niedziela, 6 listopada 2016

Świeci Sergiusz i Bakchus


Święci Sergiusz i Bakchus, byli Rzymskimi żołnierzami stacjonowali w Armenii, którzy byli głęboko przywiązani do siebie. Ich historia ślubów i męczeństwa. Ikona wykona przez franciszkanina Roberta Lentz.

Sergiusz i Bakchus - żołnierze rzymscy znad Eufratu w armii Galeriusza, męczennicy chrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego, czczeni przez Apostolski Kościół Ormiański, koptyjski i syryjski Kościół Ortodoksyjny.

Obaj byli chrześcijanami. Straceni zostali za wiarę w czasach rzymskich. Bakchus został zamęczony w Barbalissus nad Eufratem, Sergiusz, zabrany przez rządcę Antiocha do Syrii, ścięty mieczem. Obaj męczennicy byli popularnymi świętymi starożytnego Wschodu. Ich groby miał widzieć Anonim z Piacenzy. Św. Bakchus jest patronem Loceri i Bolotany na Sardynii, zaś św. Bakchus Triestu. Obaj patronują służbom wojskowym.

Według naukowca Boswella święci Sergiusz i Bacchus żyjący w IV w. mogli być zjednoczeni przez adelphopoiesis

Adelphopoiesis to znaczy braterstwo duchowe lub duchowa adopcja, usankcjonowany prawnie i obrzędowo związek między osobami tej samej płci w Kościele prawosławnym. Sytuacja historyczna adelphopoiesis nie jest całkowicie wyjaśniona. Była ona przedmiotem badań takich naukowców jak np John Boswell i William N. Eskridge. Boswell przebadał 62 greckie i słowiańskie dokumenty opisujące ceremonię zawiązywania braterstwa, które miały miejsce w zakonnych instytucjach kościoła katolickiego i prawosławnego w okresie V-XV wieku, głównie w Grecji i w krajach bałkańskich. Na tej podstawie wysunął hipotezę, że adelphopoiesis było pewnego rodzaju homoseksualnego małżeństwa. O ile fakty prezentowane przez Boswella nie budzą zastrzeżeń, to ich interpretacja, co do charakteru tych związków, nie w pełni przekonuje wielu historyków i teologów.

grafika Anthony Gayton 
Badania zostały zakwestionowane przez wielu historyków na temat seksualności święty. Niezależnie od tego, w wyniku prac Boswella, Sergiusz i Bakchus stały się powszechnie czczona w gejowskiej społeczności katolickiej. W 1994 roku od Franciszkanina Roberta Lentza ikona przestawiona Sergiuszem i Bachusem, często pojawiła się na parada Gay Pride.

Według wczesnych rękopisów, Bacchus ukazał Sergiusza, w noc przed śmiercią, jako anioł. Namawiał Sergiusza żeby nie podawał się, ponieważ zostanie połączeni w niebie jako kochankowie. Jego oświadczenie jest wyjątkowa w historii męczenników. Zazwyczaj nagroda jest zjednoczenie z Bogiem, a nie z kochankiem. W ciągu następnych dni Sergiusz był torturowany i w końcu ścięty.

Kościół rzymskokatolicki Sergiusza i Bachusa wyrzucił ich z kalendarza liturgicznego w 1969 roku - w tym samym roku, co były zamieszki w Stonewall w Nowym Jorku. Podobno ze względu na brak dowodów historycznych, ale niektórzy widzą jako działanie anty-gejowskiej. Sergiusza i Bachusa nadal popularne świętych chrześcijan nie który kościołach bliskiego wschodu, teraz też wśród LGBT chrześcijan i ich sojuszników.

Źródło Jesus in love

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz