środa, 12 sierpnia 2020

Wieści LGBT: Jak zwracać do osób trans i niebinarnych. Malezja prześladowanie trans osób. Michał Piróg o polityce ...



Jak zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych? Jakich używać zaimków i rodzajów gramatycznych?

Sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta. Osoby transpłciowe nie utożsamiają się z płcią, którą przypisano im po urodzeniu czyli z płcią metrykalną. Świat uważa taką osobę za chłopca - ona jednak czuje się dziewczynką. Lub na odwrót.

Właśnie dlatego osoba taka z reguły będzie wolała rodzaj gramatyczny związany z płcią, z którą się utożsamia. Rodzaj męski jeśli utożsamia się jako mężczyzna, rodzaj żeński jeśli utożsamia się jako kobieta.

Piszemy "z reguły", bo ludzie na całe szczęście są bardzo różn* i mogą mieć bardzo różne preferencje w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz: osoby transpłciowe zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej czasu niż każd* z nas, by zrozumieć i nazwać swoją tożsamość płciową. Wszystko to jest procesem i może się zdarzyć, że osoba będzie preferowała różne rodzaje gramatyczne na różnych etapach tego procesu.

Rozwiązanie jest na szczęście bardzo proste. Wystarczy sprawdzić, jakiego rodzaju gramatycznego osoba używa. Albo po prostu ją o to zapytać.

W przypadku osób niebinarnych jest bardzo podobnie. (Zresztą granice między niebinarnością i transpłciowością są bardzo płynne, a wszystko, co tu piszemy to spore uproszczenia). Osoby niebinarne również nie utożsamiają się ze swoją płcią metrykalną, ale niekoniecznie oznacza to, że utożsamiają się z płcią przeciwną. Mogą na przykład identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach, jako osoby, które w ogóle nie mają płci, których tożsamość płciowa jest zmienna.

Again, tożsamości te są skomplikowane i bywa, że osoba ucząc się siebie odkrywa, że ma inną tożsamość niż wcześniej sądziła. Rozwiązanie w zakresie zaimków i rodzajów gramatycznych jest jednak takie samo. Wystarczy spytać.

Czasami dowiesz się, że osoba chce, by mówić o niej w rodzaju męskim. Albo w rodzaju żeńskim. Albo jednym i drugim na zmianę. Niektóre osoby wolą rodzaj nijaki. Albo liczbę mnogą. Tu również wszystko zależy od preferencji osoby. (Dlatego właśnie w tekście pisanym przydaje się gwiazdka, którą widzicie w tym poście po niektórych przymiotnikach).

Bo każd* człowiek wie, kim jest. I każd* najlepiej zna swoją tożsamość. Wystarczy, że będziemy to po prostu szanować i życie wszystkich nas stanie się odrobinkę prostsze.

Pinksixty News wiadomości LGBT - ILGA-Europe - wzywa rząd Polski do ochrony praw osób LGBT i uwolnienia Margot.

Kapsztad - Społeczność LGBTQI i przyjaciele 16-letniej Liyabony Mabishi wystosowali petycję o odmowę zwolnienia za kaucją jej zabójców, została zabita przez sprawców z powodu była lesbijką.

Międzynarodowa Komisja Prawników (ICJ) potępili nakaz wydany przez Zulkifli Mohamad Al-Bakri, ministra Malezji do spraw religijnych, do terytoriów islamskich Departamentu Religijnej Federalnej (Jawi) do podejmowania działań przeciwko osobom transpłciowy.

Dwie transpłciowe nastoletnie osoby pozwały w czwartek agencję Medicaid w Arizonie, twierdzą, że ich prawa obywatelskie są naruszane przez zakaz wykonywania operacji zmiany płci przez stanowy program ubezpieczenia zdrowotnego.

Byle do dzwonka, młodzieżowy serial z lat 90., doczekał się rebootu. W internecie właśnie pojawił się zwiastun produkcji, której fabuła skupia się na grupie przyjaciół uczęszczających do Bayside High School w Palisades w Kalifornii. W trailerze mamy okazję zobaczyć znanych z oryginalnego serialu Mario Lopeza oraz Elizabeth Hurley.


- Rozgrywki polityczne towarzyszą nam tak naprawdę chyba od zarania dziejów, że trzeba skłócić jednych, żeby sprawować władzę. Ja tylko się dziwię, że my nie widzimy tych analogii, że co chwilę ten wróg pojawia się inny, a system zostaje ten sam (...) - Jest mi bardzo przykro, że policja, która ślubuje, że będzie służyła w obronie obywateli, występuje przeciwko nim ~ mówił w programie "Onet Rano." Michał Piróg - tancerz, choreograf, prezenter.


Wiceprezydent Wrocławia wspiera LGBT


Sprawa Margot i LGBT+ okiem psychologii społecznej i moim


Nie oceniam tej sytuacji tak jednoznacznie negatywnie pod względem policjantów, bo widzę tam wiele zachowań, które powinny mieć miejsce. Pamiętajmy, że w sferze komunikacyjnej zmieszano pewne tematy. Podstawą działania policyjnego było zatrzymanie osoby, która złamała prawo, zaatakowała drugiego człowieka. Różnice poglądów powinny być wyrażane w inny sposób - mówił dr Mariusz Sokołowski o zatrzymaniu Michała Sz., który identyfikuje się jako Małgorzata lub Margot.

- Mogę się zastanawiać, czy moment zatrzymania był właściwym, kiedy mamy do czynienia z protestem osób LGBT na Krakowskim Przedmieściu. Część ludzi, która była w trakcie tego protestu sądziła, że jest to zatrzymanie związane z tym wydarzeniem, co jak potem mówiła policja, nie ma z nim związku - mówił były rzecznik komendanta głównego policji. - Policja znalazła się w bardzo trudniej sytuacji pomiędzy grupą polityków, którzy wywołali temat a protestującymi - powiedział gość "Onet Rano.". - Nie czyńmy z policji narzędzia w rozgrywce politycznej - dodał.


Q News Tonight


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz