ukrywania swoich preferencji seksualnych. To naprawdę wspaniałe. Martwi mnie jednak fakt, że ideały sukcesu i szczęśliwego życia na wzór osób heteroseksualnych niepotrzebnie stały się głównym celem wielu gejów.

„Geje, lesbijki, osoby bi są takimi samymi obywatelami, jak inni i mają mniej lub bardziej konserwatywne poglądy. Istnieje oczekiwanie, że będą otwarci na wszystkich i zawsze podchodzić z akceptacją do różnorodności, ale tak nie jest. Nie wiem, czy zwiększyła się przemoc wobec mniej męskich gejów czy osób transujących. Kalki z kultury amerykańskiej trafiają do nas na różnych polach, w tym randkowym. Coraz częściej Amerykanie piszą o tym, że nie chcą spotykać takiego czy innego mężczyzny w aplikacjach randkowych i to pojawia się też w Polsce. Powiedzmy wprost: zawsze było trudno być grubym, brzydkim gejem i sądzę, że ta sytuacja nie uległa zmianie", dodaje Jej Perfekcyjność. (...) - i-d.vice.com

Z co najmniej 40 anty-LGBT rachunków w 16 stanach wprowadzonych do tej pory, HRC działacze przewidują, że homofoby będzie naciskać na lokalne władzę żeby pozwolić dyskryminować osób LGBT pod płaszczykiem religii. Dodatkowo chcą grupy homofobiczne, aby wyeliminować lokalne prawa przeciwko niedyskryminacji osób LGBT.  (HRC)

Aktor Gorden Kaye, zmarł miał 75 lat, był znany z roli Rene w seriali Alo Alo, w roku 1980 ujawnił się że jest gejem. W 1989 roku swojej autobiografii, opisywał swoje doświadczenia z młodości związane z nieśmiałością, nadwagą i akceptacją homoseksualizmem. Jego ostatnią rolą był występ w serialu "Revolver" w 2004 roku. (PinkNews)


​Pinksixty News wiadomości LGBT


Właśnie mija czwarty miesiąc od Poznań Pride Week 2016, a do nas dotarł wspaniały reportaż przygotowany przez dziewczyny z Dwujęzycznego Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie (koło Poznania).

Praca jest materiałem filmowym realizowanym w ramach szkolnych zajęć artystycznych przy współpracy z Foto Adventure.

Dowiedzieliśmy się również, że sam temat dla dziewczyn był bardzo stresujący, ale po przełamaniu pierwszych lodów i po pierwszych rozmowach wiedziały, że podjęły słuszny decyzję. Szczerze gratulujemy otwartych głów i wspaniałej roboty! Reportaż jest wspaniały! Przekonaj się sam (Grupa Stonewall)


Rufus Wainwright zaśpiewał Hallelujah podczas marszu kobiet w Los Angeles


Do restauracji nie wpuszczono "pary gejów" na wieczór randkowy w RPA. Dwóch dziennikarzy Klemens Manyathela i Victor Magwedze, którzy udawali parę gejów, odmówiono im wejście na randkę do restauracji. (News24)

Wiele odmawia się miejsca parom jednopłciowym w RPA, mimo że jedyny kraj Afrykański uchwalili równość małżeństw, wraz założeniem rodziny ale nadal panuje homofobia, nawet brutalna miedzy innymi jak gwałci się lesbijski żeby je wyleczyć z homoseksualizmu.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


„Teraz ja!” – 15.01.2017 r. Gościem w programie Tomasza Sekielskiego był dr Marek Bachański, który wiele lat temu przy leczeniu swoich pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka zaczął stosować medyczną marihuanę. Czy w Polsce ten specyfik ma szansę na legalizację i pomoc pacjentom?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz