czwartek, 3 listopada 2016

Nadmiar środków przeciwbólowy grozi zdrowiu


zdjęcie NPR/AP
Nadmiar środków przeciwbólowy grozi zdrowiu. Statystyczny Polak stosuje 7 razy w miesiącu środki przeciwbólowe. Tymczasem ból to ważny sygnał ostrzegawczy. Nie należy od razu się go pozbywać. Lepiej ustalić z lekarzem jego przyczynę np powodem bólu głowy może być nadciśnienie lub jaskra.

Leki przeciwbólowe - kilka ważnych zastrzeżeń. Sięgając po tabletki przeciwbólowe, powinniśmy kierować się rozsądkiem. Oto jaki - poza zniesieniem bólu - mogą mieć wpływ na nasz organizm:

* Po pierwsze: Ból bywa sygnałem, że w organizmie toczy się jakiś proces chorobowy. Częste przyjmowanie takich leków może maskować prawdziwe dolegliwości i sprawić, że przeoczymy objawy poważnego schorzenia, które wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

* Po drugie: Łykając z nawyku tabletki przeciwbólowe, zapominamy, że są one (tak jak np. antybiotyki) lekami i zawarte w nich substancje, jeśli są przyjmowane w nadmiarze, zatruwają organizm.

* Po trzecie: Większość środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty silnie oddziałuje na śluzówkę i może spowodować poważne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

* Po czwarte: Wiele preparatów przeciwbólowych zawiera te same substancje czynne, np.
paracetamol jest głównym składnikiem m.in. Apapu, Paracetamolu, Coldrexu. Przyjmowanie jednego środka pomaga zwalczyć ból. Ale już połączenie go z drugim, który ma tę samą substancję czynną, może być dla nas niebezpieczne, nawet wywołać zatrucie.

* Po piąte: Nie wszystkie leki przeciwbólowe są bezpieczne. Niektóre z nich mogą przy długim stosowaniu prowadzić do niewydolności nerek i do anemii oraz przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej. Dowiedziono też, że tabletki zawierające matamizol mogą uszkodzić szpik kostny. Bez wyraźnych wskazań lekarskich nie należy brać leków przeciwbólowych zawierających aminofenazol oraz propyfenazon. Lekarze przestrzegają przed tabletkami z fenacytyną, która niekorzystnie wpływa na nerki i może uzależniać.

* Po szóste: Nadmiar leków przeciwbólowych wpływa na wyniki badań laboratoryjnych i daje nieprawidłowy obraz stanu zdrowia. Między innymi zmienia się barwa moczu, zawyża poziom amoniaku, glukozy i zaniża potasu. Testy ciążowe wykonane po zażyciu leków przeciwbólowych są niemiarodajne.

Co robić, by leki przeciwbólowe nie zaszkodziły. Wybierając środek przeciwbólowy, uważnie czytajmy ulotkę, szczególnie punkty dotyczące składu, przeciwwskazań i sposobu dawkowania. Zdecydujmy się na jeden środek i nie łączmy go z innymi podobnie działającymi. Aby uniknąć podrażnienia żołądka, wybierajmy tabletki w specjalnych osłonkach i przyjmujmy je po jedzeniu.

Leków przeciwbólowych nie wolno łączyć z alkoholem - to miewa zgubny wpływ na wątrobę. Nie należy też popijać ich sokami owocowymi, zwłaszcza zawierającymi silne kwasy, np. pomarańczowym lub grejpfrutowym.

Nie połykajmy kolejnej tabletki po 20 minutach, gdy pierwsza nie pomogła. Nie wolno przekraczać dziennej dawki specyfiku określonej przez producenta.

(poradnikzdrowie.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz