piątek, 15 kwietnia 2016

Kolejny atak na siedzibę KPH – nagranie


„To kolejny atak na siedzibę KPH w przeciągu ostatnich tygodni. W 15-letniej historii działalności naszego stowarzyszenia ataki nigdy nie były tak częste” – mówi wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii komentując wybicie szyby w biurze organizacji. Winą za taki stan rzeczy obarcza polityków, którzy swoim zachowaniem dają przyzwolenie na agresję. Jednocześnie zapowiada, że KPH będzie interweniować i uruchamia specjalną stronę z apelem do Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro.

W nocy, 13 kwietnia młody mężczyzna wybił szybę w oknie siedziby Kampanii Przeciw Homofobii. Zdarzenie zarejestrowała kamera zainstalowana tuż po tym, gdy 3 marca trzech mężczyzn próbowało wtargnąć do biura organizacji. Na nagraniu widać jak młody mężczyzna najpierw kieruje wulgarne gesty w stronę biura KPH i wybija szybę. Kampania Przeciw Homofobii nie jest jedyną organizacją pozarządową, która w ostatnim czasie została zaatakowana. W marcu nieznani sprawcy wybili szyby w biurze stowarzyszenia Lambda Warszawa, która również działa na rzecz osób LGBT. Zdaniem wiceprezeski KPH, Mirosławy Makuchowskiej przykład idzie z góry:

„Jestem przekonana, że akty agresji skierowane na organizacje LGBT mają bezpośredni związek z tym, jakiego języka używają politycy PiS. Używanie takich zwrotów jak „najgorszy sort” czy „ludzie drugiej kategorii” ośmiela do przemocy. Warto jednak pamiętać, że najgorszym sortem, są już nie tylko organizacje LGBT czy feministki, ale każdy który nie jest zwolennikiem PIS-u”.
Na to, że ataki na obrońców i obrończynie praw człowieka są w Polsce coraz częstsze zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. W oświadczeniu wydanym przez RPO tuż po marcowej napaści na biura KPH i Lambdy określi oba zdarzenia mianem przestępstw z nienawiści.

„Tego rodzaju incydenty skłaniają do zadania pytania o aktualny stan prac legislacyjnych zmierzających do przeciwdziałania homofobicznej i transfobicznej przemocy oraz zwiększenia ochrony osób, które jej doświadczyły – mówi Paweł Knut, prawnik KPH i dodaje – Z monitoringu KPH wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje podjąć jakichkolwiek prac nad nowelizacją Kodeksu karnego w zakresie ścigania homofobicznych i transfobicznych przestępstw z nienawiści”.

Oburzona takim stanem rzeczy Kampania Przeciw Homofobii uruchamia specjalną stronę www, skąd każdy będzie mógł wysłać apel do Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro. Celem apelu jest zmobilizowanie Ministra do podjęcia prac zmierzających do wprowadzenia zmian w Kodeksie karnym, które zagwarantowałyby osobom LGBT ochronę przed agresją.

Myśląc o obecnej władzy można powiedzieć, że jesteśmy sami wobec nienawiści. Te słowa nie pasują jednak, gdy pomyślimy o zwykłych ludziach!

To dzięki Wam udało się zarejestrować ostatni atak, bo to Wy przekazaliście nam fundusze na instalacje monitoringu. To dzięki Wam wiemy, że to, co robi ma sens, bo piszecie nam o tym. Wreszcie, to dzięki Wam wiemy, że gdy spotyka nas zło, zawsze staniecie za nami murem!

W czwartek, drugi raz w ostatnim czasie, ktoś zaatakował warszawską siedzibą Kampanii przeciw Homofobii. Poprzednio napastnicy usiłowali wedrzeć się do środka i pobić działaczy. Teraz skończyło się na wybiciu szyby. Od lutego dwa razy zaatakowano biuro Lambdy Warszawa. Na drzwiach wypisano "White power" i "zakaz pedałowania". Działacze LGBT i innych organizacji równościowych, prawnoczłowieczych, pomagających uchodźcom, a także walczących z mową nienawiści, dostają e-maile i SMS-y z pogróżkami.

Rząd zapowiedział, że nie przyjmiemy "unijnych" uchodźców, więc wzmożeni obrońcy czystości rasy i Wielkiej Polski Katolickiej nie mają się jak wyżyć. Patrolują ulice uzbrojeni w pałki i paralizatory, napadają na "pedalskie" organizacje i hejtują "zdrajców polskiej rasy".

Na razie jednak żyjemy w kraju, gdzie rządzący sami wskazują palcem obywateli "gorszego sortu" - Gazeta Wyborcza.