wtorek, 3 stycznia 2017

News: Kate i Helen Richardson, Ełk, Edukacja, Jacek Poniedziałek, Podwyżki, Jaki będzie rok 2017 ...


Wczoraj pisałem o paraolimpijczyku Lee Pearson, dostanie tytuł szlachecki, dziś małżeństwo Kate i Helen Richardson, które zdobyły złotego medalu w hokeju na trawie podczas Igrzysk Olimpijski w Rio, będą odznaczone Orderem Imperium Brytyjskiego. (PinkNews)

Możemy dyskutować o Trybunałach Konstytucyjnych, o reformie oświatowej czy o wielu innych kwestiach. Ale nigdy nie dojdziemy do porozumienia, jeśli nie podzielimy się dobrocią, życzliwością, otwartością, szacunkiem dla drugiego człowieka. I o to chciałbym zaapelować - Gazety Wyborcza.

"PiS chce poświęcić szkoły dla politycznego zysku w najbliższych wyborach samorządowych. Reforma Zalewskiej to po prostu pierwszy etap kampanii samorządowej. PiS chce zdążyć z reformą przed wyborami, bo wie, że złość i frustracja społeczności za wdrażanie zmian spadnie na organy prowadzące szkoły, czyli na samorządy. Cały gniew rodziców – za reorganizację sieci szkół, za wydłużające się dowozy dzieci, za te wszystkie niewiadome, których jeszcze przez wiele miesięcy nie uda się wyjaśnić – spadnie na wójtów i burmistrzów, a nie na minister Zalewską.

W obecnej sytuacji tylko strajk ma sens. Zwłaszcza, że to nie będzie tylko strajk nauczycieli. Mamy do czynienia z rzeczą wyjątkową w historii ostatnich dekad polskiej oświaty – nauczycieli popierają przedstawiciele samorządów, dyrektorzy i przede wszystkim rodzice. A zrozumienie rodziców jest dla tego protestu kluczowe. Jeśli nauczyciele zastrajkują i szkoły przestaną działać, to może zmusić PiS do wycofania się z reformy" - polecamy wywiad Justyna Suchecka z Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Gazeta Wyborcza o nadchodzącym strajk szkolny ZNP.

"Polska była złotym dzieckiem wśród nowych krajów członkowskich UE. Dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu stała się nowym beznadziejnym przypadkiem" - argumentuje portal politico.eu decyzje o umieszczeniu prezesa PiS na liście "12 osób, które prawdopodobnie zrujnują 2017 rok". (PolsatNews)

Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr i Jacek Poniedziałek z Renatą Kim o Polsce i rządach PiS -Newsweeka.

"Nie możemy milczeć, gdy zawracane jest koło historii. To wszystko, czego dokonali ludzie walczące o wolność, o demokrację, jest teraz błyskawicznie niweczone. Mamy milczeć, gdy niszczy się edukację, autorytety, gdy zakłamuje się historię, gdy szczuje się ludzi przeciwko sobie?"- Jacek Poniedziałek.

"Z kolegami o prawicowych poglądach, nie da się rozmawiać o sprawach polityczny i społeczny. Jedyną odpowiedzą jest cyniczny uśmieszek" - Jacek Poniedziałek.

Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie - pisze brytyjski "Financial Times". Za winnego tego stanu rzeczy uznaje przede wszystkim energetykę opartą na węglu. (TVN24BIS)

Niemieccy komentatorzy porównują dokonany w sylwestra zamach terrorystyczny w Stambule z wcześniejszymi atakami islamskich radykałów w Paryżu i Berlinie, uznając go za kolejną odsłonę wojny wypowiedzianej Zachodowi. (TVN24)

Ponad 2 mln nieubezpieczonych osób - głównie pracujących na "śmieciówkach" - miały od nowego roku uzyskać prawo do bezpłatnych wizyt u lekarzy rodzinnych. Ideą Konstantego Radziwiłła było skończenie z sytuacją, gdy osoby nieubezpieczone unikały kontaktu z lekarzem rodzinnym z obawy przed kosztami takich wizyt.

Okazuje się jednak, że deklaracja ministra Radziwiłła o tym, że od 1 stycznia nie będzie obowiązku sprawdzania ubezpieczenia, oznacza po prostu przyzwolenie na omijanie obowiązujących przepisów. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", nieubezpieczeni mogą liczyć na bezpłatną wizytę, jeśli skłamią, że są ubezpieczeni. Ale lekarze dodatkowych pieniędzy na ich leczenie nie dostaną - Money.pl

"Po tragedii w Ełku minister Błaszczak nazwał "zupełnie zrozumiałymi" nastroje tłumu, który chciał robić rasistowski lincz. Czy gdyby w wyniku linczu życie straciły kolejne osoby, to nadal te emocje byłyby dla pana Błaszczaka "zupełnie zrozumiałe"?! Po takich słowach w każdym normalnym kraju minister powinien zostać zdymisjonowany. Bo w żadnym kraju minister spraw wewnętrznych nie powinien usprawiedliwiać próby linczu. I dlatego tej dymisji się domagam.

Ale nie dziwi mnie, że Błaszczak uważa te wydarzenia za »zupełnie zrozumiałe«. Telewizja narodowa od dawna szczuje na uchodźców i osoby o innym kolorze skóry. W noc sylwestrową wyemitowała noworoczną "Szopkę" tyleż żenującą, co pełną nienawiści do uciekających przed wojną. Nie zabrakło też oczywiście tradycyjnego antysemityzmu.

I są efekty. W noc sylwestrową dwóch mężczyzn zniszczyło budkę z kebabem w Lubinie. Oprócz wykrzykiwania przekleństw po polsku i angielsku pomazali sprejem cały lokal, dopisując: »jeb** ISIS, f**k islam«. Jak donoszą media, właściciele i pracownicy są hinduistami.

Sprawcy każdego przestępstwa – zabójstwa w szczególności – powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a pochodzenie etniczne czy kolor skóry nie powinny mieć tu żadnego znaczenia. Od tego jest policja i wymiar sprawiedliwości. Ale zadaniem policji i wymiaru sprawiedliwości jest również zapobieganie samosądom, a nie ich usprawiedliwianie" - komentuje Marcelina Zawisza z zarządu krajowego Partii Razem.

Co się wydarzyło w Nowy Rok w barze z kebabem w Ełku? Podczas konferencji prasowej prokurator rejonowy przedstawił nową wersję wydarzeń. Pojawiły się też nowe informacje na temat zabitego 21-latka. Jak się dowiedzieliśmy mężczyzna był znany prokuraturze, a w 2016 roku miał sprawy za groźby i rozbój - Newsweek.


W tym roku odwiedzi Elton John w Polsce odbędzie koncert i inni muzycy jak Ariana Grande, Coldplay.


Prof. Roman Kuźniar gościem Jana Wróbla w Poranku Radia TOK FM. Kuźniar: „Kaczyzm” to odmiana faszyzmu.


Dobra zmiana PIS - podwyżki w roku 2017


Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które planuje powołać PiS, upartyjni działalność organizacji pozarządowych. (...) To jest model Rosji putinowskiej, gdzie wskazuje się dobre i złe organizacje - mówi Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej.

PS dodam w Rosji miedzy innymi organizację praw człowieka w tym LGBT, nie mogą być finansowane wiele są zamykane przez Rosję. Tak u nas KPH, Lambda, Miłość Nie Wyklucza mogą zostać zamknięte po okaże się są nie legalne finansowane. Tylko katolickie dostaną na swoje homofobiczne kampanie w stylu "Opoczna".


„Teraz Ja!”– 01.01.2017 r. Co przyniesie nam rok 2017? Tomasz Sekielski zapytał o to jednego z najsłynniejszych polskich jasnowidzów – Krzysztofa Jackowskiego. Jego wizje nie są zbyt optymistyczne... Czy Polacy wyjdą na ulice, a Europie grozi fala zamachów terrorystycznych?