wtorek, 19 lipca 2016

Geje i lesbijki na ŚDM


Przystań Pielgrzymów LGBTQ będzie działać w kawiarni na krakowskim Kazimierzu. To miejsce stworzone dla pielgrzymów otwarcie nieheteronormatywnych. Warsztaty i wykłady organizującej przystań "Wiary i Tęczy" nie figurują jednak na liście oficjalnych wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży.

– Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebywać około 400 tys. osób. Można szacować, że znajdzie się wśród nich kilka albo kilkanaście tysięcy mniej lub bardziej akceptujących siebie gejów i lesbijek. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będą oni czuć się bezpiecznie i znajdą odpowiedzi na trapiące ich pytania – Misza Czerniak, jeden z liderów grupy "Wiara i Tęcza", powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Co na to archidiecezja krakowska, która jest głównym organizatorem ŚDM? Przedstawiciele Wiary i Tęczy mówią, że spotkali się z kard. Stanisławem Dziwiszem i jego biskupami pomocniczymi. Dodają, że choć nie udało im się uzyskać wpisu na oficjalną listę imprez towarzyszących ŚDM, to spotkania przebiegły w przyjaznej atmosferze.

Ks. Studnicki podkreśla, że kard. Dziwisz ma jednak także „jasną i uczciwą ocenę czynów homoseksualnych", która wynika z nauki Kościoła. A właśnie w Katechizmie można przeczytać, że akty homoseksualne „są nieuporządkowane" i „w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane".

Zastanawiam się, czy to wydarzenie nie będzie odbierane jako prowokacja wymierzona w uczestników ŚDM, a nawet Ojca Świętego – mówi poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski, wiceszef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. (NaTemat)

Grupa "Wiara i Tęcza" zorganizuje w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Przystań Pielgrzymów LGBT. Impreza nie trafiła jednak na listę oficjalnych wydarzeń towarzyszących ŚDM, choć z pomysłodawcami spotkał się kard. Stanisław Dziwisz.

- Służymy takim właśnie ludziom. Wiemy, że zawsze jest ten ich określony procent w każdej grupie, w każdym społeczeństwie - mówi w rozmowie z TVN24 Artur Barbara Kapturkiewicz z "Wiary i Tęczy".

- Wiemy, że stoją wśród tłumów i cierpią, kiedy mówi się o nich coś złego, kiedy się straszy "ideologią gender". Wtedy mają też duże problemy w rodzinach, bo wracają i słyszą złe rzeczy o sobie, natomiast rzadko słyszą od duchowieństwa publicznie, a nawet prywatnie, coś dobrego - dodaje. (TVN24)

Cykl spotkań dla osób homoseksualnych w czasie Światowych Dni Młodzieży. Organizacja „Wiara i Tęcza” organizuje Przystań Pielgrzymów LGBT. Spotkał się z nimi kardynał Stanisław Dziwisz. A to dla nich wiele znaczy - Wideo na TVN Fakty.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz