piątek, 12 października 2018

News: Austria, Lublin, Równość małżeńska, Calum Scott, Wyjście z szafy, Polski rząd kontra LGBT, Pozew o dobre imię ...


Konserwatywny rząd Austrii ostatecznie zaakceptował wyrok Sądu Konstytucyjnego Austrii i od pierwszego stycznia 2019 roku małżeństwa będą dozwolone dla par jednopłciowy.

Miłość nie wyklucza: Obchodzimy dzisiaj Dzień Coming Outu. Co roku wypada on 11 października i powstał dla podkreślenia, jak ważne jest, aby osoby LGBT+ otwarcie mówiły o swej orientacji i o ważnych dla siebie sprawach, gdyż dla homofobicznej nienawiści najlepszym nawozem są milczenie i niewiedza. Dziś ogłaszamy zrobienie kolejnego kroku, by im przeciwdziałać.

W maju 2018 roku na antenie Telewizji Polsat News Kaja Godek nazwała osoby homoseksualne „zboczonymi". Tym samym znieważyła je, naruszyła ich godność i dobra osobiste. Nigdy za te słowa nie przeprosiła.

Dlatego 10 października, szesnaście osób ze społeczności LGBT+ zdecydowało się złożyć wspólny pozew przeciwko Kai Godek. Wśród osób tych są aktywiści i aktywistki LGBT+ (w tym aktywistki Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza), prawnicy i prawniczki, artyści i dziennikarze. Obsługę prawną pro bono zapewnia radca prawny Wojciech Kozłowski. Domagają się, aby Kaja Godek wydała specjalne oświadczenie zawierające przeprosiny, emitowane m.in. w Polsat News.

Jakub Urbanik, inicjator pozwu wyjaśnia: „Byłem wielokrotnie narażony dyskryminujące wypowiedzi ze względu na swoją orientację. W życiu prywatnym, w tym w pracy na uczelni, konfrontuję się z żartami, uwagami czy wypowiedziami deprecjonującymi, często wprost lub aluzyjnie nawiązującymi do przekonania o nieodpowiedniości zachowań seksualnych osób homoseksualnych. [...] Jako prawnik, i osoba ucząca prawa, czuję się zobowiązany do walki z tego typu poniżeniami, także w sądzie: nie tylko we własnym imieniu, ale też innych osób homoseksualnych, zwłaszcza tych, których osobista i zawodowa sytuacja nie pozwala na otwarte sprzeciwienie się nienawiści głęboko ich dotykającej”.

Do pozwu przystąpiły też Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Lambda Warszawa. Nie chodzi tu bowiem tylko o tę jedną wypowiedź, ale o ustanowienie nowego standardu orzeczniczego i zapewnienie całej społeczności LGBT+ lepszej ochrony prawnej. Mowa nienawiści i pogardy doświadczana przez osoby ze społeczności LGBT+ w Polsce nie spotyka się zazwyczaj ani z publiczną dezaprobatą, ani tym bardziej z reakcją prawną ze strony władz. Homofobiczne znieważanie i poniżanie to dziś w Polsce zjawisko stałe i narastające. Osoby LGBT+ są przy tym pozbawione ochrony prawnej, jaka przysługuje ofiarom rasistowskiej czy antyreligijnej nienawiści. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę wymiaru sprawiedliwości na systemowy problem braku ochrony przed mową pogardy i nienawiści.

Aleksandra Muzińska z Miłość Nie Wyklucza podkreśla: „Słowa Kai Godek znieważyły nie tylko powodów, którzy wytoczyli pozew, ale również 2 miliony innych obywateli i obywatelek Polski należących do społeczności LGBT+. Występujemy w imieniu tych, którzy nie chcą lub nie mogą zrobić tego samodzielnie, ponieważ boją się, doświadczają przemocy, a walka o swoje dobre imię w sądzie mogłaby im zagrażać”.

O sprawie piszą już zagraniczne media, miedzy innymi Irlandzkie, Irish Times, opisują homofobie Polską, od Godek jak obraziła Irlandczyków i premiera Leo Varadkar, że już nie są krajem katolickim uznają prawa LGBT i aborcję, po słowa ministra "parada sodomitów.

Polski rząd zablokował przyjęcie przez Radę UE raportu z realizacji Karty Praw Podstawowych. Domagał się usunięcia zapisu o prawach LGBTI i dodania o prześladowaniach chrześcijan i Żydów. Wg informacji OKO.press, domagało się tego ministerstwo sprawiedliwości. Polskie stanowisko zostało odebrane jako działanie w złej wierze, nawet Węgrzy byli krytyczni - Oko Press.

Oświadczenie ruchu Obywatele RP w sprawie Marszu Równości w Lublinie. Z ogromnym zaniepokojeniem przyjęliśmy zakaz przeprowadzenia Marszu Równości w Lublinie, wydany przez Prezydenta Miasta Lublina i podtrzymany przez sąd pierwszej instancji. Zakaz ten jest sprzeczny z Artykułem 57 Konstytucji RP, orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Groźby ze strony środowisk ekstremistycznych nie mogą być pretekstem do odwoływania pokojowych manifestacji – jest to fatalny precedens i poważne zagrożenie dla wolności zgromadzeń. Tym samym jest to prewencyjny zakaz przeprowadzenia kontrdemonstracji deklarowanej jako pokojowa.

W pełni solidaryzujemy się z organizatorami Marszu Równości w Lublinie i popieramy ich decyzję, by niezależnie od wyniku rozprawy w sądzie apelacyjnym (jej wynik w momencie pisania tego oświadczenia nie jest nam znany) przeprowadzić manifestację. Wolności obywatelskich należy bronić, a gdy są odbierane trzeba sobie je po prostu wziąć. Ze swej strony deklarujemy udział naszych przedstawicieli i wszelkie wsparcie, którego jesteśmy w stanie udzielić.

Pinksixty News wiadomości LGBT - W Belgii Brukseli otwarto schronisko dla młody LGBT którzy zostali wyrzuceni z domu i są bezdomni.


W piątek Sądzie Apelacyjnym w Lublinie zapadnie ostateczne orzeczenie ws. zaplanowanego na sobotę Marszu Równości.  Media branżowe zagraniczne miedzy innymi GayStarNews piszą o marszu równości w Lublinie wielu przypomina paradę równości zakazaną przez Lecha Kaczyńskiego.


Calum Scott brytyjski piosenkarz z okazji dnia wyjścia z szafy emocjonalny klip nagrał opowiada o swoich zmartwienia nastoletnich latach, kiedy zmagał się ze swoją seksualnością w pięknym nakręconym filmie pokazuje też zdjęcia z dzieciństwa.


Neil Patrick Harris w programie The View rozmawia o Halloween kostiumach wraz z mężem i dziećmi są znani, dzień Coming Out o swoi dzieciach.


Kapitan reprezentacji USA w siatkówce juniorów Sam Lewis, opowiada o swojej sile bycia sobą, jest jednych z wielu sportowców LGBT.


Hayley Kiyoko aktorka ma rady dla społeczności LGBT z okazji dnia wyjścia z szafy


Troye Sivan z okazji dnia wychodzenia z szafy dodatkowo promuje film boy erasad ekranizacja opartej na autobiograficznej powieści Garrarda Conleya Boy Erased: A Memoir of Identity, Faith, and Family. Jest to opowieść o młodym chłopcu, który pod naciskiem rodziców poddaje się terapii konwersyjnej z Lucasem Hedgesem w roli Conleya.


Los Angeles LGBT Centrum przestawia film z okazji dnia wyjścia z szafy występują Rayvon Owen, Brittany Ashley, Idan Matalon, Carter The Body, Stephanie Rice, opowiadają o swoim wyjściu z szafy.


Ksiądz Ethan opowiada swoją historie drogę do akceptacji bycia sobą i bycia księdzem.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz