środa, 26 lipca 2017

Reportaż Arte - Historyczne przemówienia


Jakie przemówienia na zawsze zapisały się w kartach historii? Słowa Luthera Kinga, Churchilla czy Ibarruri nawoływały do konfliktu bądź pokoju, przedstawiały daleko idące wizje i głosiły koniec pewnej epoki. Co dziś wiemy o tych mowach, o ich treści, ich pochodzeniu i ich konsekwencjach?

Dochodzi siedemnasta, kiedy 28 sierpnia 1963 r. Martin Luther King rozpoczyna przemówienie. Nie jest pierwszym ani ostatnim mówcą występującym podczas Marszu na Waszyngton. Lecz to za sprawą jego przemówienia ten dzień zapisze się na kartach historii.



4 września 2013 roku, prezydent François Hollande i prezydent Joachim Gauck udali się do francuskiej miejscowości Oradour-sur-Glane, której ludność została zmasakrowana przez SS. 10 czerwca 1944 mężczyźni zostali rozstrzelani w stodole, a kobiety i dzieci podpaleni w kościele. Z ponad 2000 mieszkańców przeżyło tylko 6. Dwóch prezydentów dwóch sąsiadujących ze sobą krajów wygłosiło dwa poruszające przemówienia.



W czasie zamachu stanu generała Franco w 1936 roku, Dolores Ibárruri Gómez na antenie madryckiego radia wzywała hiszpańską ludność do protestów. Podczas trzech kolejnych lat wojny domowej w Hiszpanii jej hasło „¡No Pasarán!” stało się zawołaniem bojowym wszystkich antyfaszystów i najpopularniejszym hasłem używanym przez stronę republikańską.



Nieco ponad rok po zakończeniu II wojny światowej Europa znajduje się na rozdrożu: Niemcy, podzielone na strefy okupacyjne, są pod kontrolą aliantów. Francja wierzy, że znów nadejdą szczęśliwe dni. Na wschodzie Sowieci potęgują swoje wpływy. Na zachodzie Amerykanie wzmacniają sojusze. Nastaje nowy podział świata. Aby uniknąć kolejnej wojny, Churchill nawołuje do zrzeszenia narodów Europy podczas przemówienia na uniwersytecie w Zurychu, 19 września 1946 roku.



14 lutego 2003 roku podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ, Dominique Villepin, ówczesny minister spraw zagranicznych, odmawia wytoczenia wojny przeciwko Saddamowi Husseinowi – propozycji forsowanej przez USA i Wielką Brytanię. Wygłosił wtedy niezwykle mocne i poruszające przemówienie na temat pokoju.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz