wtorek, 19 lipca 2016

News: Słowacja, Transpłciowość, Hiszpania, Madryt, Litwa, Robert Biedroń, Joanna Krupa, Rachel Maddow, Teatr ...


Bardzo złe wieści ze Słowacji. Jak donosi zaprzyjaźnione z TransFuzja stowarzyszenie TransFúzia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju wydało wewnętrzną instrukcję nakazującą wszystkim urzędom stanu cywilnego umożliwiać zmianę oznaczenia płci w dokumentach dopiero po okazaniu przez osobę transpłciową potwierdzenia usunięcia narządów płciowych odpowiedzialnych za reprodukcję.

Do tej pory słowackie prawo i procedury nie były jasne w tym aspekcie, a do zmiany dokumentów wystarczyło potwierdzenie lekarza prowadzącego o byciu "w trakcie procesu zmiany płci".

Tym samym Słowacja oficjalnie dołącza do niechlubnego grona krajów wymuszających tego typu zabiegi na osobach trans, w którym znajdują się już sąsiadujące z nimi Czechy oraz Ukraina.

ONZ uznaje wymuszoną kastrację i sterylizację za formę tortury, a praktyka ta ma miejsce w wielu krajach Europy, o czym możecie przeczytać chociażby w materiałach publikowanych przez TGEU - Transgender Europe.

W tym roku od modelu wymuszonego sterylizacji odeszła Norwegia, wprowadzając prawo stawiające przede wszystkim na możliwość samookreślenia własnej płci prawnej i dając obywatelom względną wolność w zmianie jej oznaczenia.

Hiszpania w rejonie Galicji atak homofobiczny, zniszczono sztukę aby uczcić Światowy Dzień LGBTI i zwrócić uwagę na różnorodność seksualną i płciową. Burmistrz Ribadeo, Fernando Suarez Barcia i media lokalne potępiły zniszczenie wystawę uliczną dotyczące LGBT. (ShanGay)

Madryt rada miasta uchwalili ustawę przełomową, która chroni przed dyskryminacją osób LGBT ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową i przeciwko LGTBfobią.

Podobne wcześniej uchwalili rejony w Katalonia, Estremadura, Baleary i Murcia, które chroni przed dyskryminacją ze względu na seksualną i płeć.

Dwóch działaczy LGBT, przedstawiciel PSOE, Carla Antonelli i Beatriz Gimeno członek partii Podemos, emocjonalnie przestawiali ustawę dlaczego jest ważne walka dyskryminacją wobec osób LGBT. Oraz też utworzone Centrum Dokumentacji i pamięci historycznej LGTBI w Madrycie oraz obowiązek edukowania o różnorodności seksualnej i płci w szkołach. (ShanGay)

W Gijon Hiszpania sąd skazał dwóch młodych mężczyzn, Alejandro Alonso i Jesus Jimenez, wyrokiem trzech lat więzienia za homofobiczną agresję zaatakowali tylko za to że ofiary były gejami zdarzyło się rok temu.

Oskarżeni, którzy mają już kryminalną przeszłość dodatkowo muszą wypłacić odszkodowanie ofierze 18.565 '48 euro. (ShanGay)

W dniu 28 czerwca 2016 roku litewski parlament głosował za przyjęciem poprawki do konstytucji, która ma na celu wyeliminowanie par tej samej płci z zakresu pojęcia konstytucyjnego dotyczące życia rodzinnego. 74 deputowanych głosowało za przyjęciem poprawki konstytucyjnej, 19 deputowanych głosowało przeciw, a 20 wstrzymało się.

Chcą żeby rodzina była tylko miedzy hetero mężczyzną i kobietą, a inne rodziny nie będą uznawane na Litwie. Według ILGA Europe Litwa czy Polska zaliczają się do ostatni miejsc najgorszy praw. (Association Lithuanian Gay League)

Fot TVN
Jestem bardzo wyczulona na zakłamywanie historii, wkurza mnie, jak się chce tworzyć nowych bohaterów. Trzeba być dumnym z całej naszej historii, a nie tworzyć ją na nowo. To się kiedyś zemści - mówi dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Demokratyczne instytucje to fundament państwa wolnych obywateli. Trybunał Konstytucyjny, niezależne sądy, służba cywilna, wolne media. Nawet głupio o tym mówić, bo to są tak elementarne sprawy, że aż banalne. Podporządkowanie tych instytucji jednej opcji politycznej, a PiS właśnie ma na to apetyt, jest sprzeczne z nowoczesną ideą państwa prawa.

PiS tłumaczy i nawet nie owija w bawełnę, że Trybunał zablokowałby „dobrą zmianę”. Czyli przyznają, że chcą uchwalać ustawy sprzeczne z konstytucją? A konstytucja ma krępować rządzących, by nie próbowali zagarniać zbyt wiele władzy dla siebie. Taka pokusa zawsze istnieje. Tylko że nie wolno jej ulegać. A PiS zaczyna rewolucję. Wymienia elity, wymienia bohaterów, zmienia prawo i konstytucję. Totalna zmiana. (Gazeta.pl)

Analizujemy to, co Błaszczak miał na myśli mówiąc o kolorowych kredkach. To powinno być wyśmiewane a nie analizowane - mówił w radiu TOK FM prezydent Słupska Robert Biedroń. Dodał, że zaproponował szefowi MSW azyl w Słupsku. Jego zdaniem to właśnie Polska promuje multi-kulti.


Jeżeli minister Błaszczak rozumie przez multikulturalizm to, że w jednym kraju żyją przedstawiciele różnych kultur, to mam dla ministra Błaszczaka złą informację - Polska jest takim krajem. Tu jest około 25 tys. muzułmanów, sporo prawosławnych i innych grup społecznych - powiedział Zandberg (Polsat News)​Pinksixty News wiadomości LGBTTolerancja, akceptacja, tematy mniejszościowe w teatrze. Rozmawiają Grzegorz Niziołek, Artur Pałyga i Katarzyna Szustow - program Lepiej Późno niż wcale.


Joanna Krupa szczerze o zamachu w Orlando


Komunikat Roberta Biedronia dla Mariusz Błaszczak.


Rachel Maddow gościła w programie The Tonight Show - Jimmy Fallon, rozmawiała o terrystycznym ataku w Nicei czy o Donaldzie Trump.Chris Colfer gościł w programie The Tonight Show - Jimmy Fallon, mówi o urodziny, babci i jego najnowszej książce.Działacz i dziennikarz Raymond Braun dla Logo dotyczące wyborów prezydencki w Ameryce


Tommy DiDario, prezenter stacji śniadaniowej w USA, w swoim kanale YT udziela przepisy gotowania.


Partia Nowoczesna poseł Grzegorz Furgo o słowa ministra Błaszczyka


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz