czwartek, 27 lipca 2017

News: Polskę kuje flaga tęczowa, Robert Biedroń, Związki partnerskie, Sopot, Transpłciowe w armii, Star Trek ...


Sędziowie TK Leon Kieres, Piotr Tuleja, Michał Warciński, Piotr Pszczółkowski nadali właśnie dalszy bieg skargom konstytucyjnym dotyczącym braku legalizacji związków partnerskich.

Prawniczka nie ukrywa jednak, co tak naprawdę przyświecało wniesieniu skarg do TK. Mają one być elementem litygacji zainicjowanej przez Koalicję na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej – nieformalnej inicjatywy tworzonej przez pięć par tej samej płci mieszkających w Polsce, wspieranych pro bono przez prawników oraz działaczy organizacji pozarządowych. Koalicja chce doprowadzić do zmiany polskiego prawa, która umożliwiłaby formalizowanie związków osób tej samej płci poprzez zawieranie związków partnerskich lub małżeństw.

– Naszym celem jest oczywiście wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podobny do tego, jaki zapadł w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom. Skierowanie sprawy do ETPC wymaga od skarżących wyczerpania wszelkich dostępnych środków prawnych w kraju. Zdecydowaliśmy o skierowaniu skarg konstytucyjnych do TK, ponieważ wymaga tego interes naszych klientów – wyjaśnia Mączka-Pacholak - Gazeta Prawna.

Polskę kuje flaga tęczowa. Nie dawno Queerowy Maj z Krakowa miał problem mieli schować tęczowe flagi. Oczywiście tęcza pozostała. Ale podobnie było w Poznaniu.

Jak Grupa Stoneall piszę: "Podobna sytuacja miała miejsce wczoraj pod poznańską Areną, gdzie chłopak ze służby porządkowej domagał się tego samego od jednego z naszych członków w ramach zakazu dla symboli i barw partyjnych. Natychmiast zareagowali przypadkowi współprotestujący. Oczywiście tęcza pozostała. Pragniemy przypomnieć, że tęczowe flagi nie są żadnymi partyjnymi symbolami. Towarzyszą nam na demonstracjach po to, aby zaznaczyć obecność osób LGBT+. Chcemy tym samym pokazać, że stajemy ramię w ramię z Wami, drodzy heteroseksualiści i drogie heteroseksualistki, w obronie wspólnych wartości."

Weto polskiego prezydenta Andrzeja Dudy jest dla Pavla Rychetský, prezesa Sądu Konstytucyjnego Republiki Czeskiej, tylko połowicznym zwycięstwem - DW.

Kto wie, czy projektu "lepszy, szczęśliwy Słupsk" nie będę musiał zmienić na "lepszą, szczęśliwą Polskę" - mówi Robert Biedroń w rozmowie z RadiemZET.pl. Prezydent Słupska określa wrażliwość opozycji parlamentarnej mianem "styropianowej" i wyjaśnia, co kryje się za projektem reformy sądownictwa przygotowanym przez PiS.

Dziś polski parlament nie wywołuje pozytywnych skojarzeń. Nie podtrzymuje dumy z bycia Polakami, a wywołuje poczucie wstydu za to, co się tam dzieje. Ja też się wstydzę. Gdyby Pani odeszła ze swojej redakcji i usłyszała, że dziennikarze zaczęli się tam bić, wyzywać, wyrywać telefony, też czułaby Pani wstyd. Ciężko to sobie wyobrazić w jakimkolwiek miejscu pracy. Tymczasem sceny te dzieją się w miejscu, które powinno być świątynią demokracji. W miejscu, w którym w założeniu spotyka się polska elita. Wielu z nas oglądając takie gorszące sceny się po ludzku wstydzi. W takich momentach nie tęsknię za Sejmem. Wręcz przeciwnie, cieszę się że mogę być samorządowcem. (...) - Radio Zet.

– Utrata władzy dla Jarosława Kaczyńskiego to potencjalny Trybunał Stanu. Wszystko na to wskazuje i mam nadzieję, że tak by się stało, że zarówno Jarosław Kaczyński jak i cała ta ekipa odpowiedzialna za destrukcję fundamentów demokracji stanie przed Trybunałem Stanu – mówi w wywiadzie dla Faktu Robert Biedroń. (Fakt)

Międzynarodowe Rewolucyjne Ludowe Siły Powietrzne (IRPGF), które określa się jako obrona rewolucji społecznych na całym świecie. Flaga LGBTQ Pride w Raqqa w Syrii, opublikowali zdjęcie. "Te pedały zabijają faszystów! Strzelamy! Queers rozbiła kalifat.

Homoseksualiści na Syryjskim froncie będą walczyć u boku kurdyjskiej Peshmergi.(towleroad)

Szkocki kościół Episkopalny stał się pierwszym ważnym kościołem w Wielkiej Brytanii, aby umożliwił zawieranie ślubów parom tej samej płci. Ale okazuje się, że orzeczenie zostało zignorowane przez przeważającą większość księży.

Teraz nowe statystyki wykazały, że zaledwie 2% księży Szkockiego kościoła osobiście są gotowi do przeprowadzania takich usług. Żaden z 350 pozostałych księży kościoła nie zgodził się osobiście przeprowadzić śluby jednopłciowe. (PinkNews)

Fot Piotr Olejarczyk/Onet
Radomir Szumełda, lider pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji: To wszystko zależy od ludzi. Rzeczywiście wygląda, że protestujący od ponad tygodnia ludzie mają dużą świadomość i że są poirytowani brakiem trzeciego weta. Wciąż chcą się spotykać pod sądami, wciąż chcą protestować. Zobaczymy, na jak długo tej energii wystarczy. Chcę powiedzieć też, że wymyślamy nowe formy protestu, ale o szczegółach będę informował już niedługo, jeszcze nie teraz.

W całej sprawie tak zwanej reformy sądownictwa chodziło po prostu o ochronę kolesi i działaczy PiS. Wszystko inne to dęta propaganda - Onet.pl

Słynna parada równości Gay Pride Canal Parade w Amsterdamie zmienia nazwę na Pride Amsterdam, by objąć większą liczbę ludzi. Chcemy, by każdy mógł się identyfikować z naszym programem - wyjaśnił zmianę nazwy przedstawiciel Pride Amsterdam. (Fakty NL)

Jak widać, czułość w przestrzeni publicznej wciąż jest zarezerwowana dla par heteroseksualnych. Proszę natychmiast przestać i wyjść z wody - usłyszeli (po angielsku) Arek i jego partner Can po tym, jak się przytulili i pocałowali w jednym z basenów w sopockim Aqua Parku. - Sytuacja wynikła z nieporozumienia językowego - wyjaśnia dyrekcja Parku Wodnego w Sopocie. Skarga mężczyzn dotarła do nich dopiero po naszej interwencji.

Arek, 36-latek i jego 21-letni partner Can, Turek, mieszkają w Trójmieście od ponad pół roku. Często spotykają się z wrogością ze strony przechodniów, chociaż na ulicy czy w restauracji nie trzymają się za rękę ani nie okazują sobie w żaden inny sposób uczuć, jak robią to pary heteroseksualne. Zdarzyło się już, że ktoś wyskakiwał do nich z pięściami, drobne pijaczki spod sklepu obrzucały ich śnieżkami. Zaczepki spotykają ich głównie ze strony mężczyzn i to w różnym wieku – od dzieci po staruszków. Najczęściej w Sopocie, ale też w Gdańsku i Gdyni, gdzie mieszkają.

Od ratowników nie usłyszeli żadnych wyjaśnień. Tego samego wieczoru złożyli skargę do dyrekcji Aqua Parku, ale do dzisiaj (zdarzenie miało miejsce na początku kwietnia) nie otrzymali odpowiedzi. Jak się okazało, skarga nie dotarła do dyrekcji.

Nikodem Mrożek, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado: – Jestem wysoce zaniepokojony takim zachowaniem pracowników Aqua Parku. Homofobia to nie tylko przemoc fizyczna, to także zaczepki słowne czy niewybredne komentarze w rodzinie, w szkole, w miejscu pracy. Tu mamy do czynienia z nierównym traktowaniem w miejscu publicznym. Coś, co w przypadku pary heteroseksualnej nie wzbudziłoby zainteresowania, budzi interwencję ratowników. Oczekiwałbym przeprosin pod adresem obu mężczyzn, a także uczulenia obsługi Parku Wodnego, żeby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji.

– Sytuacja, która miała miejsce, wynikła z nieporozumienia językowego i z całą stanowczością pragniemy zapewnić, że w naszym obiekcie mile widziani są wszyscy klienci bez względu na narodowość, wyznanie, kolor skóry czy też orientację seksualną – tłumaczy Piotr Stefański, dyrektor sprzedaży i marketingu Parku Wodnego w Sopocie. – Wyrażam ubolewanie, jeśli uraziliśmy uczucia naszych klientów i zapewniam, że nie było złej woli ze strony naszych pracowników – dodaje - Gazeta Wyborcza.

Program Mieszkanie Plus mógł być odpowiednikiem zachodnioeuropejskiego budownictwa komunalnego – stanowić pomoc dla rodzin, które gnieżdżą się dziś w wynajmowanych od prywatnych właścicieli klitkach. Mógł nim być, ale już dziś wiadomo, że nie będzie. Prawo i Sprawiedliwość postanowiło uczynić go niedofinansowaną wydmuszką. Co gorsza, przyjęta już przez Sejm ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zawiera przepisy godzące w interesy lokatorów.

Całkowicie absurdalny jest zapis, zgodnie z którym żeby w ogóle skorzystać z Mieszkania Plus trzeba... złożyć oświadczenie, że ma się już prawo do zamieszkania w innym lokalu.

Ustawa o KZN pozwoli także wyrzucać na bruk wszystkich lokatorów z mieszkań wybudowanych w ramach programu, niezależnie od tego, do jakiej grupy należą – również osoby starsze, osoby z niepełnosprawnością czy rodziny z małymi dziećmi. Będą oni musieli opuścić mieszkanie w terminie 14 dni od podjęcia decyzji. Nie będzie potrzebny nawet wyrok sądu.

Podczas wczorajszych posiedzeń komisji senackich żadnych poprawek do ustawy nie złożyło ani Prawo i Sprawiedliwość, ani przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Ustawę wciąż można jednak poprawić! Przyłączamy się do apelu Komitetu Obrony Praw Lokatorów i domagamy się skierowania ustawy do dalszych prac w Sejmie. Chcesz pomóc? Napisz do senatora ze swojego okręgu: bit.ly/eksmisjaplus - Partia Razem.

Ustawa o ustroju sądów powszechnych za kilkanaście dni wejdzie w życie. Mimo protestów i krytycznych głosów opozycji oraz środowisk prawniczych ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Tymczasem już w połowie lipca poważne uwagi zgłaszało biuro legislacyjne Senatu. (Gazeta.pl)

Prawnik Roman Sklepowicz występował w TVP Info w roli eksperta przy okazji forsowanych przez PiS zmian w sądownictwie. Sklepowicz był oficerem służb PRL, dokładnie Wojskowej Służby Wewnętrznej. (Gazeta.pl)

Przez ostatni tydzień wiele razy wspominano, że pośpieszne prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym wynikały zapewne z tego, że Prawo i Sprawiedliwość chciało zapewnić nietykalność Mariuszowi Kamińskiemu. Sąd Najwyższy miał zbadać jego sprawę już 9 sierpnia. Zdemolowanie polskiego sądownictwa miało temu zapobiec.

Według ustaleń OKO.press do Sądu Najwyższego wpłynęły w tym tygodniu dwa pisma od "prezes" TK Julii Przyłębskiej. Oba z żądaniem zawieszenia sprawy ministra Mariusza Kamińskiego. Wspierają ją w tym marszałek Sejmu oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Pinksixty News wiadomości LGBTBBC News opowiada historie Keith Biddlecombe który został skazany za to, że homoseksualistą 61 lat temu. Został uwolniony - powiedział o tragedii przez całe swoje życie. Obecnie mieszka w Brighton - mówi o tym, jak żyło się w Anglii kiedy homoseksualizm był zakazany.Przemawiał na Comic-Con, aktor Anthony Rapp mówi, że jest dumny, aby zagrać postać geja w nowym filmie „Star Trek: Discovery” serialu. Aktor będzie częścią relacji z innymi postacią „Rent” zagra go ujawniony aktor Wilson Cruz.Założyciel Elliott Management prezes Paul Singer ujawnia, dlaczego stał się działaczem w walce o prawa LGBT i równości małżeńską, mimo jego partia Republikańska jest przeciwko.Donald Trump zapowiedział na Twitterze wprowadzenie zakazu służby wojskowej dla osób transpłciowych. Prezydent  uzasadnił tę decyzję wysokimi kosztami i zakłóceniem funkcjonowania amerykańskich siłach zbrojnych.

"Nasze siły zbrojne muszą się skoncentrować na decydującym zwycięstwie i nie mogą być obciążone ogromnymi kosztami i zakłóceniami, jakie powodują osoby transpłciowe" - oświadczył prezydent USA. (gazeta.pl)

Prezydent Trump uderza w transpłciowe osoby, zakazał im służyć w armii amerykańskiej. Kimberly Acoff jest weteranką Gwardii Narodowej mówi, jest w szoku transfobii. Prezes HRC mówi że to jest zagrożenie dla ponad 15.000 transpłciowych Amerykanów/amerykanek transpłciowe służą w armii amerykańskiej mogą zostać wyrzucone z armii.Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz