wtorek, 23 października 2018

News: Tęczowy piątek, Trump kontra transpłciowe osoby, Urugwaj, Robert Biedroń, Kościół katolicki, Interpłciowość ...


Jesteś osobą interpłciową? Jesteś osobą, która urodziła się z ciałem posiadającym nietypowe cechy płciowe? Zdiagnozowano u Ciebie wrodzony przerost nadnerczy, niewrażliwość na androgeny, zespół Swyera (dysgenezja gonad), MRKH, zespół Turnera czy zespół Klinefeltera lub posiadasz inne cechy świadczące o zróżnicowanym rozwoju płciowym? Jeśli choć jedna z Twoich odpowiedzi brzmi tak, zachęcamy Cię do wzięcia udziału w spotkaniach Poznajmy się - KPH.

Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwana przez uczniów i uczennice akcja odbędzie się już w ten piątek 26 października. I to w rekordowej liczbie szkół, bo aż w 211. Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich.

Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć – tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii. Tęczowy Piątek, którego inicjatorem jest KPH, odbędzie się w tym roku już po raz trzeci. Do tegorocznej akcji zgłosiła się rekordowa liczba szkół, bo aż 211.

W dniu akcji, która w tym roku wypada 26 października, na szkolnych korytarzach pojawiają się tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji jest akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Szkoły, które zdecydowały się zorganizować Tęczowy Piątek dostały od KPH zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. Scenariusz Tęczowego Piątku wymyślą same.

O tym jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek zadecyduje nauczyciel lub nauczycielka wraz ze swoimi uczennicami i uczniami. To oni najlepiej znają swoją szkołę i wiedzą, co się u nich sprawdzi – wyjaśnia założenia akcji Joanna Skonieczna z KPH – My dajemy podpowiedzi. Mówimy np. jakie filmy można pokazać podczas lekcji, ale to szkoła wybiera konkretny tytuł.

Akcja od samego początku cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród nauczycieli i nauczycielek jak i uczniów i uczennic. Dlatego w tym roku do udziału w Tęczowym Piątku daną szkołę mogła zgłosić również młodzież i rodzice.

O tym, że warto mówi Adam, 16-letni uczeń, w którego szkole Tęczowy Piątek odbył się w zeszłym roku – W szkole czułem się bardzo samotny. Do czasu Tęczowego Piątku. Wtedy zrozumiałem, że to, że jestem gejem jest OK. I to było super! Wtóruje mu licealista, Dominik Kuc, który w maju tego roku opublikował ranking warszawskich liceów przyjaznych uczniom i uczennicom LGBTQ:

Tęczowy Piątek pokazuje przede wszystkim, że osoby LGBTQ+ są obecne we wszystkich szkołach. Tak, we wszystkich. Nawet jeśli się ukrywają i nie mówią o swojej orientacji czy tożsamości płciowej nikomu – stwierdza uczeń.

Tęczowy Piątek daje szansę nauczycielkom i nauczycielom na pokazanie wsparcia dla tej grupy. Dzięki temu osoba LGBTQ+ mająca coming-out jeszcze przed sobą będzie czuła się bezpieczniej, będzie pewna, że może liczyć na czyjeś wsparcie. Dla osób „w szafie” ma to naprawdę ogromne znaczenie, szczególnie na początku nowego roku szkolnego – mówi Dominik.

Jak wynika z badań, w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBT. Szkoła ma szansę stać się dla nich drugim domem – miejscem, do którego będą chodzić z przyjemnością i w pełni się realizować. Niestety obecnie często jest koszmarem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH aż 70% uczniów LGBTQI doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30% przypadku doszło do niej właśnie w szkole. Decyzją obecnego rządu nie obowiązuje już rozporządzenie MEN nakazujące prowadzenie zajęć uwzględniających treści antydyskryminacyjnej, co dawało namiastkę ochrony przed homofobią czy transfobią.

Problem homofobii w szkołach istnieje i nie da się temu zaprzeczyć. Na szczęście mamy dostęp do narzędzi edukacyjnych, które dają nadzieję na zmianę. Jednym z nich jest Tęczowy Piątek. Dlatego tak ważne jest, aby wzięło w nich udział jak najwięcej szkół – stwierdza Skonieczna.

Nowe prawo dotyczące osób transpłciowych uchwalono w miniony czwartek 18 października w Urugwaju. Dokument niesie ze sobą wiele korzystnych zmian, m.in.:

- wprowadza refundację terapii hormonalnej oraz zabiegów adaptacyjnych,
- ustanawia minimalną liczbę transpłciowych osób pracujących w sektorze publicznym, co znacząco wpłynie na zatrudnienie i poprawę jakości ich życia,
- ustanawia stypendia dla osób transpłciowych, ułatwiając im dostęp do edukacji,
- wprowadza możliwość zmiany danych (także oznaczenia płci) na podstawie wniosku, bez udziału sądu,
- daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie dla osób transpłciowych, które doświadczyły prześladowań politycznych podczas wojskowej dyktatury w Urugwaju (1973-1985).

Wprowadzone prawo umożliwia także osobom niebinarnym określenie swojego oznaczenia płci w danych na podstawie odczuwanej tożsamości płciowej.

To prawo to wielki krok na drodze do równości prawnej osób transpłciowych nie tylko w Ameryce Południowej. Urugwaj jest kolejnym państwem, które wprowadza nowoczesne prawo oparte na samostanowieniu i poszanowaniu praw człowieka osób transpłciowych, eliminujące upokarzające procedury sądowe i przymus przechodzenia procedur medycznych - Trans Fuzja.

Ale złe wieści z USA dla osób transpłciowy, Trump chce ich pozbawić praw.

Według zawiadomienia, w którego posiadanie wszedł "The New York Times", rząd Donalda Trumpa planuje uniemożliwić transpłciowym osobom uznanie ich tożsamości płciowej w świetle prawa. W planach są zmiany w tekście ustawy antydyskryminacyjnej wprowadzonej w życie w czasie rządów Obamy. Trump chce ograniczenia definicji płci do genitaliów posiadanych w momencie urodzenia.

Plany te są najnowszym i najbardziej drakońskie z szeregu wysiłków podejmowanych przez administrację Trumpa w celu usunięcia i ograniczenia praw osób transpłciowych, w tym służby wojskowej, federalnych praw więziennych, opieki zdrowotnej, szkół, sądownictwa i więcej. (Queer.pl)

Laverne Cox, Kim Petras, Cher wielu inny protestują przeciwko Trumpowi dotyczące uniemożliwić osobom transpłciowy prawa.

Cathlyn Jenner gratuluje wybory Trumpa, wielu inny republikanów LGBT tak mówili jaki on wspaniały. Trump powiedział teraz im nie są kim są, tak Jenner nie jest kobietą tylko mężczyzną według nowego prawa Trumpa. Tak broniła go przed "przyjaciółkami", że to nie prawda on jest dobry, a teraz płacze, że chce odbierać prawa trans osobom.


Zagrożenie dla transpłciowy osób w USA Trump chce im odebrać prawa. Urugwaj zatwierdza prawo dla osób transpłciowy. Lesbijka wygrywa w Sydney wybory. Rosyjski artysta wygrywa AlternativeMissWorld przebrany za MissUFO.


Niezależna kandydatka ujawniona lesbijka Kerryn Phelps wygrywa wybory Wentworth


Robert Biedroń: Wszystko wskazuje na to, że moja dotychczasowa zastępczyni Krystyna Danilecka-Wojewódzka zostanie nową prezydentką Słupska już w I turze.



- Obecnie nie ma przestrzeni politycznej dla Roberta Biedronia. Może coś ugra w wyborach do Europarlamentu, ale nie sądzę, by osiągnąl dobry wynik w wyborach parlamentarnych - mówiła Renata Grochal. - Będzie starcie PO i PiS, lewica niekoniecznie będzie miała jakieś znaczenie – dodała.


Gej Aaron Bianco który został zaatakowany homofobicznie rezygnuje z kościoła katolickiego św. Jana Ewangelisty, z powodu homofobii.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe oraz na temat transpłciowy osób Trump chce pozbyć ich praw.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz