wtorek, 12 lipca 2016

Dokument Call Me Martina o Martiny Navratilovej


BBC dokument Call Me Martina o życiu wielkiej Martiny Navratilovej. Jest najwybitniejszych przedstawicielek dyscypliny tenisa i wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach, zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu,

Pierwszy sukces jej w 1972 roku Navrátilova wygrała mistrzostwa Czechosłowacji. Miała wówczas piętnaście lat. Już rok później osiągała dobre rezultaty na arenie międzynarodowej.

W latach osiemdziesiątych Martina odmówiła uczestnictwa w reprezentacji Czechosłowacji, po czym zgłosiła wniosek o przyznanie jej obywatelstwa amerykańskiego. Otrzymała je w 1981 roku.

Z początkiem lat osiemdziesiątych Martina ujawniła się jako biseksualistka, później wyjaśniła, iż jednak uważa się za lesbijkę. Przez osiem lat, począwszy od 1983 roku, była związana z Judy Nelson.

Kariera i sukcesy Navrátilovej zachęciły wielu młodych ludzi do gry w tenisa. Stała się ona patronką wielu festynów i imprez masowych, organizowanych przeważnie w Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku została wpisana do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy. 9 marca 2008 roku władze czeskie ponownie przyznały jej obywatelstwo tego kraju.

Jest wegetarianką i wspiera działania organizacji PETA, dodatkowo walczy o prawa LGBT. W 2014 roku oświadczyła się swojej partnerce, byłej miss ZSRR Julii Lemigowej. W tym samym roku para wzięła ślub.


(wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz