niedziela, 21 października 2018

Dziś wybory Jak stawiać krzyżyk i dlaczego w kratce


zdjęcie przedstawiające plakat przedstawiający zarys osoby z walizką oraz tekstem “Chcesz tolerancji? To sobie wyjedź / wybierz!”; u góry różowe tło z napisami: „Wygrzebane w Archiwum” i „Plakat akcji ‘Wybieram tolerancję’ z 2006 roku" - Lambda Warszawa.

Jak oddać ważny głos? Złota zasada: jedna karta – jeden kandydat - jeden znak X.

To oznacza, że na jednej karcie do głosowania wybieramy tylko jednego kandydata i stawiamy znak X w kratce z lewej strony przy jego nazwisku.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym znak X to teraz co najmniej dwie linie, przecinające się w obrębie kratki. Taka definicja oznacza, że za znak X może zostać uznany także hasztag, gwiazdka czy każda inna kombinacja co najmniej dwóch linii, które przetną się wewnątrz kratki. Lepiej jednak postawić klasycznego iksa, tak jak robiliśmy to przez lata, bo akt głosowania jest zbyt doniosły, a karta wyborcza nie jest czymś, po czym można sobie dowolnie mazać, dając upust naszej wenie twórczej – nawet jeśli zezwala na to ustawodawca.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego stanowi także, że wyborca może zamazać już postawiony przez siebie znak X i postawić go w innym miejscu, przy innym kandydacie – i nasz głos nadal będzie ważny. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła w stanowisku wydanym w ostatni poniedziałek, że zamazanie kratki ze znakiem X w taki sposób, że da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełni nową definicję znaku X. A to będzie oznaczało, że jeśli postawiliśmy znak X, zamazaliśmy go w sposób, o którym pisze PKW, i postawiliśmy w innym miejscu, to nasz głos będzie nieważny, bo komisja potraktuje to jako postawienie dwóch głosów.


PKW uznała także, że jednolite zamazanie kratki z postawionym już znakiem X może spowodować niepewność, czy pod zamazaniem znajduje się X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. PKW zaapelowała do wyborców, by nie zamazywali kratek.

Nasz głos będzie nieważny, jeśli nie postawimy na karcie do głosowania żadnego znaku X, postawimy więcej niż jeden znak X przy więcej niż jednym nazwisku z więcej niż jednej listy kandydatów albo postawimy znak X przy nazwisku kandydata z unieważnionej listy lub nazwisku osoby, która została skreślona przez komisję terytorialną.

W wyborach radnych w okręgach jednomandatowych (w gminach i miastach do 20 tys. mieszkańców) oraz wyborach wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nasz głos będzie nieważny, jeśli nie postawimy na karcie do głosowania żadnego znaku X, postawimy więcej niż jeden znak X lub postawimy znak X przy nazwisku osoby, która została skreślona przez komisję terytorialną.

W wyborach radnych gmin i miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz radnych powiatów i sejmików wojewódzkich głos będzie nieważny, jeśli nie postawimy znaku X, postawimy znak X przy więcej niż jednym nazwisku z więcej niż jednej listy kandydatów lub postawimy znak X przy kandydacie z listy, która została unieważniona przez komisję terytorialną. Więcej na TVN24 i na Krajowe Biuro Wyborcze


1 komentarz:

  1. Pedale złamałeś ciszę wyborczą. Nie martw się i tak lewactwo przegra dobra zmiana wygra miażdżąco. Pogonimy was z Polski.

    OdpowiedzUsuń