poniedziałek, 11 lipca 2016

News: Amanda Nunes, UFC, Robert Biedroń, Niemcy, Katalonia, Zjednoczony Kościół Reformowany, KPH, Queen Latifah ...


Pierwsza w historii mistrzyni UFC została lesbijka Amanda Nunes, pokonała Miesha Tate. "To niesamowite, jestem bardzo zadowolona z mojego życia", powiedziała na konferencji prasowej po walce. (The Guardian)

Zanim trafił pan na Pomorze, mieszkał pan w różnych częściach Polski. Co pan myślał o Kaszubach zanim trafił do kaszubskiego Słupska? Docierały do pana głosy wyrażające stereotypowe poglądy o tym, jacy są Kaszubi?

Nie. Z tymi stereotypami spotkałem się dopiero gdy zamieszkałem na Pomorzu, w Gdyni. Bardzo mnie one zaskoczyły. W mojej ocenie, takie stereotypowe postrzeganie jest bardzo regionalne. Mieszkałem w różnych częściach Polski, na Warmii i Mazurach, tam też słyszałem stereotypy o Warmiakach i Mazurach… To wszystko są bardzo lokalne stereotypy. Na poziomie ogólnopolskim ich nie ma. W Polsce nikt nie wie, że Kaszub jest taki czy inny. Jeśli już Kaszuby mają się jakoś kojarzyć osobom z innych części Polski, to raczej z czymś pozytywnym – z kulturą kaszubską. Uważa się, że Kaszubi mają jakieś związki z Prusami…

Kaszubi są postrzegani jako konserwatyści, mocno przywiązani do Kościoła. Pan – ze swoim życiorysem i poglądami jest osobą, której raczej daleko do konserwatyzmu.

Ja powątpiewam w ten konserwatyzm. Wiem, że Kaszubi są przywiązani do swojej tradycji, tożsamości – i to jest naturalne. W każdej grupie etnicznej czy narodowej, która jest mniejszością w danym kraju, przywiązanie do tradycji i kultywowanie swojej kultury jest bardzo ważne. To jest pewna forma obrony tej tożsamości. (...) - Magazyn Kaszuby.

Wspaniałe wiadomości docierają do nas z Barcelony. Nowy kataloński protokół praw reprodukcyjnych umożliwia korzystanie z bezpłatnego zabiegu wspomaganego zapłodnienia wszystkim kobietom niezależnie od ich orientacji psychoseksualnej.

Po raz pierwszy z programu wspieranego rodzicielstwa będą mogły skorzystać pary lesbijskie i samotne kobiety. Przewiduje się, że w Katalonii skorzysta z niego od 10 do 36 tys. lesbijek w wieku 18-40 lat. W związku z tą zmianą liczba publicznych ośrodków zdrowia na terenie Katalonii oferujących zabiegi wspomaganego zapłodnienia wzrośnie z 8 do nawet 20.

Nowy protokół, zaprezentowany na konferencji prasowej przez katalońskiego ministra zdrowia Antonio Comina, jest konsekwencją przyjęcia przez Parlament Katalonii w 2014 roku gwarancji równych praw dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. Oby takie rozwiązanie stało się standardem także w Polsce - Miłość Nie Wyklucza.

Zjednoczony Kościół Reformowany Anglii - URC (Kościół protestancki z korzeniami w Prezbiterianizm) walne zgromadzenie głosowali nad wnioskiem na spotkaniu w Merseyside, powiatu metropolitalnego, w północno-zachodniej Anglii, umożliwić parom jednopłciowym małżeństwa. Głosowanie 240 do 21 na korzyść. (GayStarNews)

Massachusetts gubernator Charlie Baker z partii republikańskiej podpisał ustawę piątek dotyczące ochrony osób transpłciowych przed dyskryminacją w pomieszczeniach publicznych w stanie. "Nikt nie powinien być dyskryminowany w Massachusetts z powodu ich tożsamości płciowej". (New Now Next)

Jeden z najstarszych bractw Amerykański głosowali aby umożliwić transseksualnych mężczyznom stać się członkami bractwa. Założone bractwo na Uniwersytecie Princeton w 1824 roku, Chi Phi zmienił swoją politykę członkostwa w całej Ameryce.

Inna organizacja bractwa studenckiego Greek też przyjmuje członków trans, chociaż Phi Chi jest jedną z najbardziej prestiżowych bractw studencki w USA. Członkami są miedzy innymi gubernatorzy, senatorzy, sportowcy. (NewNowNext)

Monachium Bawaria protest homofobicznej grupy, "Demo für alle" która jest znana jadowita homofobiczna gromadzi koło niej skrajni politycy z prawicy, duchowny też katolicki, organizację od leczenia homoseksualizmu są powiązani z innymi grupami taki jak z Francji które protestują przeciw małżeństwom jednopłciowym - "La Manif Pour Tous".

Ich popularne hasła jak wszędzie "homo terror", "gender", homolobby", przeciwko są edukacji seksualnej w szkołach, przeciwko transpłciowym osobom. Ostatnio wzrosła przemoc wobec osób LGBT w Niemcze, miedzy innymi ich wina.

Berlin atak homofobiczny mężczyzna pod wpływem alkoholu znieważył innego mężczyznę wyzywał go od obelg homofobiczny. Tymczasem Państwowy Urząd Zdrowia i Opieki Społecznej (LaGeSo), odrzuca atak że ich pracownicy ochrony nie zrobili nic ochronić uchodźce homoseksualnego od ataków. Niemiecki działacz LGBT Sven Wille został brutalnie pobity przez policję z Kolonii.

grafika Emiliano Ponzi
Spośród spraw dotyczących nierównego traktowania i dyskryminacji, które w zeszłym roku wpłynęły do Rzecznika Praw Obywatelskich, najwięcej - ponad 30 proc. - odnosiło się do osób z niepełnosprawnością - wynika z ostatnio opublikowanej informacji RPO.

- Od lat kwestia niepełnosprawności jest dominująca wśród skarg dotyczących nierównego traktowania. Jednak trzeba być ostrożnym zanim ten fakt się zinterpretuje. Bardzo dużo skarg dotyczy niepełnosprawności ruchowej. Z kolei, gdy spojrzy się na przykład na osoby z niepełnosprawnością intelektualną, to one rzadko skarżą się do RPO, ale nie dlatego, że nie mają problemów, tylko dlatego, że mają np. niską świadomość prawną - powiedziała kierująca zespołem do spraw równego traktowania w Biurze RPO Anna Błaszczak.

Wśród innych kategorii spraw związanych z problematyką dyskryminacji 76 (9,7 proc.) dotyczyło nierównego traktowania ze względu na narodowość, 59 (7,5 proc.) ze względu na orientację seksualną, 55 (7 proc.) ze względu na płeć, 46 (5,8 proc.) ze względu na wiek, zaś 45 (5,7 proc.) ze względu na religię lub wyznanie. (Polsat News)

Fidesz przewodzący w Budapeszcie i burmistrz jednej dzielnicy Máté Kocsis jego konto zamknięte na kilka dni na Facebookupo homofobiczny atakach. Kocsis niedawno przegrał sprawę sądową, nazwał liberalną polityczkę Klára Ungar, zasugerował, że jest lesbijką. ( Hungarian Free Press)

Portugalia długo wchodziła w ten turniej, długo nie mogła nawet wygrać meczu! - aż do półfinału z Walią, a potem długo wchodziła w ten mecz, zaczynając od najboleśniejszego potknięcia i straty Cristiano Ronaldo, który kontuzjowany musiał opuścić boisko. Francuzi mieli przewagę techniczną, taktyczna i fizyczną ale Portugalczycy wyszarpali mistrzostwo wytrwałością i determinacją i wspaniałym zrywem Edera. (sport.pl)


Wideo relacja z konferencji rodziców osób LGBT. Dzień przed tegoroczną Paradą Równości blisko 30 rodziców z 9 krajów Europy przyjechało do Warszawy, aby wziąć udział w konferencji Rodzice osób LGBT – kropla drąż skałę. Swoimi doświadczeniami związanymi z działalnością organizacji zrzeszających rodziców osób LGBT podzielą się matki i ojcowie z Gruzji, Irlandii, Litwy, Łotwy, Kirgistanu, Polski, Rosji, Ukrainy i Turcji.


Queen Latifah gościła w Today Show komentarz dotyczące strzelaninie w Dallas. "Nadszedł czas, aby przestać okłamywać siebie i zachowywać się że wszystko jest wspaniale." Dla niej co dzieje się w Dallas bardzo osobiste, bo pochodzi z rodziny policjantów, w tym jej ojciec i brat.


Działacz #BlackLivesMatter też gej Deray McKesson został aresztowany w Baton Rouge, Luizjana w sobotę, 9 lipca, podczas jednej z wielu protestów odbywających się w całej Ameryce na rzecz równości rasowej i położenia kresu przemocy wobec czarnej społeczności. Został zwolniony następnego dnia.  (GLAAD)


Singapur reżyser Mark Mochi Ng mówi o swojej sztuce "LGBT"


Parada równości w czerwcu relacja jednej uczestniczki grupy Stonewall z Poznania


Najlepsze momenty i wpadki w telewizji


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz