– Rafał Trzaskowski podpisze tę kartę. Co więcej, jest jedynym kandydatem, który na pewno będzie mógł ją wdrożyć, ponieważ będzie prezydentem Warszawy i będzie dbał o to, aby prawa również osób LGBT+ były w Warszawie przestrzegane. I tak się po prostu wydarzy. Gdyby to była moja decyzja, podpisałabym ją wcześniej – stwierdziła Barbara Nowacka w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.
Miłość nie wyklucza przestawia: Zanim zagłuszy nas cisza wyborcza, pora podsumować akcję „MNW Samorządy"
Punktem wyjścia był nasz Program Samorządowy, przygotowany przez Miłość Nie Wyklucza (przeczytacie go tutaj: https://mnw.org.pl/program_samorzadowy_dla_lgbt/). Choć został napisany z myślą o Warszawie, da się go zaadaptować również w innych miastach i gminach. Przyświecało nam założenie, że choć najważniejsze kwestie dotyczące naszej społeczności regulowane na poziomie prawa krajowego, to samorządy mają duży wpływ na sytuację osób LGBT+ i mogą odgrywać niezwykle pozytywną rolę.
Wspieranie edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach, monitoring przestępstw motywowanych nienawiścią, tworzenie hosteli interwencyjnych oraz centrów społecznościowych wspierających i animujących życie lokalnej społeczności LGBT+. Wszystko to zależy od woli samorządowców, nie tylko w wielkich miastach.
Zależało nam też na tym, by do realizacji programu lub pewnych jego zapisów zobowiązywały się całe komitety wyborcze, a nie pojedynczy kandydaci. W ten sposób obietnica nabrałaby większej wagi i pozwalałaby później rozliczać komitet z realnych działań w kolejnej kadencji.
Musimy tutaj dodać, że oczywiście doceniamy obecność wyoutowanych kandydatów i kandydatek na listach oraz deklaracje wsparcia składane przez przez poszczególne osoby.
Na przestrzeni kilku miesięcy kontaktowaliśmy się z wieloma komitetami (choć oczywiście nie próbowaliśmy nawet dotrzeć do wszystkich - samych gmin mamy przecież w Polsce prawie 2500). Skupiliśmy się na Warszawie, ponieważ tu mamy siedzibę i w ramach naszej działalności podejmujemy wiele inicjatyw lokalnych. Niemniej - nie ograniczyliśmy się wyłącznie do stolicy.
A więc teraz pytanie najważniejsze: co się udało?
Cztery komitety wyborcze podpisały naszą deklarację programową
- Wygra Warszawa
- Sojusz Lewicy Demokratycznej - KKW SLD Lewica Razem
- Razem dla Krakowa
- Wrocław Dla Wszystkich
Kolejne trzy komitety zapisały część naszych postulatów w swoich programach
- Otwarta Częstochowa
- TAK dla Łodzi
- Społeczna Koalicja Prawo do Miasta (Poznań)
Mimo zabiegów, nie udało nam się natomiast uzyskać poparcia dwóch innych warszawskich komitetów. Postulatów nie podpisał Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta (jego sztab oznajmił, że z powodu braku czasu podpis może zostać złożony dopiero po 21 października, a więc po wyborach - choć sama deklaracja została przygotowana w sierpniu). Z kolei Miasto Jest Nasze, reprezentujące ruchy miejskie, oznajmił, że nie ma przeciwwskazań, aby pojedynczy kandydaci podpisywali zobowiązania na rzecz społeczności LGBT+, „natomiast jako ruch miejski wychodzimy z założenia, że w samorządzie nie ma miejsca na spory światopoglądowe".
Również trzy inne ruchy miejskie, z którymi mieliśmy okazję nawiązać kontakt, ani nie odpowiedziały, czy wpiszą do programu wyborczego postulaty dotyczące osób LGBT+, ani też ostatecznie tego nie zrobiły:
* Lepszy Gdańsk
[Jak zaznacza Tolerado kandydatka komitetu na prezydentkę Gdańska Elżbieta Jachlewskalewska poparła Model Równego Traktowania, obejmujący również działania na rzecz społeczności LGBT+. Podobne deklaracje składały inne kandydujące osoby, lecz nie komitet.]
* MyToruń
* Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski
No i wreszcie trudno nie wspomnieć o partii, z którą co prawda się nie kontaktowaliśmy, ale która w kampanii sama zabierała od czasu do czasu głos w sprawach LGBT+. Prawo i Sprawiedliwość jak zwykle okazało się partią programowo homofobiczną. Widać to choćby po wypowiedzi kandydata na prezydenta Warszawy Patryk Jaki, który zapowiedział w jednej ze stacji telewizyjnych, że żadnej karty LGBT+ nie podpisze, bo „mam w tej sprawie silne przekonania, jestem osobą o poglądach liberalno-konserwatywnych. To są moje silne poglądy. Jeżeli chodzi o gospodarkę - liberalne, jeżeli chodzi o [sprawy] obyczajowe - konserwatywne". Najwyraźniej „konserwatywny" światopogląd nie pozwala np. na to, by Straż Miejska monitorowała i zwalczała przestępstwa z nienawiści wobec osób LGBT+, skuteczniej zapewniając im bezpieczeństwo.
Niezwykle się cieszymy, że akcja „MNW Samorządy" poszła tak dobrze. Że udało nam się wprowadzić temat osób LGBT+ do kampanii wyborczej. Że pokazaliśmy, iż również w samorządach można zrobić wiele dla tych, którzy na co dzień spotykają się z nierównym traktowaniem wyłącznie z powodu swojej orientacji. W debacie publicznej zaczyna się dostrzegać, że samorządy mają narzędzia, pozwalające zapewnić osobom LGBT+ większe bezpieczeństwo i równe prawa. To naprawdę duży krok naprzód.
Dziękujemy Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Trans-Fuzja za udział w rozmowach z Wygra Warszawa i Koalicją Obywatelską (Trans-Fuzji również za skonsultowanie programu SLD-Lewica Razem) w Warszawie. Wspólnie możemy więcej!
‼️Ale tego sukcesu nie byłoby bez Was. Wiele razy pisaliście i pisałyście do komitetów, kandydatów i kandydatek, pytając ich, co zamierzają zrobić dla naszej społeczności. To dzięki Waszemu zainteresowaniu i Waszemu głosowi temat „LGBT+ a samorządy" zdołał się przebić do mediów i stać się ważną częścią tegorocznej kampanii. Dlatego na zakończenie akcji chcemy Wam ogromnie podziękować i niestety podkreślić, że niedługo roboty będzie jeszcze więcej. Bo przecież o naszych sprawach mówimy nie tylko w kampanii. Już za chwilę zacznie się nowa kadencja i wspólnie będziemy rozliczać komitety z obietnic oraz domagać się od naszych przedstawicieli, by swoimi decyzjami pomagali nam uzyskać równe prawa. Na szczęście wiemy, że możemy tu na Was liczyć!
Patryk Bartłomiej Oczadły - "Hej Repliko! Mam 22 lata, mieszkam w 20-tysięcznym Bieruniu (miasteczko między Tychami, a Oświęcimiem). Jestem aktywistą, społecznikiem i członkiem Partii Razem. Kandyduję do sejmiku województwa śląskiego z okręgu nr 2 obejmującego Katowice, Mysłowice, Tychy oraz powiaty bieruńsko-lędziński i pszczyński.
Z szafy wyszedłem, mając 17 lat. W końcu mogłem zacząć być sobą! To był definitywny koniec z kłamstwami i wymyślaniem na szybko odpowiedzi, która zadowoli mojego rozmówcę. Nie musiałem już udawać kogoś, kim nie byłem. Oczywiście nie wszystkim mój coming out się spodobał. Kilka znajomości się skończyło, dziadek mnie wyklął, ktoś inny z rodziny zwyzywał mnie od p####ów. Ale wyszedłem z tego wszystkiego silniejszy, pewniejszy siebie i dumny, że odważyłem się ujawnić.
Wiecie co? To była najlepsza decyzja w moim życiu!
Wracając do wyborów. Samorząd może zrobić naprawdę sporo dla naszej społeczności! Jako radny szczególną uwagę poświęcę na:
• Skuteczną walkę z przemocą domową;
• Równość niezależnie od orientacji, płci czy wyznania;
• Szkolenia antydyskryminacyjne dla służb mundurowych, urzędników i urzędniczek;
• Rzetelną edukację seksualną w szkołach;
• Ustanowienie języka śląskiego językiem regionalnym.
Pozdrawiam gorąco! Patryk Oczadły (lista nr 6, miejsce 3)"
Ola Swat - Droga Redakcjo Repliki i Drodzy Czytelnicy oraz Drogie Czytelniczki, startuję do Rady Miasta Dzierżoniów z Koalicyjnego Komitetu SLD Lewica Razem. Jestem osobą biseksualną.
Zależy mi na poprawie sytuacji osób LGBT+ i wszelkich osób wykluczonych w małych miejscowościach. Moim pomysłem jest edukacja antydyskryminacyjna w szkołach, obejmująca walkę z wykluczeniem i dyskryminacją ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię, niepełnosprawność czy słabą sytuację materialną. Mogłabym w tej sprawie porozumieć się z osobą, która w Radzie Miasta będzie zajmować się oświatą. Bardzo liczę na zmianę w mentalności mieszkańców prowincji, ale wiem, że to należy zmieniać od podstaw, wpajać ludziom od lat szkolnych. Z pozdrowieniami Aleksandra Swat"
Grupa Stonewall przestawia Halo Poznań! Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę, a my mamy dla Was sylwetki trójki kandydatów do Poznańskiej Rady Miasta, którzy prężnie działają od lat w Grupie Stonewall!
Z Komitetu Wyborczego Lewica do Rady Miasta startuje Piotr Moszczeński. Możecie go wesprzeć szukając czwartego miejsca na liście w okręgu nr 2 (Winogrady, Winiary, Sołacz, Wola).
"Drogie Osoby Nieheteronormatywne, Niecisnormatywne, Sojuszniczki i Sojusznicy!
Postanowiłem w tym roku wziąć udział w wyborach samorządowych żeby zawalczyć o nasze interesy. Wierzę w to, że Poznań powinien aktywnie wspierać osoby zagrożone wykluczeniem ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - nie tylko symbolicznie, ale również oferując konkretne wsparcie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Dlatego w tym roku, wraz z komitetem Lewicy zaproponowałem włączenie funkcji Hostelu Interwencyjnego dla osób LGBT+ w miejski system pomocy. Zapewne słyszeliście/ałyście o istnieniu takiego hostelu w Warszawie, jednak przestał on działać ze względu na to, że skończył się grant.
Razem z Lewicą uważam, że pomoc osobom w kryzysie nie powinna zależeć od przyznania grantu czy sukcesu zbiórki internetowej, ale powinna być dostarczana przez państwo, na które wszyscy, również osoby LGBT+, składamy się w podatkach. Dlatego proponuję rozwiązanie systemowe, trwałe, na którym osoby w najtrudniejszych życiowych sytuacjach będą mogły polegać.
Jeśli popierasz mój postulat i uważasz, że mamy prawo domagać się więcej od naszych władz - zagłosuj 21 października na listę KWW Lewica, prezydenta Tomasza Lewandowskiego, a do sejmiku wojewódzkiego na Partię Razem, której kandydaci zadeklarowali wsparcie dla mojego pomysłu na poziomie wojewódzkim.
Wspólnie możemy przełamać kolejną barierę, która wydawała się nie do złamania w Polsce.
Pokażmy, że Poznań jest prawdziwą Tęczową Stolicą Polski! Głosujmy!"
Robert Dąbrowski: Hej! Dziękuję za waszą akcję, to naprawdę świetny pomysł dla wszystkich osób LGBT+ i sojuszniczek startujących oraz głosujących w najbliższych wyborach.
Jestem osobą biseksualną i niebinarną, kandyduję do Rady Miasta Wrocławia w okręgu 4 z komitetu Wrocław dla Wszystkich (lista 19).
Z racji wieku, są to moje pierwsze wybory w ogóle, także w roli osoby głosującej. Jestem członkiem partii Razem, w której działam od dwóch lat. Moim priorytetem w samorządzie jest walka z nietolerancją i każdej jej odmianą; homofobią, transfobią, faszyzmem, rasizmem, ableizmem i wszystkimi innymi nienawistnymi poglądami.
Chciałbym skupić się również na równości, świeckości i bezpieczeństwie, poprzez wprowadzanie szkoleń i mechanizmów równościowych w instytucjach publicznych, rozdział samorządu od kościoła oraz dużo surowsze podejście do coraz częstszych przejawów brunatnej przemocy i agresji w przestrzeni miejskiej. Wierzę, że dzięki tym działaniom Wrocław może stać się miastem otwartym i tolerancyjnym dla wszystkich. Miastem, w którym każda osoba może żyć bez obaw i nie czuć się dyskryminowania lub niepasująca. Miastem dla wszystkich. Z tęczowymi pozdrowieniami, Robert Dąbrowski (Replika)
Razem Wrocław przestawia kandydatkę na radną wojewódzką z Wrocławia. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk to jedna z liderek Razem. Od lat działa na rzecz praw kobiet, była jedną z głównych twarzy Czarnego Protestu przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji. Agnieszka to ekspertka od edukacji: doradzała dolnośląskim samorządom, zakładała przedszkola na terenach wiejskich, pracowała z młodzieżą w mniejszych miejscowościach, uczyła studentów na wrocławskich uczelniach.
Kandyduje do sejmiku, bo wierzy, że Dolny Śląsk może być regionem, w którym dla żadnego dziecka nie zabraknie miejsca w przedszkolu i w którym każda kobieta będzie miała dostęp do antykoncepcji, bez konieczności siłowania się z klauzulą sumienia lekarza czy aptekarza. Chce budować województwo ze sprawnym i dostępnym transportem publicznym, z rozwiniętą siecią świetlic i bibliotek i szkołami, w których dzieciaki uczyć się będą współpracy i otwartości.
Miejsce nr 1 z listy nr 6 (KW Razem) do sejmiku wojewódzkiego, okręg wyborczy nr 1 Jest wielką przyjaciółką LGBTQ
Arek Kruk spot
Jest wielu cudowny kandydatów Razem, Koalicja Obywatelska, SLD, Zieloni, czy lokalni komitetów.
Miedzy innymi: Maciek Kruszka, Iwona Gałązka, Wojciech Krzemiński; Marta Lempart; Arek Kruk, Piotr Moszczeński, Dominik Kuc, Grzegorz Janiczak, Vala Tomasz Foltyn, Paweł Rabiej, Kamil Maczuga, Katarzyna Paprota, Danuta Sowińska, Daniel Michalski znany jako Charlotte Drag Queen, Maciek Mazurkiewicz, Marek Szolc, Artur Eichhorst, Grzegorz Burghardt, Sandra Mazur, Natalia Pancewicz, Angelina Fedorus, Wiktoria Maria Arbaros, Adrian Muszyński, Adam Jarecki, Patryk Wydurski. Marcin Świtalsk, Kamil Oździński, Anna Wiśniewska, Łukasz Olszewski, Rafał Dembe, Kajetan Żelech. Mateusz Panek. Aleksandra Barańska. Magdalena Szumińska. Zuzanna Kamińska. Krzysiek Jasiński. Filip Chudy. Piotr Milewski. Sebastian Liszka. Kasia Gauza.
Jacek Dehnel: Od dawna mówię, że największym zagrożeniem dla Polski jest nie tylko to, że PiS rozmontowuje wszystkie bezpieczniki demokracji, ale i to, że po nim mogą na rozmontowane przyjść miłośnicy faszyzmu, którzy wszystko będą mieli podane jak na tacy. Ale okazuje się, że być może PiS sam sobie wprowadzi do polityki rasistów i miłośników neonazistowskich kapel. Takie, na przykład, Kutno. Taki, na przykład, kandydat PiSu na radnego, Maciej Pawlak, okręg 2, pozycja 6. Otóż na fejsie istnieje niejaki „Maciek Pawluiczenko” (twarz kandydata), który ma nader bogatą zawartość profilu. Czego tam nie ma? Zdjęcie prezesa jest (z „Bójta się, lewaki”), zdjęcie z kandydatką na prezydenta Kutna, Ewą Rzymkowską, jest. Z uściskiem dłoni i uśmiechem.
A tu inne screeny z fejsa pana Pawluiczenko. W tle obrazek wspólnej krucjaty wikingów i krzyżowców przeciwko skarykaturowanym czarnym, LGBT, uchodźcom (oczywiste nawiązanie do manifestu terrorysty Breivika), dalej kilka przebojów nazistowskiej kapeli Konkwista 88 (88 oznacza HH, jak „Heil Hitler”), m.in. „A.F.P.” („Aryjski Front Przetrwania”: „krew aryjska nas połączy / wszystkich białych ludzi razem / do zwycięstwa poprowadzi / znak swastyki na sztandarze”) pod którymi daje sobie serduszka z kolegą Remkiewiczem, który zamiast profilówki ma zdjęcie nazistowskiego „męczennika”, bojówkarza Horsta Wessela. Na 1 sierpnia jest hasło „GOOD NIGHT LEFT SIDE Cześć i chwała bohaterom!” - ale chodzi chyba o „bohaterskich” kolegów Horsta Wessela, których do zwycięstwa – niestety – poprowadził znak swastyki na sztandarze. Znane już nam „AFP!” Pojawia się również w komentarzach o „ludziach, którzy niszczą Białą Europę”. Jest mizoginia, jest homofobia, jest „do boju, biała Chorwacjo”, entuzjazm dla Walusia, jest „Anti antifa!”.
Niniejszym więc pytam kandydata Macieja Pawlaka, czy to on prowadzi profil „Maciek Pawluiczenko” (nie można wykluczyć, że ktoś prowadzi taki profil od dawna, jeszcze zanim kandydat Pawlak zadecydował, że będzie kandydował, a partia Prawo i Sprawiedliwość wystawiła go do wyborów – i że w Kutnie nikt się nie zorientował, że istnieje taki neonazistowski profil na fejsie, szkalujący kandydata Pawlaka jako rasistę i neonazistę). Niniejszym pytam kandydatkę na prezydentkę Kutna, panią Ewę Rzymkowską, jak ustosunkuje się do tych materiałów.
Głos na PIS tacy ludzie mogą rządzić, czas obudzić Polsko - Czas Wyboru Równości i Tolerancji, a NIE zło.
Teraz, w tym krytycznym i momencie jakiej jesteśmy w historii naszego narodu Polskiego, jest czas, aby zrobić to co trzeba właściwego. Dać do zrozumienia naszym politykom, nie zgadzamy się na nienawiść, nietolerancje. Głosuj głową, na Polskę tolerancyjną, równościową.
Tweet
Uprzejmie proszę o usunięcie mnie z tej informacji, nie życzę sobie przez ciebie promowanie mojej kandydatury.
OdpowiedzUsuńSławomir H.