niedziela, 30 lipca 2017

Flagi tęczowe na demonstracji - Wrocław


Proszę Państwa, bardzo się cieszę, że te flagi też są dzisiaj z nami – powiedziała Karolina Micuła podczas finałowej demonstracji we Wrocławiu w obronie wolnego sądownictwa, wzbudzając gromkie brawa. Flagi w ilości kilku sztuk przyniosły na manifestację członkinie i członkowie wrocławskiego okręgu Razem. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, gdy Micuła pożyczyła jedną z nich i zaniosła pod Pręgierz.

Zdaniem wielu osób podczas protestów obywatelskich powinny się pojawiać wyłącznie flagi Polski i flagi Unii Europejskiej, a tęczowe są zbyt "polityczne", albo zbyt mało uniwersalne. A jak już się pojawiają, to nie powinno ich być zbyt wiele. My chcielibyśmy wzmocnić głosy mówiące, iż tęczowe flagi były jak najbardziej na miejscu. Poza tym, że są piękne, niosą ważny przekaz – ideę równości i tolerancji. Symbolizują demokrację, która nie jest dyktaturą większości.

Po upartyjnieniu sądownictwa, które nastąpiło wraz z przekazaniem kadrowej kontroli nad sądami powszechnymi Zbigniewowi Ziobrze, możemy się spodziewać, że znacznie rzadziej sądy będą broniły równości praw. Osoby LGBT+ są bardziej narażone na dyskryminacją w miejscu pracy, odmowę dostępu do usług, mowę nienawiści i przemoc. Gdy władza staje się bardziej autorytarna, a nad kolejnymi instytucjami władzy kontrolę przejmują pełni uprzedzeń konserwatyści, budzi to szczególny niepokój dyskryminowanych mniejszości.

Dla wszystkich tych powodów będziemy nosili tęczowe flagi na obywatelskie protesty. Cieszymy się z pozytywnych reakcji we Wrocławiu i marzymy o Polsce, w której ustaną wszelkie kontrowersje wobec ich obecności w przestrzeni publicznej - Partia Razem Wrocław.

Tęczowa flaga pożyczona od Razem Wrocław jest trzymana przez Karolinę Micułę, wokalistkę, aktywistkę, związaną m.in. z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, laureatkę Nagrody Publiczności i Nagrody ZAiKS tegorocznego Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Demonstracja była finałem protestów wrocławskich w obronie niezależnego sądownictwa. Foto by Sasza Szewczyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz