niedziela, 28 października 2018

Słowo Boże na niedziele


Sprawa osób homoseksualnych nie jest podstawową kwestią, która pojawia się na synodzie młodzieży, ale wypłynęła podczas sobotniej konferencji prasowej w Rzymie. Młodzi delegaci synodalni naciskają na pasterzy Kościoła by byli bardziej włączający dla osób LGBT.

Niektórzy z biskupów wcześniej argumentowali, że synod nie powinien posługiwać się zwrotem "LGBT" ponieważ ich zdaniem oznacza on określoną ideologię polityczną. Zamiast tego proponowali by mówić o "osobach zainteresowanych osobami tej samej płci". Abp Charles Chaput z Filadelfii mówił, że nie ma kogoś takiego jak "katolicy LGBTQ", albo "katolicy transpłciowi", czy "katolicy heteroseksualni", bo "te oznaczenia opisują ukryte różnice zawarte w równości i jedności panującej w prawdziwej wspólnocie eklezjalnej, jaką jest ciało Jezusa Chrystusa". Do tej kwestii odniósł się o. James Martin SJ, którego uwagi na temat publikowaliśmy już na DEON.pl.

Opublikowane w niedzielę doniesienie pokazują, że członkowie anglojęzycznych grup roboczych zmagają się z tym jak odnieść się do zagadnienia osób nieheteronormatywnych. Jedna z grup napisała, że "nikt - niezależnie od płci, stylu życia czy orientacji seksualnej, nie powinien czuć się niekochany", bo "prawdziwa, autentyczna miłość nigdy nie wyklucza wezwania do nawrócenia, zmiany życia". Inna grupa zaproponowała utworzenie nowego dokumentu o posłudze duszpasterskiej dla osób LGBT. Grupa niemieckojęzyczna wyraziła pragnienie "poważnej dyskusji z młodymi ludźmi wewnątrz Kościoła na temat seksualności i partnerstwa", zaś grupa hiszpańskojęzyczna wezwała do tego by kościół towarzyszył wszystkim ludziom, "również tym o odmiennej orientacji seksualnej, tak żeby mogli oni wzrastać w wierze i związku z Bogiem".

Abp Matteo Zuppi z Bolonii w trakcie konferencji prasowej 18 października mówił, że opieka duszpasterska dla osób LGBT jest "ważną kwestią", ale ostrzegł przed czynieniem z niej "problemu ideologicznego". Silvia Retamales - świecka delegatka synodalna z Chile wyraziła się w podobnym tonie, mówiąc 15 października, że osoby homoseksualne "powinny czuć, że nie są problemem, a dziećmi Boga". "Kościół powinien być bardziej włączający" - dodawała - Deon.pl

W ten weekend ogłoszono dokument końcowy XV zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów. Okazuje się, że tylko pięć spośród 167 punktów tego obszernego tekstu ojcowie synodalni przyjęli bez sprzeciwu, wszystkie pozostałe zatwierdzano przynajmniej z jednym głosem "non placet".

Najwięcej zastrzeżeń wzbudził paragraf 150 (178 głosów za – 65 przeciw), w którym mowa o seksualności i używający w cudzysłowie określenia „orientacja seksualna”. W tłumaczeniu na język polski brzmi on:

150. Istnieją pytania dotyczące ciała, uczuciowości i seksualności, które wymagają głębszego opracowania antropologicznego, teologicznego i pastoralnego, a które należy przeprowadzić w najbardziej odpowiedni sposób i na najbardziej odpowiednich poziomach, od lokalnego do powszechnego. Pojawiają się wśród nich te odnoszące się w szczególności do różnicy i harmonii między tożsamością męską a żeńską oraz skłonności seksualnych. W związku z tym Synod potwierdza, że Bóg kocha każdego człowieka i podobnie czyni Kościół, ponawiając swoje zaangażowanie w zwalczanie wszelkiej dyskryminacji i przemocy na podstawie płciowości. Potwierdza również decydujące znaczenie antropologiczne różnicy i komplementarności między mężczyzną a kobietą oraz uważa za redukcyjne określanie tożsamości osób, wychodząc wyłącznie od ich „orientacji seksualnej" (KONGREGACJA NUAKI WIARY, List do biskupów Kościoła katolickiego o duszpasterstwie osób homoseksualnych, 1 października 1986 r., nr 16).

W wielu wspólnotach chrześcijańskich istnieją już procesy towarzyszenia w wierze osobom homoseksualnym: Synod zaleca wspieranie takich dróg. W procesach tych pomaga się osobom w zrozumieniu ich historii [osobistej]; w swobodnym i odpowiedzialnym wypełnianiu swojego powołania chrzcielnego; rozpoznaniu chęci przynależenia i wniesienia swego wkładu w życie wspólnoty; rozpoznaniu najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. W ten sposób pomagamy każdej młodej osobie, nikogo nie wykluczając w coraz pełniejszym włączaniu wymiaru seksualnego do swej osobowości, wzrastając w jakości relacji i zmierzając w kierunku daru z siebie - onet.pl

Katedra Hope



Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 21 października 2018. Prowadzenie ks. Piotr Gaś.



Zagubieni - 22. niedziela po Trójcy Świętej - Bogu niech będą dzięki przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego! (Rz 7,25a)



Kościół Middle Church



Metropolitan Community Church w Toronto



Sunshine Cathedral



Metropolitan Community Church of Washington DC



Metropolitan Community Church



Kościół św Stanisława Kostki w St. Louis



Metropolitan Community Church Bostonu



Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz