czwartek, 13 lipca 2017

Parlament Malty uchwala małżeństwa jednopłciowe - 66 do 1


Mapka zielony europejscy, tak wygląda Europa zielonym z równością małżeństw, żółtym związki partnerskie, a czarnym brak legalizacji związków jednopłciowy. Coraz bliżej Polska Rosyjski standardów niż zachodnich.  Po wczorajszym zamachu na sądy to widać, Polska wybiera dyktaturę.

Równość małżeńska na Malcie. Nie dawno uchwalono w Niemczech, a tymczasem parlament kolejnego europejskiego kraju przegłosował ustawę o równości małżeńskiej.

Teraz ustawa zaczeka na podpis prezydentki Marie-Louise Coleiro Preca, która jest gorącą orędowniczką równości małżeńskiej.

Warto zaznaczyć, że Malta uchodzi za jeden z najbardziej katolickich krajów w Europie. Tymczasem za równością małżeńską opowiada się obecnie ponad 60% obywateli, choć jeszcze w 2006 r., było to zaledwie 18%, a w 2012 r. – 41 %.

W lutym tego roku maltański rząd ogłosił, że pracuje nad ustawą umożliwiającą parom jednopłciowym zawieranie małżeństw cywilnych, jednak prace te zostały przerwane z powodu przyspieszonych wyborów do parlamentu.

W trakcie kampanii wyborczej dwie największe partie polityczne Malty, czyli lewicowa Partia Pracy oraz prawicowa Partia Narodowa wyraziły poparcie dla równości małżeńskiej, wprowadzając postulat do swoich programów.

Po wygranych przez Partię Pracy wyborach, premier Joseph Muscat zapowiedział przegłosowanie ustawy do końca lata, a Partia Narodowa potwierdziła swoje poparcie. Wczoraj te obietnice zostały spełnione.

Przypomnijmy, że od 2014 r. na Malcie obowiązuje ustawa o związkach partnerskich, na mocy której zarówno pary jednopłciowe, jak i różnopłciowe, mogą zawierać związki, przyznające te same prawa i obowiązki co małżeństwa (w tym prawo do adopcji). Ustawa ta będzie nadal obowiązywać, a pary, które zwarły związek na jej podstawie, będą miały 5 lat na jego zmianę w małżeństwo.

Głosowano 66 do 1, znaczy prawica też zagłosowała za, mimo Kościół katolicki namawiał do przeciwko. Około 90% pół miliona mieszkańców Malty to katolicy, a religia katolicka jest nominalnie oficjalną religią państwową, w konstytucji Malty. Mimo to mogą być bliżej równości i akceptować małżeństwa jednopłciowe

Głosowano 66 do 1, znaczy prawica też zagłosowała za. Malta stała się 25. krajem świata dopuszczającym równość małżeństw i 15. w Europie. "To historyczne głosowanie. Pokazuje ono, że nasza demokracja i nasze społeczeństwo osiągnęły pewien poziom dojrzałości i że możemy teraz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi" - oświadczył po głosowaniu laburzystowski premier Joseph Muscat.

Mimo wewnątrzpartyjnych głosów sprzeciwu główna opozycyjna chrześcijańsko-demokratyczna Partia Nacjonalistyczna opowiedziała się za nową ustawą. Przeciw głosował tylko jeden z jej posłów, który tłumaczył, że sumienie nie pozwala mu poprzeć małżeństw homoseksualnych - Miłość Nie Wyklucza/Reuters/Interia.pl.