piątek, 5 października 2018

Wybory 2018 - Wrocławska deklaracja LGBT+, Wiolka Angelina Fedorus ...


Wiolka Angelina Fedorus: "Nazywam się Wioleta Fedorus. Jestem muzykiem i tatuatorką. Jestem lesbijką i nawet nie można mnie nazwać wyoutowaną bo nigdy nie siedziałam w szafie.

Mieszkam w Sanoku, małym mieście na Podkarpaciu. Startuję w wyborach samorządowych na radną miasta Sanoka, w woj. Podkarpackim, z listy bezpartyjnych Demokratów Ziemi Sanockiej - Okręg 3, poz.7.

Sanok to małe miasto na Podkarpaciu, w którym ludzie w dużej mierze są przepełnieni uprzedzeniami do czegoś innego, czegoś czego nie rozumieją.

Dla naszej społeczności ważna jest widoczność dlatego, że ludzie zwyczajnie myślą, że nie istniejemy. Przez niewiedzę i brak edukacji w tym temacie, pojawia się dyskryminacja w różnych formach, która blokuje poczucie bezpieczeństwa, także w sferach zawodowych.
W polityce, kiedy jest się osobą publiczną, warto jest być ujawnionym, ponieważ można zwrócić w dużej mierze uwagę na dany problem. Wszyscy muszą pamiętać o konsekwencjach homofobii, która nas dotyka - szczególnie młode osoby, a te często nie mogą znaleźć sobie miejsca w świecie. W swoim programie m.in. mam monitoring przestępstw kierowanych uprzedzeniami i edukację antydyskryminacyjną w szkołach.

Widoczność w polityce skutkuje zmianą świadomości społecznej i zachęcam każdego aby w każdym momencie swojego życia był w pełni sobą. ''Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.'' Pozdrowienia - Wioleta" - Replika.

Komitet Wrocław Dla Wszystkich i Marta Lempart, jego kandydatka na prezydentkę miasta przyjęli samorządowy Program LGBT+. Powstał on w konsultacji ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza i z Kultura Równości . To pierwsza tego typu deklaracja wyborcza we Wrocławiu i trzecia w Polsce, po Warszawie i Krakowie!

Oto sześć punktów wrocławskiego programu:

- Monitoring i system interwencyjny wobec przestępstw motywowanych uprzedzeniami do osób LGBT+

- Bezpieczna szkoła i program „Latarnik"

- Miejski pełnomocnik/pełnomocniczka ds. równego traktowania

- Audyt działania karty różnorodności

- Miasto i urząd zaangażowane w widoczność społeczności LGBT+

- Polityka miejska LGBT+ tworzona i wdrażana we współpracy ze społecznością

Jeszcze zanim ruszyła kampania wyborcza przekonywaliśmy, że samorządy mają duży wpływ na sytuację osób LGBT+ i mogą odgrywać niezwykle pozytywną rolę. Właśnie dlatego powstał nasz program, napisany z myślą o Warszawie, ale możliwy do zaadaptowania w innych miastach, powiatach i gminach - czego najlepszym przykładem jest dzisiejsza wrocławska deklaracja.

Program można znaleźć TUTAJ

Jeżeli chcesz, żeby kandydaci i kandydatki w wyborach samorządowych również zadeklarowali/zadeklarowały się, czy i jak dokładnie chcą wspierać osoby LGBT+ żyjące w ich społecznościach lokalnych:

 wyślij mu/jej link do naszego Programu z pytaniem, co zamierza zrobić dla osób LGBT+ w Twoim samorządzie (https://mnw.org.pl/program_samorzadowy_dla_lgbt).

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, pamiętaj, że w wyborach samorządowych możesz patrzeć na zobowiązania wyborcze kandydatów i oceniać ich również po tym, czy mają pomysł na to, żeby w Twojej społeczności lokalnej osobom LGBT+ żyło się lepiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz